recenzje / KOMENTARZE

Komenatrz do wiersza “Ona jest mną”

Michał Domagalski

Autorski komentarz Michała Domagalskiego w ramach cyklu "Historia jednego wiersza", towarzyszący premierze e-booka Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015, wydanego w Biurze Literackim 4 kwietnia 2016 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Ona jest mną
(zapowiedź poematu)

Choć­byś miał obró­cić się w słup soli, choć­by wszy­scy stra­ci­li zain­te­re­so­wa­nie,
ty wierz, że czło­wiek jest waż­ny, ty pamię­taj to wbrew naka­zom, zaka­zom,
naci­skom, przy­ci­skom i wszel­kim spo­łecz­nym pilo­tom… Powta­rzaj im pro­sto w twarz,
jak­byś lazł upar­cie za panem Cogi­to do tego mro­ku nico­ści: Ona jest mną!

Nawet jeśli uczu­cia reli­gij­ne doty­czą cię tyl­ko z wła­snej per­spek­ty­wy, nawet jeśli
nie masz uczuć reli­gij­nych, a tyl­ko zaczą­tek umie­jęt­no­ści zro­zu­mie­nia, że ktoś
może wie­rzyć w coś inne­go niż ty, nawet jeśli wyda­je ci się, że posia­dłeś wie­dzę,

jeśli już z pochod­nią pod­bie­gniesz do sto­su, roz­grza­ny przez gło­szą­cych praw­dy
jedy­ne, spójrz w oczy sto­ją­cej tam cza­row­ni­cy, spójrz i powtórz trzy razy, zanim
kur zapie­je (bo praw­dą, co powie­dzia­ne po trzy­kroć): Ona jest mną.


Zanim kur zapieje

Joan­na d’Arc nigdy nie uży­wa­ła walk­ma­na. Praw­do­po­dob­nie. Praw­do­po­dob­nie nie uży­wa­ła też iPo­da i nie słu­cha­ła The Smi­ths.

*

Żona Lota oka­za­ła się dla opo­wie­ści o swo­im mężu tak nie­istot­na, że nie jest dane nam poznać jej imie­nia. Za to wie­my, że spo­ty­ka ją strasz­li­wa kara za jed­no spoj­rze­nie. Zamie­nić czło­wie­ka w słup soli, zamie­nić czło­wie­ka w sól? To, nawet sto­su­jąc kry­te­ria miło­sier­ne­go Jah­we, wyda­je się okrut­ne.

Zabi­ja ją za to, że obej­rza­ła się w stro­nę mia­sta, któ­re wła­śnie opusz­cza, bo ów Jah­we obda­ro­wał miesz­kań­ców desz­czem siar­ki i ognia. Za co? Za sodo­mię. Cho­ciaż do czy­nów god­nych siar­ki nie zali­cza się pro­po­no­wa­nia swo­ich córek na gwałt. Lot zasłu­gu­je nadal na łaskę Pana, na któ­rą nie może zasłu­żyć jego żona – za jed­no spoj­rze­nie.

Bli­żej mi do żony Lota niż do same­go Lota. Nawet jeśli kie­ru­je nią cie­ka­wość. Cie­ka­wość mniej­szą winą niż pro­po­zy­cja gwał­tu.

Bli­żej mi nawet do jego córek.

*

Ani żona Lota, ani jej cór­ki praw­do­po­dob­nie nie słu­cha­ły na walk­ma­nach pio­se­nek The Smi­ths. Nie słu­cha­ły pio­se­nek tego zespo­łu tak­że cza­row­ni­ce z Salem ani z Doru­cho­wa.

*

Joan­na d’Arc zosta­je ska­za­na na spa­le­nie w wie­ku 19 lat. Nic nie poma­ga póź­niej­sza kano­ni­za­cja. Nie wyobra­żam sobie, aby któ­ry­kol­wiek sędzia miał odwa­gę spoj­rzeć jej w oczy, chy­ba że jego wzrok przy­po­mi­nał wzrok sza­leń­ca.

