recenzje / ESEJE „Był dzień do opisania i nie było pointy”, czyli poeta zrozumiały w świecie tonów dekadenckich.
Przemysław Koniuszy
Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Języki obce Jacka Dehnela.
Jacek Dehnel (rocznik 1980) pomimo młodego wieku zdążył już opublikować kilkanaście książek, odebrać kilka prestiżowych nagród i zdobyć bardzo duże uznanie. Języki obce to już czwarta jego książka wydana w tym roku.
Języki obce składają się z trzech cykli, które otoczone są przez kilka wierszy, będących pewnego rodzaju komentarzem do świata poetyckiej refleksji Jacka Dehnela. Tytułowy cykl, jak większość z zaprezentowanych tutaj utworów, powstał w biegu, przypadkiem, na przykład „na marginesach programu Międzynarodowego Festiwalu Poezji”1 lub w pociągu, jakby autor chciał zaakcentować swoje przekonanie, że poezja powinna bezpośrednio odnosić się do rzeczywistości, bez abstrakcyjnych pośredników. Człowiek stoi tutaj przed koniecznością wyrażenia myśli w obcy sobie sposób w sytuacjach życia codziennego. Słowa stają się czymś, co trzeba bezwzględnie chronić, a różnorodność występujących na świecie języków jest zjawiskiem determinującym podziw dla ludzkiej zdolności do odrębności także w tej materii. Pomimo tego znana poecie rzeczywistość jest zapętlającą się przestrzenią, w której poszczególne elementy, pozornie niemające ze sobą nic wspólnego, łączą się i tworzą wspólne komunikaty. Praca tłumaczy jest zatem ponurą formalnością, gdyż wybiórczo działająca pamięć pozwala na nieścisłości i zaburzenie perspektywy. Wobec tego literatura jest sposobem na zjednoczenie ludzkości, próbą zwrócenia jej uwagi na szczegół i możliwość istnienia bez bycia. Natomiast zbiór „Plankty sławiącego boleść”, powstałe prawdopodobnie dzięki przejęzyczeniu młodego adepta języków, stanowią komentarz pełen cierpienia zrodzonego z przekonania o wszechobecnym wokół nas zawężaniu granic własnego postrzegania. Nikt dzisiaj nie zastanawia się nad sytuacją mrówki wobec ogromu Drogi Mlecznej, nikt nie rozmyśla nad postrzeganiem logosu przez ciemność, nikt nie jest w stanie uchronić słów przed wyginięciem. Te niezbyt popularne przyjemności stają się udziałem tylko takich poetów, jak Dehnel. „Mały śpiewnik piosenek miłosnych dla średnio zaawansowanych”, cykl najobszerniejszy, budzi w nas obawę przed czasem, który zbiera swe krwawe żniwo we wszelkich możliwych dziedzinach życia. Dzięki takiej postawie wyeksponowane są tutaj sytuacje pełne stagnacji. Pokazują one jak wiele człowiek traci na własne życzenie z powodu braku zainteresowania procesami poznawczymi – wszystko wokół coś znaczy, naszym celem jest tylko ukierunkowanie się na odbiór. Jacek Dehnel piętnuje tutaj postawę wszechwiedzącego, która w pewnym momencie życia staje się udziałem każdego z nas. Tym samym zdaje się apelować o naiwność wobec tego, co oferuje świat.
Jest to tom powstały ze względu na niezwykłą intensywność przeżywania u poety i dzięki temu operujący wieloma poetykami i pozostający na granicy pomiędzy tym, co klasyczne, a tym, co awangardowe. Zrodzony z kilku fascynacji, które nie opuszczają Jacka Dehnela od początku tworzenia. Jedną z nich jest strach przed zapominaniem o przeszłości, tutaj manifestujący się przewrotnie relacjami z procesów nieudolnego niszczenia pamiątek po dawno już zmarłych osobach. Zapełnianie swej przestrzeni życiowej niezliczonymi przedmiotami skutkuje potem obarczeniem tych, którzy pozostali w tym wymiarze, problemem i koniecznością jej uporządkowania. Uniwersum tutaj wykreowane chce „każdemu dać/ choćby w wyobrażeniach/ szansę na odmianę”2, nie pozwala nikomu na wyodrębnienie się z chaosu. Symbolem tego staje się na przykład odkopanie posągu Antinousa w Delfach w 1894 roku3, które ma na celu uzmysłowienie odbiorcy, jak niewiele nasza cywilizacja ma wspólnego ze swoimi korzeniami. Wydobyta spod ziemi postać jest bowiem świadoma swojej wyższości, nie współczuje, nie pragnie i trwa. Ważną część tego tomu stanowi kilka utworów napisanych prozą poetycką, które opisują sytuacje skrajne, będące dowodem na nieustannie tkwiące w ludzkiej podświadomości łaknienie oglądania cierpienia. Teksty te są manifestem Jacka Dehnela wobec beznamiętnego przenoszenia przeszłości w realia świata ulegającego autodestrukcji. To, co nas otacza, nie pozwala przecież na uchronienie się przed niebezpieczeństwami pozostającymi najbliżej, a ciężka praca hipotetycznie mająca prowadzić do osiągnięcia jakiegoś sukcesu, jawi się tutaj jako zarezerwowana dla buntownika, nie wahającego się przed realizowaniem pragnień.
