recenzje / ESEJE

Mikser Podgórnik

Marcin Orliński

Recenzja Marcina Orlińskiego z książki Rezydencja surykatek Marty Podgórnik, która ukazała na stronie marcinorlinski.pl.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Odwa­ga, dra­pież­ność i bez­kom­pro­mi­so­wość to tyl­ko nie­któ­re cechy poezji Mar­ty Pod­gór­nik. Autor­ka potra­fi połą­czyć iro­nię ze szcze­rym wyzna­niem, a czu­łość pod­szyć szy­der­stwem. Powiem to z ręką na ser­cu: Nagro­da Lite­rac­ka Gdy­nia nale­ża­ła się Pod­gór­nik od daw­na.

Autor­ka Rezy­den­cji sury­ka­tek zade­biu­to­wa­ła mło­do. Jako sie­dem­na­sto­lat­ka wygra­ła kon­kurs poetyc­ki im. Jac­ka Bie­re­zi­na, któ­re­go pokło­siem był tom wier­szy Pró­by nego­cja­cji (1996). Zwy­kle jest tak, że nagro­da lite­rac­ka sta­no­wi dla auto­ra nobi­li­ta­cję. W tym przy­pad­ku było chy­ba jed­nak na odwrót. To wła­śnie nazwi­ska pierw­szych lau­re­atów (był wśród nich rów­nież Krzysz­tof Siw­czyk) spra­wi­ły, że łódz­ki kon­kurs dla debiu­tan­tów stał się jed­nym z naj­bar­dziej pre­sti­żo­wych kon­kur­sów lite­rac­kich w Pol­sce. Dla­cze­go o tym piszę? Ponie­waż Pod­gór­nik nie doj­rze­wa­ła powo­li, lecz wdar­ła się na sce­nę lite­rac­ką szyb­ko i gło­śno, jako poet­ka samo­dziel­na i nie­po­kor­na, zazna­cza­jąc moc­ny punkt na mapie pol­skiej poezji pono­wo­cze­snej.

Rezy­den­cja sury­ka­tek to szó­sty tom wier­szy w dorob­ku gli­wic­kiej poet­ki. Od poprzed­nie­go (Dwa do jeden) dzie­li go pięć lat, jeśli nie liczyć wyda­nych w 2008 roku wier­szy zebra­nych Pięć opa­ko­wań. War­to było cze­kać? Owszem. Jest tu w zasa­dzie wszyst­ko, co już wcze­śniej wzbu­dza­ło zain­te­re­so­wa­nie czy­tel­ni­ków i recen­zen­tów: umie­jęt­ność mie­sza­nia sty­lów, swo­bo­da w dobie­ra­niu lite­rac­kich rekwi­zy­tów, a tak­że nie­zgo­da na ota­cza­ją­cą rze­czy­wi­stość. Przede wszyst­kim jed­nak – auten­tyzm. Wła­śnie tak. Auten­tyzm. I jeśli nie boję się użyć tego sło­wa, to dla­te­go, że poet­ka two­rzy – lub raczej w pewien spo­sób udo­stęp­nia nam – swój świat. Pod­gór­nik podej­mu­je daw­ne tema­ty, a jed­no­cze­śnie w zabaw­ny, choć chwi­la­mi gorz­ki spo­sób roz­pra­wia się z bio­gra­fią swo­jej boha­ter­ki. Opi­su­je jej karie­rę lite­rac­ką, związ­ki z męż­czy­zna­mi i gło­śne impre­zy, umie­jęt­nie balan­su­jąc mię­dzy kul­tu­rą popu­lar­ną i wyso­ką.

