Agata JABŁOŃSKA: Raport wojenny
Na debiutancki tom Agaty Jabłońskiej Raport wojenny, który ukaże się nakładem Biura Literackiego 20 listopada 2017 roku, koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Tom młodej poetki jest niezwykle dojrzały i dotkliwy, porusza temat konfliktów na frontach prywatnych i społeczno-politycznych.
Na debiutancki tom Agaty Jabłońskiej Raport wojenny, który ukaże się nakładem Biura Literackiego 20 listopada 2017 roku, koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Tom młodej poetki jest niezwykle dojrzały i dotkliwy, porusza temat konfliktów na frontach prywatnych i społeczno-politycznych. Tytułowy raport przewrotnie oddaje poetykę wierszy Jabłońskiej, które stają się meldunkami ze świata wewnętrznego, sygnałami ostrzegawczymi, gdy konflikty społeczne podsycają intymne lęki.
Jeden z nich jest związany z macierzyństwem, z troską i odpowiedzialnością za dziecko w sytuacjach granicznych, ale też codziennych, gdy trzeba walczyć z kulturowymi rygorami. Ten przewijający się w wierszach Agaty Jabłońskiej wątek jest silnie związany z jej prywatnymi doświadczeniami – autorka od kilku lat wychowuje syna i zdradza, że odkąd została matką, bezustannie drąży ją głęboka fobia przed wojną, a otaczający konsumpcjonizm przymusem wtłacza w normy.
Poetka wyznaje: „Mam wrażenie, że w ogóle, jako gatunek, żyjemy w permanentnym konflikcie. Walka idei, płci, klas, konflikty interesów. To, co wypada, i to, czego nie wypada. To, co nam wdrukowuje kultura, nawet jeśli się z tym nie zgadzam, to moja sytuacja jest beznadziejna, bo też jestem w kontrze. Od czasu kiedy jestem matką, prowadzę nieustanną wojnę ze społeczeństwem konsumpcyjnym, które różnymi drogami próbuje ukraść mi dziecko”.
Dawid Mateusz podkreśla zaś, że: „Dawno nie mieliśmy poetki, która w tak przekonujący sposób łączy lirykę intymności z zaangażowaniem w sprawy społeczne. Poetki, która eksplorując doświadczenie macierzyństwa, przypomina nam jednocześnie, że ‘za każdym razem, kiedy piszesz wiersz/ ktoś nabija broń/ lewą ręką gładzi kolbę’, której debiut powinien zawstydzić mężczyzn, a wiersz ‘Mówienie NIE. Instruktaż’ mógłby z powodzeniem znaleźć się na transparentach i ulotkach podczas każdego Czarnego Protestu”.
Agata Jabłońska jest absolwentką historii sztuki, związaną z Muzeum Narodowym w Krakowie. Publikuje teksty na temat architektury, przygotowuje wystawy, robi zdjęcia, protestuje i – co lubi podkreślać – wychowuje syna. Jej debiut to pierwsza książka w Biurze Literackim, której wydanie zostało wsparte środkami przekazanymi przez rodzinę Tomasza Pułki. Co ciekawe, Agata Jabłońska wywodzi się z tego samego środowiska poetyckiego, co zmarły przed pięcioma laty Tomasz Pułka, z którym autorka Raportu wojennego wspólnie stawiała pierwsze literackie kroki.