O nas

Biu­ro Lite­rac­kie jest nie­za­leż­nym wydaw­nic­twem od 1996 roku zaj­mu­ją­cym się upo­wszech­nia­niem w kra­ju i za gra­ni­cą pol­skiej lite­ra­tu­ry, jej twór­ców oraz ksią­żek. Pro­pa­gu­je czy­tel­nic­two, inspi­ru­je mię­dzy­na­ro­do­we kon­tak­ty, wymia­nę arty­stycz­ną, dia­log mię­dzy­kul­tu­ro­wy i przy­bli­ża doro­bek lite­ra­tu­ry świa­to­wej. Każ­de­go roku nakła­dem Biu­ra uka­zu­je się oko­ło trzy­dzie­stu pozy­cji pre­zen­tu­ją­cych pano­ra­mę pol­skiej i świa­to­wej lite­ra­tu­ry – od kla­sy­ków, przez wybit­nych twór­ców współ­cze­snych, po obie­cu­ją­cych debiu­tan­tów. Książ­ki doce­nia­ne przez czy­tel­ni­ków i kry­ty­ków zdo­by­ły łącz­nie ponad dwie­ście nagród i wyróż­nień, za swo­ją dzia­łal­ność nagra­dza­ne jest tak­że samo wydaw­nic­two. Zało­ży­cie­lem ofi­cy­ny oraz jej wła­ści­cie­lem jest Artur Bursz­ta.

Autorzy

Obok wie­lo­krot­nie wyróż­nia­nych i nagra­dza­nych twór­ców (Bar­giel­ska, Bono­wicz, Deh­nel, Foks, Góra, Honet, Jar­nie­wicz, Jawor­ski, Kierc, Machej, Miło­będz­ka, Muel­ler, Pió­ro, Pod­gór­nik, Sen­dec­ki, Sosnow­ski, Sośnic­ki, Tka­czy­szyn-Dyc­ki, Zadu­ra) Biu­ro Lite­rac­kie publi­ku­je tak­że auto­rów nowych (tu debiu­to­wa­li: Elsner, Fie­dor­czuk, Jarosz, Łap­czyń­ska, Mate­usz, Nowic­ka, Pod­cza­szy, Pszo­niak, Słom­czyń­ski, Szy­cho­wiak) oraz zagra­nicz­nych (Ander­son, Andru­cho­wycz, Arman­tro­ut,  Bern­ste­in, Cave, Dylan, Fos­se, Gra­ham, Gren­del, Heaney, Kin­sky, Kun­ze, Lon­gley, Mathews, Mül­ler, Nádas, Pat­ten, Ran­smayr, Whi­te). Zaj­mu­je się rów­nież dorob­kiem nie­ży­ją­cych pisa­rzy (Kar­po­wicz, Róże­wicz, Woja­czek oraz Benn, Bishop, Bla­ke, Blan­chot, Bow­les, Brecht, Espriu, Gre­en, Cage, Cal­ders, Dic­kin­son, Fir­bank, Joy­ce, Lan­dol­fi, Lar­kin, Len­non, Michaux, Quene­au, Pound, Rich, Riding, Rous­sel, Sar­rau­te, Schuy­ler, Ste­vens, Wil­liams, Whit­man).

Książki

Do tej pory nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go uka­za­ło się bli­sko tysiąc ksią­żek. Aktu­al­ne serie to: „33. Pio­sen­ki na papie­rze” (tek­sty pio­se­nek zna­nych muzy­ków), „44. Poezja pol­ska od nowa” (współ­cze­śni poeci na nowo odczy­tu­ją kla­sy­ków), „Dożyn­ki” (wier­sze zebra­ne wybit­nych poetów), „Poezje” (tomi­ki rodzi­mych i zagra­nicz­nych twór­ców), „Poetyc­kie debiu­ty” (alma­na­chy auto­rów przed debiu­tem książ­ko­wym), „Pro­za” (epi­ka prze­kra­cza­ją­ca gra­ni­ce gatun­ku), „Rekord BL” (ofi­cy­na pły­to­wa), „Roz­mo­wy” (wywia­dy z twór­ca­mi), „Szki­ce” (autor­skie tek­sty o poezji i poetach), „Teatr” (dra­ma­ty w książ­kach), a tak­że mię­dzy­na­ro­do­we pro­jek­ty reali­zo­wa­ne z part­ne­ra­mi z róż­nych kra­jów „Nowy euro­pej­ski kanon lite­rac­ki” i „Tu i teraz”.

