Blood Sugar Rym Magik
recenzje / ESEJE Paweł TańskiRecenzja Pawła Tańskiego, towarzysząca premierze książki Excalibur Piotra MAGIKA Łuszcza, wydanej w Biurze Literackim 12 grudnia 2022 roku.
WięcejRecenzja Pawła Tańskiego z książki Na skrzyżowaniu słówKrzysztofa (Grabaża) Grabowskiego.
1.
Krzysztof Grabaż Grabowski ma interesującą barwę głosu, opowiada śpiewem ciekawe historie; książeczka z jego wierszami – pozwala się w te historie zagłębić, wczytać, wniknąć, bowiem często to, co słuchane, umyka w rozproszeniu, w niedo-słuchaniu, niedo-uwadze.
2.
Trzydzieści trzy opowieści pieśniarza – z ilu? Z ilu płyt? Ilu lat świetlnych opowieści? Ten wybór jest jednak strzałem w dziesiątkę, w sam środek gramofonowej płyty, krążek zmieniony w książeczkę, przyznajmy, to wino zamienione w wino, różne kolory, różne smaki. Ale radość ta sama. Potęga smaku.
3.
Grabaż i jego głos. Grabaż i jego słowa. Różne rejestry, różne wymiary. Ale najważniejszy jest tu pułap wyznania – opowiedzieć o samotności i bólu, o miejscach i przestrzeniach, miłosnych z‑nękaniach, utarczkach i pojednaniach, splotach; czasie tu i teraz, świecie bliskim i dalekim, piekącym i zapalnym, zapalczywym i wysmukłym; tańcu codzienności, rytmach polityki i ciała; dniach tęsknot do wolności, tej idei wszelkich buntowników i bardów, poetów i outsiderów, wizjonerów i artystów, zjadaczy chleba powszedniego.
4.
Kompozycja tej książki pozwala prześledzić ewolucję poetyckich wypowiedzi wokalisty – jak mówi i jak mówił, co dziś leży mu na wątrobie, a co dawniej nie dawało spokoju, styl z wczoraj i styl z przedwczoraj, głos tekstu nowego i dawnego, niepodległość głosu. To jak zaglądanie do dziennika – i patrzymy, co robił i myślał, nim słońce zapadło,
a co w szarych i barwnych latach niegdysiejszych doświadczeń.
5.
Grabaż świetnie oddaje grę znaczeń rzeczywistości – idiomy mowy świata, języki człowieczej doli i niedoli, bełkoty młodości i próby utrafień w sens przez tego, kto chce wyśpiewać nieobjętej ziemi rejony cudnych manowców i głupich kątów. „Nie masz mi nic do powiedzenia” – tak zaczyna się ta opowieść, ten wiersz to wyraz gniewu wobec braku chęci ludzi do wzbogacenia swojej odrębności, osobności, osobowości; ale też wyraz beznadziei, egzystencji bez wyrazu, przytłoczonej i zgniecionej. „zwyczajne story” nie jest, jak u Mistrza Mirona, polem do eksploracji, fascynujących przygód codzienności, „szarych eminencji zachwytów”, jest poczuciem gorszości, niemocy, „życie odwieszone w szatni” to metafora losu podłego, lichego, pospolitego. „Nic już się nie zdarzy”, będzie źle, źle zawsze
i wszędzie, i tylko czarna nić, jak Norwidowa nić, prząść się będzie. Ta aura pesymizmu, rozpaczy, depresyjnych emocji, w świecie Grabaża gości stale, ale nie dajmy się zwieść. Opisuje on ciemne ludzkie stany, ale są tu chwile ocaleń: „Czasem lubię poskakać po nie swoich płotach…” („Mokotów”), ocala nas ironia, mój punkowy bracie, czytelniku, słuchaczu, do wolności droga wiedzie przez chorobę („Chory na wszystko”), której na imię wrażliwość
i empatia.
6.
Jest to pieśniarz empatyczny. Widzi „czarne bandery”, „czarne godziny”, opisuje je, snuje opowieści o człowieku – „nieistotnym dysonansie”, ale wciąż nas zachęca: „Biegnij ze mną w noc i pod wiatr / Biegnij ze mną” („Taksówki w poprzek czasu”). Wskakujemy więc w tę noc i wiatr razem z nim – Grabażem, w jego muzykę, głos i słowa, i uciekamy przed zniewoleniem. Ku niepodległości głosu, swojego, odrębnego, prawdziwego. „Jesteś tam czy cię nie ma?!” („Ulice jak stygmaty”) – woła do świata, Boga, siebie, ciebie, woła do mnie. Jestem i cię słucham, jestem i cię czytam.