Niewdzięczność wobec natury, odchodzących na wieki ludzi, porządku, pór roku, pożegnań i istotności biologicznych szczegółów to motywy ciągle powracające w Językach obcych. Jacek Dehnel znów udowadnia, że w jego przypadku zamiłowanie do tego, co przeszłe nie jest tylko fascynacją dawnymi wartościami, lecz poszukiwaniem mostów łączących dawną rzeczywistość z teraźniejszością. Dykcja tej poezji z tego względu o wiele bardziej przypomina przywoływanie, niż relację z bezskutecznych zmagań.
Przypisy:
[1] s. 8
[2] s. 15
[3] Zdjęcie dokumentujące to wydarzenie znajduje się na okładce tomu.
Cytat wykorzystany w tytule tego tekstu pochodzi ze strony 50.
Tekst pierwotnie ukazał się na stronie Biblioteka Młodego Człowieka. Dziękujemy Autorowi za wyrażenie zgody na ponowną publikację.
O autorze
Przemysław Koniuszy
Krytyk literacki. Publikuje w czasopismach i na stronie szelestkartek.pl.
Powiązania
Później, lecz nie mniej zjawiskowo
recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy
Recenzja Przemysława Koniuszego, towarzysząca premierze książki Pęd pogoni, pęd ucieczki Ryszarda Krynickiego, wydanej w Biurze Literackim 18 października 2016 roku.
Więcej
Czy żyjemy na Korei?
wywiady / o książce Różni autorzy
Rozmowa Przemysława Rojka z Anną Marchewką, Przemysławem Koniuszym, Dawidem Bujno i Grzegorzem Jędrkiem, towarzysząca premierze e‑booka Życie na Korei Andrzeja Sosnowskiego, wydanego w Biurze Literackim 18 kwietnia 2016 roku.
Więcej
Przemysław Koniuszy: Nudelman Justyny Bargielskiej
recenzje / IMPRESJE Przemysław Koniuszy
Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Justyny Bargielskiej Nudelman.
Więcej
Szyby są cienkie
recenzje / IMPRESJE Przemysław Koniuszy
Recenzja Przemysława Koniuszego z antologii Szyby są cienkie.
Więcej
Zawsze Marty Podgórnik
recenzje / IMPRESJE Przemysław Koniuszy
Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Zawsze Marty Podgórnik.
Więcej
Dwupłat Szymona Słomczyńskiego
recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy
Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Dwupłat Szymona Słomczyńskiego.
Więcej
Kardonia i Faber Łukasza Jarosza
recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy
Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Kardonia i Faber Łukasza Jarosza, która ukazała się na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.
Więcej
Kosmonauci Grzegorza Wróblewskiego
recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy
Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Grzegorza Wróblewskiego Kosmonauci, która ukazała się na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.
Więcej
Intro Julii Szychowiak
recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy
Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Intro Julii Szychowiak, która ukazała się na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.
Więcej
„ciężko jest wracać…”
recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy
Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Ostatnia wolność Tadeusza Różewicza, która ukazała się na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.
Więcej
Gdybym wiedział Ryszarda Krynickiego
recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy
Recenzja Przemysława Koniuszego ze zbioru rozmów z Ryszardem Krynickim Gdybym wiedział, która ukazała się na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.
Więcej
Ideały można urzeczywistnić
debaty / ankiety i podsumowania Przemysław Koniuszy
Głos Przemysława Koniuszego w debacie „Krytyka krytyki”.
Więcej
100 wierszy polskich stosownej długości
recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy
Recenzja Przemysława Koniuszego z antologii 100 wierszy polskich stosownej długości, która ukazała się 5 czerwca 2015 roku na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.
Więcej
Jacek Łukasiewicz Rytmy jesienne
recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy
Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Rytmy jesienne Eugeniusza Jacka Łukasiewicza, która ukazała się 25 grudnia 2014 roku na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.
