Sposoby na zaśnięcie we współczesnych wierszach i ilustracjach dla dzieci

22/06/2015 liryka

Czy wiecie, jak skutecznie zapaść w sen? Oczywiście, można liczyć mięciutkie barany, ale też… głowy smoka, skakać z pchłą z psa na psa, zrobić zimne grzanki, rozegrać mecz w Argentynie, zaprzyjaźnić się z Wielorybem-Niedorybem czy rozbroić bojaki-straszaki. Te i inne wskazówki znajdują się w książeczce dla dzieci Sposoby na zaśnięcie, gdzie w dwunastu poetycko-ilustracyjnych duetach spotkali się współcześni autorzy i czołówka polskich ilustratorów. Przyjemna, zabawna i mądra lektura w mistrzowskiej oprawie.

Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Wrocław
Wydanie
1
Data wydania
2015-07-13
Gatunek
Liryka
Seria
Poezje
Ilość stron
92
Format
205 x 287 mm
Oprawa
twarda
Papier
Munken Print White 150
Projekt okładki
Wojtek Świerdzewski
Projekt opracowania graficznego
Artur Burszta
ISBN
978-83-65125-03-3
spis treści

Wojciech Bonowicz – Wiersz od Marcinka
ilustracje: Krystyna Lipka-Sztarbałło

Zbigniew Machej – Z psa na psa skacze pchła
ilustracje: Ewa Kozyra-Pawlak

Bogusław Kierc – Słówka i wyrazy
ilustracje: Maria Ekier

 

Anna Podczaszy – Liczanki
ilustracje: Zuzanna Orlińska

Darek Foks – Zimne grzanki
ilustracje: Joanna Olech

Filip Zawada – Futro z lisa
ilustracje: Anna Sędziwy

Bohdan Zadura – Nadmierny apetyt
ilustracje: Joanna Rusinek

Joanna Mueller – O tym, jak smutny Wieloryb zaakceptował w sobie Niedoryba
ilustracje: Marianna Sztyma

Filip Zawada – Pan i mucha
ilustracje: Daniel de Latour

 

Jerzy Jarniewicz – Ołowiany wierszyk
ilustracje: Tomasz Broda

Joanna Mueller – Bajka o bojakach
ilustracje: Marta Ignerska

 

Bohdan Zadura – Sposób na zaśnięcie
ilustracje: Piotr Fąfrowicz

 

opinie o książce

Sposoby na zaśnięcie to książeczka, która zachwyca zarówno formą, jak i treścią. Jej wizytówką są znane nazwiska poetów: Bonowicz, Foks, Mueller, Zadura, Zawada oraz ilustratorów: de Latour, Rusinek, Olech i inni. Sekret tej wyjątkowej antologii tkwi w szczegółach. Ta niezwykła mieszanka dorosłego z dziecinnym sprawia, że wspólna lektura może stać się doskonałą okazją do miło spędzonego czasu. Przy książce, obrazkach, bajkach można przenieść się do innej krainy – bez laptopów, komórek i innych gadżetów. Szelest papieru, zapach świeżej farby drukarskiej i magia słowa: oto sposoby na zaśnięcie. Zaśnięcie, śnienie, zamarzenie. Razem. My i dzieci. Zamarzeni, zaśnięci, zaczarowani.

Małgorzata Kolankowska

Wiersze w tomiku to krótkie i dowcipne historyjki, które nadają się do wspólnego czytania i mogą być inspiracją do zabaw i figli, które wyczerpią zapasy dzienne energii naszych pociech i wtedy może bez problemy będą chciały zasnąć. Hmmm, to przecież też jest jakiś sposób na zaśnięcie.

Magdalena Wołowicz

Najbardziej spodobała mi się różnorodność bez przekombinowania. Smak i styl. Każdy wiersz jest inny, każdy w inny sposób jest interpretowany graficznie, są tu teksty mniej i bardziej poważne, dłuższe i krótsze, dla dzieci mniejszych i większych. Pełen przekrój, który nie tylko ma bawić, niekoniecznie „uczyć”, a pozwala zauważyć, pokazać dziecku kawałek sztuki, porozmawiać o poezji i jej formach.

Joanna Przybylska

Każdy ma swoje sposoby na zaśnięcie. Naszym od zawsze jest czytanie książek. Mamy w naszych zbiorach pozycję, która powinna idealnie pasować do okoliczności. Sposoby na zaśnięcie to zbiór współczesnych wierszy wzbogaconych barwnymi ilustracjami. Książka, mimo swojego tytułu na nas zadziałała jak „rozbudzacz”. Czasem się pośmialiśmy, czasem podumaliśmy, czasem nawet nieco się przestraszyliśmy. Do łóżka koniec końców i tak trafiliśmy. Sposoby na zaśnięcie zadziałały zatem jak trzeba.

Małgorzata Gulgowska-Kowalska

12 współczesnych wierszy z pracami 12 znakomitych ilustratorów. Rarytas.

Katarzyna Gliwińska

Niekonwencjonalne są te wierszyki na zaśnięcie. I tematy mają nietypowe, nieszablonowe i nieoczywiste – dla poezji do spania na pewno. A ze z życia wzięte? Takie gdzieś na styku świata dzieci i dorosłych? Świetnie. Przyjemnością będą dla jednych i dla drugich.

Justyna Radomińska

To powinno być wydarzenie literackie. Dwie poetki i siedmiu poetów z różnych pokoleń z dorobkiem co najmniej kilku tomików, rozpoznawalnych w środowisku osób interesujących się poezją współczesną, wydają wspólnie tom wierszy… dla dzieci. Książka została pięknie wydana: w dużym formacie, w twardej okładce. Grubsze kartki na bardzo dobrej jakości papierze dają nadzieję, że przetrwają kontakt z niecierpliwymi rączkami kilkulatka. Każdy wiersz poprzedzony został własną stroną tytułową – inaczej zakomponowaną, złożoną innymi czcionkami. Dzięki temu całość sprawia wrażenie nie tyle klasycznej antologii wieloautorskiej, co zbioru „singli”, utworów do osobnego „przesłuchiwania”, oglądania, smakowania.

Katarzyna Zabawa

inne książki autora