Urodzony w 1974 roku w Toruniu. Historyk literatury i krytyk literacki. Autor książek o literaturze, współredaktor prac zbiorowych. Mieszka w Toruniu.
Recenzja Pawła Tańskiego, towarzysząca premierze książki Excalibur Piotra MAGIKA Łuszcza, wydanej w Biurze Literackim 12 grudnia 2022 roku.
WięcejRecenzja Pawła Tańskiego, towarzysząca premierze książki Rewolta w niebie Nicka Cave’a w tłumaczeniu Filipa Łobodzińskiego, wydanej w Biurze Literackim 29 sierpnia 2022 roku.
WięcejRozmowa Pawła Tańskiego z Filipem Łobodzińskim, towarzysząca premierze książki Rewolta w niebie Nicka Cave’a w tłumaczeniu Filipa Łobodzińskiego, wydanej w Biurze Literackim 29 sierpnia 2022 roku.
WięcejRecenzja Pawła Tańskiego towarzysząca premierze książki Pieśń torby na pawia Nicka Cave’a, w przekładzie Tadeusza Sławka, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 9 kwietnia 2018 roku.
WięcejSzkic Pawła Tańskiego towarzyszący nowemu, poprawionemu i rozszerzonemu wydaniu książki Kory Stoję, czuję się świetnie, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 24 lipca 2017 roku.
WięcejGłos Pawła Tańskiego w debacie „Biurowe książki roku 2016”.
Więcej11 odcinek cyklu „Śpiew języka” autorstwa Pawła Tańskiego.
Więcej10 odcinek cyklu „Śpiew języka” autorstwa Pawła Tańskiego.
Więcej9 odcinek cyklu „Śpiew języka” autorstwa Pawła Tańskiego.
Więcej8 odcinek cyklu „Śpiew języka” autorstwa Pawła Tańskiego.
Więcej7 odcinek cyklu „Śpiew języka” autorstwa Pawła Tańskiego.
Więcej6 odcinek cyklu „Śpiew języka” autorstwa Pawła Tańskiego.
Więcej5 odcinek cyklu „Śpiew języka” auotorstwa Pawła Tańskiego.
WięcejPremierowy zestaw wierszy Pawła Tańskiego.
WięcejGłos Pawła Tańskiego w debacie „Nowe muzyczne głosy z Polski”
Więcej4 odcinek cyklu „Śpiew języka” autorstwa Pawła Tańskiego.
Więcej3 odcinek cyklu „Śpiew języka” autorstwa Pawła Tańskiego.
Więcej2 odcinek cyklu „Śpiew języka” autorstwa Pawła Tańskiego.
Więcej1 odcinek cyklu „Śpiew języka” autorstwa Pawła Tańskiego.
WięcejGłos Pawła Tańskiego w debacie „Jak zapodawać poezję”.
WięcejRecenzja Pawła Tańskiego z książki Dialog w ciemności Władysława Sebyły w wyborze Wojciecha Bonowicza.
WięcejGłos Pawła Tańskiego w debacie „Z uwagi na tekst”.
WięcejRecenzja Pawła Tańskiego z książki Manatki Bogusława Kierca.
WięcejSzkic Pawła Tańskiego o płycie Bartosza (Fisza) Waglewskiego i zespołu Kim Nowak.
WięcejEsej Pawła Tańskiego towarzyszący premierze książki Śpij Aniele mój / Bez kolacji Lecha Janerki.
WięcejRecenzja Magdaleny Wołowicz z książki Na skrzyżowaniu słów Krzysztofa (Grabaża) Grabowskiego.
WięcejRecenzja Mirosława Pęczaka z książki Na skrzyżowaniu słów Krzysztofa (Grabaża) Grabowskiego.
WięcejAutorski komentarz Krzysztofa Grabowskiego do wiersza „Bankrut… bankrutowi” z książki Na skrzyżowaniu słów, która ukazała się 14 marca 2013 roku nakładem Biura Literackiego.
WięcejEsej Jacka Nizinkiewicza towarzyszący premierze książki Na skrzyżowaniu słów Krzysztofa (Grabaża) Grabowskiego, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 14 marca 2013 roku.
Więcej