Moż­na powie­dzieć, że wiersz Pod­gór­nik jest jak mik­ser, któ­ry autor­ka do koń­ca utrzy­mu­je jed­nak pod kon­tro­lą. Bo choć w tym pamięt­ni­ku i nie­pa­mięt­ni­ku poja­wia­ją się cza­sa­mi zda­rze­nia pozor­nie nie­istot­ne, co skąd­inąd moż­na uznać za inte­re­su­ją­cy efekt roz­ro­stu for­my lirycz­nej w kie­run­ku pro­zy, to poet­ka wciąż pozo­sta­je bli­ska przed­mio­to­wi. Rytm czy auto­te­ma­tyzm nie poja­wia­ją się w tej poezji z potrze­by udo­wod­nie­nia cze­go­kol­wiek czy­tel­ni­ko­wi, lecz wyła­nia­ją się razem z tre­ścią, w spo­sób tro­chę przy­pad­ko­wy, ale i nie­uchron­ny. Nie ma tu zbęd­nej ekwi­li­bry­sty­ki języ­ko­wej ani nie­po­trzeb­ne­go epa­to­wa­nia eru­dy­cją. Jest za to peł­na swo­bo­da już nie poetyc­kie­go, ale po pro­stu życio­we­go wyra­zu, w któ­rym wiersz – rymo­wa­ny lub bia­ły, poważ­ny lub śmiesz­ny – sta­je się pre­tek­stem do przy­bli­że­nia rwą­ce­go nur­tu egzy­sten­cji. Cho­ciaż nie, „przy­bli­że­nie” to nie­wła­ści­we sło­wo. Pod­gór­nik raczej rzu­ca się w życie, szar­pie je i kawał­ku­je, docie­ra­jąc w ten spo­sób do trud­nych i bole­snych prawd.

Jaka jest więc boha­ter­ka Rezy­den­cji sury­ka­tek? Pró­bu­je zacho­wać powa­gę, choć dosko­na­le wie, że świat na tę powa­gę nie zasłu­gu­je. Żyje i pisze. Bawi się i eks­pe­ry­men­tu­je. Tań­czy i kocha. Przede wszyst­kim jed­nak uważ­nie obser­wu­je. Jak wycze­ku­ją­ca na cza­tach sury­kat­ka.


Recen­zja uka­za­ła się na stro­nie marcinorlinski.pl. Dzię­ku­je­my Auto­ro­wi za wyra­że­nie zgo­dy na prze­druk.

O autorze

Marcin Orliński

Urodzony w 1980 roku. Poeta, krytyk literacki, publicysta. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Warszawskim i studiów doktoranckich w Instytucie Badań Literackich PAN. Redagował rubrykę „Wiersz Przekroju” w tygodniku „Przekrój” i serię wydawniczą „Biblioteka Debiutów” przy „Zeszytach Poetyckich”. Mieszka w Warszawie.

Powiązania

Malowane nie działa

wywiady / o książce Marcin Orliński Szymon Słomczyński

Roz­mo­wa Mar­ci­na Orliń­skie­go z Szy­mo­nem Słom­czyń­skim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Lata­kia, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 12 grud­nia 2016 roku.

Więcej

Świat w kawałkach

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go, towa­rzy­szą­ce pre­mie­rze książ­ki Naraz Julii Szy­cho­wiak, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 4 kwiet­nia 2016 roku.

Więcej

Marcin Orliński: Jednak modernizm

recenzje / IMPRESJE Marcin Orliński

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go z książ­ki Zawsze Mar­ty Pod­gór­nik.

Więcej

Zmienne kadry

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go z książ­ki Jerze­go Jar­nie­wi­cza Na dzień dzi­siej­szy i chwi­lę obec­ną, któ­ra uka­za­ła się na stro­nie marcinorlinski.pl.

Więcej

Cena cukru, jesionka i kot

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go z książ­ki Dariu­sza Sośnic­kie­go Pań­stwo P., któ­ra uka­za­ła się na stro­nie marcinorliński.pl

Więcej

Zagrywka wobec cierpienia

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go z książ­ki Krzysz­to­fa Jawor­skie­go Do szpi­ku kości, któ­ra uka­za­ła się na stro­nie marcinorlinski.pl.

Więcej

Kamień schron

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go z ksią­żek Zima w małym mie­ście na gra­ni­cy i Przy­go­dy przy­ro­dy, któ­ra uka­za­ła się na stro­nie marcinorlinski.pl.

Więcej

Z czego wyrosłem

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go z książ­ki Wszyst­ko Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­za­ła się na stro­nie marcinorlinski.pl.

Więcej

Miasto, którego nie ma

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go z książ­ki moja Roma­na Hone­ta, któ­ra uka­za­ła się na stro­nie marcinorlinski.pl.