*

Kaci w tej opo­wie­ści mają twarz męż­czyzn. Kipią­cych zło­ścią z zazdro­ści męż­czyzn. W tej opo­wie­ści nawet Bogiem jest facet.

*

W 1775 w Doru­cho­wie, nie­da­le­ko moje­go rodzin­ne­go Ostrze­szo­wa, ogień pożarł cia­ła i przy­szłość czter­na­stu kobiet. Prze­ży­li inni. Są w Doru­cho­wie nadal kościo­ły. Ludzie modlą się i kupu­ją alko­hol w skle­pi­kach. Dzie­ci uczą się w szko­łach. Kobie­ty nie pło­ną już. Nie pytam, co się dzie­je w domach.

Bli­skość Doru­cho­wa spo­wo­do­wa­ła jed­nak, że obraz pło­ną­cych cza­row­nic stał się bar­dzo suge­styw­ny.

Choć za nimi szły przez lata kolej­ne, nawet te bar­dziej zna­ne z Salem…

*

Pisząc ten frag­men­ta­rycz­ny komen­tarz do wła­sne­go wier­sza „Ona jest mną”, któ­ry jest zale­d­wie zapo­wie­dzią tego, co spo­czy­wa w jed­nym z pli­ków na twar­dym dys­ku, słu­cham The Smi­ths. Cią­gle wra­cam do utwo­ru „Big­mo­uth Stri­kes Aga­in”.

Obraz pło­ną­cej Dzie­wi­cy Orle­ań­skiej i jej top­nie­ją­ce­go walk­ma­na zda się rów­nie suge­styw­ny jak obraz czter­na­stu cza­row­nic z Doru­cho­wa.

*

Drze­mie we mnie oba­wa, któ­ra cza­sa­mi budzi się i sen­nie daje o sobie znać; oba­wa, że tłum ludzi łatwo może pod­sy­cić pło­mień rzu­co­ny nie­na­wist­nie przez sza­leń­ca. Jak­by wraz z cza­row­ni­ca­mi z Doru­cho­wa świę­ty ogień nie odszedł do lamu­sa. Dooko­ła peł­no ludzi gło­si, że posia­dło wszel­kie odpo­wie­dzi. Wie­rzą, że wie­dzą.

Brzmi groź­nie.

Wolę, aby nie sta­li pod sto­sa­mi wzno­szo­ny­mi w imię nowej lub sta­rej wia­ry. Wolę, aby­śmy nie musie­li pło­nąć. Nawet jeśli następ­cy trzy­ma­ją­cych pochod­nię mają nas kano­ni­zo­wać.

*

Dzi­siaj nie­któ­rzy histo­ry­cy pod­wa­ża­ją ilość ludzi pło­ną­cych w Doru­cho­wie w 1775. Nie­któ­rzy pod­wa­ża­ją całą opo­wieść. Nie da się jed­nak pod­wa­żyć ist­nie­nia opo­wie­ści.

Nie uda się tak­że pod­wa­żyć ist­nie­nia Inkwi­zy­cji, nie uda się pod­wa­żyć spa­le­nia na sto­sie Bar­ba­ry Zdu­nek, któ­rą oczysz­cza­ją­cy według nie­któ­rych ogień pochło­nął na począt­ku XIX wie­ku.

*

Wśród cza­row­nic z Salem było aż sied­miu męż­czyzn.

*

Bar­ba­ra Zdu­nek ponoć zosta­ła oskar­żo­na nie o cza­ry, ale o pod­pa­le­nie. A może pod­pa­le­nie mia­ło być wyni­kiem cza­rów?

Pew­ne jest, że jej wina nie jest pew­na.

Wyrok wyko­na­no. Udu­szo­no Bar­ba­rę, a potem spa­lo­no na sto­sie.

Praw­do­po­dob­nie nie słu­cha­ła wte­dy The Smi­ths.

