debaty / KSIĄŻKI I AUTORZY

Czytam naturalnie

Redakcja biBLioteki

Wprowadzenie do debaty „Czytam naturalnie”.

strona debaty

Ostatnie debaty biBLioteki – „Formy zaangażowania” i „Jeszcze jedna dyskusja o parytetach”  mierzyły się z jednymi z najbardziej spornych, budzących zażarte dyskusje tematami polskiego życia literackiego. Ale że nadeszło lato, sezon urlopowo-wakacyjny, więc pora odpocząć. Odpocząć – oczywiście – pracowicie.

Hasłem Stacji Literatura 21, nowego festiwalu Biura Literackiego, jest „czytam naturalnie”. Ma to podkreślać, że ta najstarsza tego typu impreza w polskim życiu literackim przenosi się (wraca?) z największej dolnośląskiej metropolii na urodziwą sudecką prowincję, gdzie – takie żywimy uzasadnione nadzieje – literatura i wszystko, co z nią związane, wybrzmi lepiej, głośniej i wyraźniej. Ale – i to jest główne pytanie naszej debaty – co jeszcze może znaczyć czytanie naturalnie/naturalne czytanie? Czy jest to związane z jakąś konkretną przestrzenią? Z określonym czasem? A może jeszcze z czymś (czymkolwiek) innym?

A skoro już będziemy wiedzieć, co (i gdzie, i kiedy) to znaczy „czytać naturalnie”, to co polecamy na tak właśnie wyróżnione czytanie? Czy są jakieś książki na tyle szczególne, że wymagają one równie szczególnych, naturalnych właśnie (cokolwiek słowo to będzie znaczyło) warunków czytania? I czy jest wśród takich przeznaczonych naturalnemu czytaniu książek choć jedna z tych piętnastu, które Biuro Literackie przygotowało na swój jesienny festiwal?

Tym razem propozycję udziału w debacie kierujemy do bardzo szczególnej grupy odbiorców: do osób zakwalifikowanych do udziału w zajęciach czterech Pracowni (Krytycznej, Twórczej, Przekładowej i Kadrowej). Z jednej strony chodzi nam więc o zabawę – o coś w rodzaju kontynuacji zainicjowanej na Biurowym Instagramie akcji, w której zamieszczamy zdjęcia „czytających naturalnie” pisarzy, bohaterów wydarzeń Stacji Literatura 21. Z drugiej – mamy nadzieję na stworzenie pakietu tekstów, dzięki któremu uczestnicy naszych Pracowni będą mogli zaprezentować się czytelnikom biBLioteki.

A zatem: co to znaczy „czytać naturalnie”, co „czytamy naturalnie” i jakie premiery Stacji Literatura czekają/już się doczekały naszego „naturalnego czytania”; oto pytania, z jakimi zwracamy się do uczestników debaty!