Więcej

Przełamywanie samotności

recenzje / IMPRESJE Marcin Orliński

Esej Mar­ci­na Orliń­skie­go towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Gdy­bym wie­dział. Roz­mo­wy z Ryszar­dem Kry­nic­kim Ryszar­da Kry­nic­kie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Czas w probówkach

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go z książ­ki Pre­pa­ra­ty Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go.

Więcej

Pomyśleć nic

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go z książ­ki zbie­ra­ne Kry­sty­ny Miło­będz­kiej.

Więcej

Puste łóżko

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go z książ­ki Po sobie Julii Szy­cho­wiak, któ­ra uka­za­ła się w „Tygo­dni­ku Powszech­nym”.

Więcej

Sto tysięcy uderzeń. O debiucie poetyckim Łukasza Jarosza

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go z książ­ki Soma Łuka­sza Jaro­sza.

Więcej

Pomiędzy kamienicą i światem zewnętrznym

recenzje / ESEJE Marcin Orliński Tomasz Pułka

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go z książ­ki Poeci na nowy wiek

Więcej

Świat zrobił się za mały

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go towa­rzy­szą­ce pre­mie­rze książ­ki Jac­ka Deh­ne­la Ekran kon­tro­l­ny, wyda­je w Biu­rze Lite­rac­kim 19 paź­dzier­ni­ka 2009 roku.

Więcej

Cierpliwy tropiciel

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go z książ­ki Wie­ża myśli­wych Mariu­sza Par­ty­ki.

Więcej

Miłość i żądanie śmierci

recenzje / IMPRESJE Marcin Orliński

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go z książ­ki Tomasz Mrocz­ny. Sza­leń­stwo dnia Mau­ri­ce­’a Blan­cho­ta.

Więcej

In progress

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go z książ­ki Kup kota w wor­ku Tade­usza Róże­wi­cza.

Więcej

Konkretna nadrealina

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Po tęczy Andrze­ja Sosnow­skie­go.

Więcej

O Somie

recenzje / Różni autorzy

Komen­ta­rze Boh­da­na Zadu­ry, Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło, Ingi Iwa­siów, Paw­ła Lek­szyc­kie­go, Mariu­sza Grze­bal­skie­go, Macie­ja Rober­ta, Mar­ci­na Orliń­skie­go, Artu­ra Nowa­czew­skie­go, Grze­go­rza Tomic­kie­go, Pio­tra Kępiń­skie­go.

Więcej

Poezja z nagrodami: Rezydencja surykatek

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Mar­ta Pod­gór­nik odpo­wia­da na pyta­nia w ankie­cie doty­czą­cej książ­ki Rezy­den­cja sury­ka­tek, wyda­nej w for­mie elek­tro­nicz­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 7 mar­ca 2018 roku. Książ­ka uka­zu­je się w ramach akcji „Poezja z nagro­da­mi”.

Więcej

Zgorzkniałe żale albo piosenki o tym, że nie warto być miłym*

recenzje / ESEJE Marek Olszewski

Recen­zja Mar­ka Olszew­skie­go z książ­ki Rezy­den­cja sury­ka­tek Mar­ty Pod­gór­nik.

Więcej

Królowa poezji

recenzje / ESEJE Anna Kałuża

Recen­zja Anny Kału­ży z książ­ki Rezy­den­cja sury­ka­tek Mar­ty Pod­gór­nik.

Więcej

Szóste opakowanie

recenzje / ESEJE Maciej Woźniak

Recen­zja Macie­ja Woź­nia­ka z książ­ki Rezy­den­cja sury­ka­tek Mar­ty Pod­gór­nik.

Więcej

Translacja

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Autor­ski kome­natrz Mar­ty Pod­gor­nik do wier­sza „Trans­la­cja” z książ­ki Rezy­den­cja sury­ka­tek, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 17 lute­go 2011 roku.

Więcej

Królowa poezji

recenzje / ESEJE Joanna Orska

Recen­zja Joan­ny Orskiej z książ­ki Rezy­den­cja sury­ka­tek Mar­ty Pod­gór­nik.

Więcej

Lunch z Benem i Dżej Lo

wywiady / o książce Joanna Mueller Marta Podgórnik

Z Mar­tą Pod­gór­nik o książ­ce Rezy­den­cja sury­ka­tek roz­ma­wia Joan­na Muel­ler.

Więcej