*

Nasza kul­tu­ra od cza­sów mitycz­nej Ewy chce całą winę zrzu­cić na kobie­ty. Czy­ni to z takim upo­rem, że nawet męż­czyź­ni oskar­że­ni w Salem o cza­ry sta­li się w koń­cu cza­row­ni­ca­mi.

*

Dzi­siaj też jest peł­no cza­row­nic. Nie­któ­re z nich pew­nie nawet słu­cha­ją The Smi­ths. Nie­win­ne kobie­ty, któ­re obwi­nia się za zło tego świa­ta. Cza­sa­mi pło­ną bar­dzo dosłow­nie. Cza­sa­mi ogień zastę­pu­je inna kara cie­le­sna. Przy­kła­dów współ­cze­snych kobiet wrzu­co­nych w wyima­gi­no­wa­ny świat war­to­ści zna­my wie­le. Wie­le ich odna­leźć moż­na w Woj­nie kobiet Sal­ly Arm­strong.

Za co moż­na karać usta­la­ją trzy­ma­ją­cy wła­dzę. Nawet jeśli wła­dza jest pozor­na.

*

Utwór „Big­mo­uth Stri­kes Aga­in” jest tyl­ko arty­stycz­nym komen­ta­rzem. Podob­nie mój wiersz. Zmy­śle­niem. Może takim samym zmy­śle­niem są opo­wie­ści o czter­na­stu cza­row­ni­cach oraz o żonie i cór­kach Lota.

Opo­wie­ści jed­nak ist­nie­ją. I wie­le mówią o naszej kul­tu­rze, histo­rii oraz…

*

W Pol­sce też mamy peł­no cza­row­nic. Znam nie­któ­re. Na razie nie pło­ną. Ale ogień ma się dobrze. Jest cier­pli­wy.

*

Jed­na z tych cza­row­nic jest mną.

O autorze

Michał Domagalski

Urodził się w Ostrzeszowie w 1982. Publicysta i krytyk. Redaktor prowadzący portalu Wywrota  w latach 2015-2016. Debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015, w 2018 roku ukazała się jego pierwsza książka poetycka - Poza sezonem. Mieszka w Poznaniu.

Powiązania

Romantyczność 2022

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Czy­ta­nie z książ­ki Roman­tycz­ność. Współ­cze­sne bal­la­dy i roman­se inspi­ro­wa­ne twór­czo­ścią Ada­ma Mic­kie­wi­cza w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Żeby potwór pojawił się na pierwszej stronie

debaty / ankiety i podsumowania Michał Domagalski

Odpo­wie­dzi Micha­ła Doma­gal­skie­go na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Stany wyjściowe

wywiady / o książce Joanna Roszak Michał Domagalski

Roz­mo­wa Micha­ła Doma­gal­skie­go z Joan­ną Roszak, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki plo­so Joan­ny Roszak, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 13 kwiet­nia 2020 roku.

Więcej

Poza sezonem

nagrania / stacja Literatura Michał Domagalski

Czy­ta­nie z książ­ki Poza sezo­nem z udzia­łem Micha­ła Doma­gal­skie­go w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 23.

Więcej

Czytając Tytusa Żalgirdasa

felietony / cykle PISARZY Michał Domagalski

15. odci­nek cyklu „Re:cyklizacje” autor­stwa Micha­ła Doma­gal­skie­go.

Więcej

Poza sezonem i strefą komfortu

wywiady / o książce Michał Domagalski Tomasz Bąk

Roz­mo­wa Toma­sza Bąka z Micha­łem Doma­gal­skim towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Poza sezo­nem, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 23 lip­ca 2018 roku.

Więcej

Poza sezonem (2)

utwory / zapowiedzi książek Michał Domagalski

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Poza sezo­nem Micha­ła Doma­gal­skie­go, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 23 lip­ca 2018 roku.

Więcej

Poza sezonem (1)

utwory / zapowiedzi książek Michał Domagalski

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Poza sezo­nem Micha­ła Doma­gal­skie­go, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 23 lip­ca 2018 roku.