Więcej
Bohdan Zadura Kropka nad i
recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy
Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Kropka nad i Bohdana Zadury, która ukazała się 13 grudnia 2014 roku na stronie Biblioteka Młodego Człowieka
Więcej
Kuszące węże zła bez owoców „drzewa wiadomości”, czyli kulturalne szaleństwo.
recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy
Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Szaleniec z Placu Wolności Hasana Blasima, która ukazała się 28 maja 2013 roku na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.
Więcej
„Wiersz – Rzecz nie do wiary: / ale każdy dobry / sprawia, że chcemy wiedzieć”, czyli zmysł codzienności w cyklu
recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy
Recenzja Przemysława Koniuszego z książki W podziękowaniu za siedlisko W. H. Audena w przekładzie Dariusza Sośnickiego, która ukazała się 17 grudnia 2013 roku na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.
Więcej
Poeta – „topielec” obarczony „tajemną wiedzą kwiatów”
recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy
Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Z tamtej strony ciszy Bolesława Lesmiana w wyborze Jacka Gutorowa, która ukazała się 12 grudnia 2012 roku na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.
Więcej
„Pół świata nas / nienawidzi. / Drugie pół to my”, czyli esencja i ekstaza w ogrodzie detali
recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy
Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Echa Wojciecha Bonowicza, która ukazała się 20 grudnia 2013 roku na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.
Więcej
Skromny poeta w małym kraju wielkich ambicji
recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy
Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Kochanka Norwida Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, która ukazała się 18 kwietnia 2014 roku na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.
Więcej
Ból nie jest eksperymentem, czyli awangardowa gra w przypadkowe skojarzenia.
recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy
Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Kolaże Herty Müller, która ukazała się 12 czerwca 2013 roku na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.
Więcej
Rytm, rym, kobieta jako „ja”, czyli piętnowanie patologii i magia
recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy
Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Nadjeżdża Szymona Słomczyńskiego, która ukazała się 8 grudnia 2013 roku na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.
Więcej
„Ja nie wiem nic i muszę czekać, aż będę mógł się dowiedzieć”, czyli amnezja i anamneza na poetyckiej wyspie.
recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy
Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Zapominanie Eleny Edmunda White’a, która ukazała się 8 września 2013 roku na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.
Więcej
Kogucia mantra, świetna migawka i niesprawiedliwość
recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy
Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Świetne sowy Filipa Zawady, która ukazała się 29 kwietnia 2013 roku na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.
Więcej
Wesoły pielgrzym, czyli jak walczyć ze współczesną idyllą
recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy
Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Wyszedłem szukać Leopolda Staffa w wyborze Justyny Bargielskiej.
Więcej
Każde zwierzę chce mieć swój pomnik
recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy
Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Wielkie, pobrudzone, zachwycone zwierzę Jarosława Iwaszkiewicza w wyborze Jacka Dehnela.
Więcej
Między książkami: Jacek Dehnel
nagrania / między wierszami Jacek Dehnel
Rozmowa Radosława Wiśniewskiego z Jackiem Dehnelem.
Więcej
Niewdzięczność
dzwieki / RECYTACJE Jacek Dehnel
Wiersz z tomu Języki obce Jacka Dehnela.
Więcej
Nowe sytuacje w Trybie męskim: Jacek Dehnel
nagrania / z fortu do portu Jacek Dehnel
Zapis spotkania „Nowe sytuacje w Trybie męskim” podczas festiwalu Port Literacki 2014.
Więcej
Gdzieś między minionym a teraz. Języki obce Jacka Dehnela
recenzje / ESEJE Dominika Ciechanowicz
Recenzja Dominiki Ciechanowicz z książki Języki obce Jacka Dehnela.
Więcej
Tłumacz się
recenzje / ESEJE Sylwia Sekret
Recenzja Sylwii Sekret z książki Języki obce Jacka Dehnela, która ukazała się na stronie Lubimyczytać.pl.
Więcej
Poziomy zaawansowania
recenzje / ESEJE Aleksandra Reimann
Recenzja Aleksandry Reimann z książki Języki obce Jacka Dehnela, która ukazała się w styczniu 2014 roku w „Nowych Książkach”.
Więcej
Antinous się wynurza
recenzje / KOMENTARZE Jacek Dehnel
Autorski komentarz Jacka Dehnela do wiersza Odkopanie posągu Antinousa w Delfach, 1894 towarzyszący premierze książki Języki obce, wydanej w Biurze Literackim 3 października 2013 roku.
Więcej
Między mówić a milczeć
recenzje / IMPRESJE Janusz Drzewucki
Esej Janusza Drzewuckiego towarzyszący premierze książki Języki obce Jacka Dehnela.
Więcej
Konstrukcje i rewolucje
wywiady / o książce Jacek Dehnel
Maciej Woźniak
Z Jackiem Dehnelem o książce Języki obce rozmawia Maciej Woźniak.
Więcej