Więcej

Głos jeszcze do wyłowienia

felietony / cykle PISARZY Michał Domagalski

11 odci­nek cyklu „Re:cyklizacje” autor­stwa Micha­ła Doma­gal­skie­go.

Więcej

Świat jest ogromny

recenzje / ESEJE Michał Domagalski

Recen­zja Micha­ła Doma­gal­skie­go towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Mil­jen­ko Jer­go­vi­cia Dru­gi poca­łu­nek Gity Danon, wyda­nej w prze­kła­dzie Miło­sza Wali­gór­skie­go w Biu­rze Lite­rac­kim 22 lute­go 2016 roku.

Więcej

Przechodzę lekkim tangiem do pytania…

wywiady / o książce Różni autorzy

Roz­mo­wa Mar­ty Pod­gór­nik i Dariu­sza Sośnic­kie­go z lau­re­ata­mi 10. edy­cji pro­jek­tu Połów, auto­ra­mi e‑booka Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim 4 kwiet­nia 2016 roku.

Więcej

Stare wiersze z czarnej dziury i nowa utopia

wywiady / o książce Michał Domagalski Zbigniew Machej

Roz­mo­wa Micha­ła Doma­gal­skie­go ze Zbi­gnie­wem Mache­jem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze e‑booka Tele­fon z anty­po­dów. Wier­sze z mło­do­ści w epo­ce minio­nej (1978–1990), wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim 8 mar­ca 2016 roku.

Więcej

Świat jest ogromny

recenzje / IMPRESJE Michał Domagalski

Recen­zja Micha­ła Doma­gal­skie­go towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Mil­jen­ka Jer­go­vi­cia Dru­gi poca­łu­nek Gity Danon, wyda­nej w prze­kła­dzie Miło­sza Wali­gór­skie­go w Biu­rze Lite­rac­kim 22 lute­go 2016 roku.

Więcej

Komenatrz do wiersza „Ona jest mną”

recenzje / KOMENTARZE Michał Domagalski

Kome­natrz Micha­ła Doma­gal­skie­go do wier­sza „Ona jest mną” z ala­ma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 2 listo­pa­da 2015 roku.

Więcej

Warto

recenzje / ESEJE Michał Domagalski

Recen­zja wybo­ru wier­szy Jac­ka Pod­sia­dły Być może nale­ża­ło mówić (1984–2012), któ­ra uka­za­ła się na stro­nie Wywrota.pl.

Więcej

Układając składniki Farszu (kilka przyczynków do analizy)

recenzje / IMPRESJE Michał Domagalski

Esej Micha­ła Doma­gal­skie­go towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Farsz Mar­ci­na Sen­dec­kie­go.

Więcej

Przechodzę lekkim tangiem do pytania…

wywiady / o książce Różni autorzy

Roz­mo­wa Mar­ty Pod­gór­nik i Dariu­sza Sośnic­kie­go z lau­re­ata­mi 10. edy­cji pro­jek­tu Połów, auto­ra­mi e‑booka Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim 4 kwiet­nia 2016 roku.

Więcej

Komentarz do wiersza „Spotkanie z opozycjonistą”

recenzje / KOMENTARZE Bartosz Popadiak

Autor­ski komen­tarz Bar­to­sza Popa­dia­ka w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze e‑booka Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim 4 kwiet­nia 2016 roku.

Więcej

Komentarz do wiersza „pieśń akwalungów”

recenzje / KOMENTARZE Sylwia Rząca

Autor­ski komen­tarz Syl­wii Rzą­cy w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze e‑booka Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim 4 kwiet­nia 2016 roku.

Więcej

Komentarz do wiersza „Podobne miesiące (1)”

recenzje / KOMENTARZE Grzegorz Marcinkowski

Autor­ski komen­tarz Grze­go­rza Mar­cin­kow­skie­go w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze e‑booka Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim 4 kwiet­nia 2016 roku.

Więcej

Komentarz do wiersza “Soki, deszcze, szypułki”

recenzje / KOMENTARZE Justyna Charkiewicz

Autor­ski komen­tarz Justy­ny Char­kie­wicz w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze e‑booka Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim 4 kwiet­nia 2016 roku.

Więcej

Komentarz do wiersza “piosenka o fiszbinowej canoe”

recenzje / KOMENTARZE Paweł Kobylewski

Autor­ski komen­tarz Paw­ła Koby­lew­skie­go w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze e‑booka Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim 4 kwiet­nia 2016 roku.

Więcej

Komentarz do wiersza “fudżi”

recenzje / KOMENTARZE Kacper Adamus

Autor­ski komen­tarz Kac­pra Ada­mu­sa w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze e‑booka Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim 4 kwiet­nia 2016 roku.

Więcej

Komentarz do wiersza “Autostrata”

recenzje / KOMENTARZE Adrian Tujek

Autor­ski komen­tarz Adria­na Tuj­ka w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze e‑booka Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim 4 kwiet­nia 2016 roku.

Więcej

Komentarz do wiersza “Spotkanie z opozycjonistą”

recenzje / KOMENTARZE Bartosz Popadiak

Kome­natrz Bar­to­sza Popa­dia­ka do wier­sza z ala­ma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 2 listo­pa­da 2015 roku.

Więcej

Komentarz do wiersza “pieśń akwalungów”

recenzje / KOMENTARZE Sylwia Rząca

Kome­natrz Syl­wii Rzą­cy do wier­sza z ala­ma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 2 listo­pa­da 2015 roku.

Więcej

Komentarz do wiersza “Autostrata”

recenzje / KOMENTARZE Adrian Tujek

Kome­natrz Adria­na Tuj­ka do wier­sza „Auto­stra­ta” z ala­ma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 2 listo­pa­da 2015 roku.

Więcej

Komentarz do wiersza „Podobne miesiące (1)”

recenzje / KOMENTARZE Grzegorz Marcinkowski

Kome­natrz Grze­go­rza Mar­cin­kow­skie­go do wier­sza z ala­ma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 2 listo­pa­da 2015 roku.

Więcej

Komentarz do wiersza „Soki, deszcze, szypułki”

recenzje / KOMENTARZE Justyna Charkiewicz

Kome­natrz Justy­ny Char­kie­wicz do wier­sza z ala­ma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 2 listo­pa­da 2015 roku.

Więcej

Komentarz do wiersza „piosenka o fiszbinowej canoe”

recenzje / KOMENTARZE Paweł Kobylewski

Kome­natrz Paw­ła Koby­lew­skie­go do wier­sza z ala­ma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 2 listo­pa­da 2015 roku.

Więcej

Komenatrz do wiersza „Ona jest mną”

recenzje / KOMENTARZE Michał Domagalski

Kome­natrz Micha­ła Doma­gal­skie­go do wier­sza „Ona jest mną” z ala­ma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 2 listo­pa­da 2015 roku.

Więcej

Komentarz do wiersza „fudżi”

recenzje / KOMENTARZE Kacper Adamus

Kome­natrz Kac­pra Ada­mu­sa do wier­sza z ala­ma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 2 listo­pa­da 2015 roku.

Więcej

Własne słowa, cudze języki

recenzje / IMPRESJE Mikołaj Borkowski

Esej Miko­ła­ja Bor­kow­skie­go towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze alma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 2 listo­pa­da 2015 roku.

Więcej

Rozmowa z laureatami 10. edycji Połowu

wywiady / o książce Dariusz Sośnicki Marta Podgórnik

Lau­re­aci 10. edy­cji pro­jek­tu Połów odpo­wia­da­ją na pyta­nia Mar­ty Pod­gór­nik i Dariu­sza Sośnic­kie­go, redak­to­rów alma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 2 listo­pa­da 2015 roku.

Więcej