Księgarnia

Książ­ki Biu­ra Lite­rac­kie­go ofe­ro­wa­ne są w dwóch for­ma­tach: papie­ro­wym i elek­tro­nicz­nym. Głów­nym miej­scem ich sprze­da­ży – obok naj­waż­niej­szych pol­skich hur­tow­ni – jest księ­gar­nia poezjem.pl. Już w 2000 roku Biu­ro pro­wa­dzi­ło aktyw­ną sprze­daż swo­ich ksią­żek w sie­ci, czy­niąc z inter­ne­tu głów­ne miej­sce ich dys­try­bu­cji. Następ­nie jako jed­na z pierw­szych ofi­cyn Biu­ro otwo­rzy­ło inter­ne­to­wy sklep poza witry­ną wydaw­nic­twa. Wyjąt­ko­wość księ­gar­ni to nowa­tor­ski spo­sób pre­zen­to­wa­nia publi­ka­cji – od gra­fi­ki do obszer­nych mate­ria­łów towa­rzy­szą­cych.  Czy­tel­nik otrzy­mu­je też peł­ne infor­ma­cje o książ­ce, w tym o gatun­ku uży­te­go papie­ru, auto­rze zdjęć i pro­jek­tu gra­ficz­ne­go.

Wydarzenia

Wizy­tów­ką Biu­ra jest orga­ni­zo­wa­ny od 1996 roku festi­wal – począt­ko­wo pod nazwą Euro­pej­skie Spo­tka­nia Pisa­rzy, następ­nie Fort Lite­rac­ki, Port Lite­rac­ki, Sta­cja Lite­ra­tu­ra, a od 2022 roku Trans­Port Lite­rac­ki. Obok bli­sko pół tysią­ca naj­bar­dziej uzna­nych rodzi­mych twór­ców w regu­lar­nym „świę­cie lite­ra­tu­ry” bra­li już udział arty­ści z ponad pięć­dzie­się­ciu kra­jów. Impre­za przy­czy­ni­ła się do zmia­ny postrze­ga­nia poezji w Pol­sce. Wypro­mo­wa­ła wie­lu auto­rów, któ­rzy dzi­siaj nale­żą do naj­czę­ściej nagra­dza­nych w Pol­sce. Eks­pe­ry­men­ty z for­mą pre­zen­ta­cji wier­szy, łamią­ce czę­sto ste­reo­ty­po­we wyobra­że­nie o spo­tka­niach autor­skich, sta­ły się inspi­ra­cją dla orga­ni­za­to­rów nie­omal wszyst­kich kra­jo­wych wyda­rzeń lite­rac­kich.

Pomosty

Od kil­ku lat Biu­ro Lite­rac­kie anga­żu­je się w inte­gra­cję euro­pej­skich śro­do­wisk lite­rac­kich, ini­cju­jąc i orga­ni­zu­jąc wyda­rze­nia z udzia­łem przed­sta­wi­cie­li róż­nych insty­tu­cji lite­rac­kich. Pośred­ni­czy w sprze­da­ży praw autor­skich, repre­zen­tu­je twór­ców, wspie­ra tłu­ma­czy, pośred­ni­czy w zawie­ra­niu umów. Wśród zagra­nicz­nych pro­jek­tów szcze­gól­ne miej­sce zaj­mu­ją Amba­sa­do­rzy Poezji, opie­ra­ją­cy się na wza­jem­nych pre­zen­ta­cjach twór­ców z róż­nych kra­jów. Euro­pej­skie Por­ty Lite­ra­tu­ry to z kolei pro­jekt reali­zo­wa­ny w ramach part­ner­skiej współ­pra­cy pomię­dzy euro­pej­ski­mi i poza­eu­ro­pej­ski­mi festi­wa­la­mi. Cen­tral­nym ele­men­tem pro­jek­tu były wyda­rze­nia w bli­sko dwu­dzie­stu miej­scach na świe­cie: w Bar­ce­lo­nie, Ber­li­nie, Edyn­bur­gu, Haj­da­ra­ba­dzie, Kal­ku­cie, Kopen­ha­dze, Moskwie, New Del­hi, Niż­nym Nowo­gro­dzie, Oslo, Pil­znie, Pra­dze, Rydze, Tabo­rze, Tal­li­nie, Tar­tu i Wil­nie. W 2016 roku Biu­ro Lite­rac­kie było gospo­da­rzem Euro­pej­skie­go Forum Lite­rac­kie­go.

Edukacja

Istot­nym ele­men­tem wize­run­ko­wym Biu­ra Lite­rac­kie­go są reali­zo­wa­ne od koń­ców­ki lat 90. pro­jek­ty edu­ka­cyj­ne, pro­gra­my lite­rac­kie, dzia­ła­nia inter­ne­to­we oraz kon­kur­sy. Te naj­bar­dziej zna­ne to: „Komiks wier­szem”, „Labo­ra­to­rium lite­rac­kie”, „Nakręć wiersz”, „Poezja do śpie­wa­nia”, „Pogo­to­wie lite­rac­kie”, „Połów”, „Przy­sta­nek lite­rac­ki”, „Szko­ła z poezją”, „Warsz­ta­ty lite­rac­kie”, „Zagraj lite­ra­tu­rą”. Rów­nie waż­na jest dzia­łal­ność pro­wa­dzo­na w inter­ne­cie w ramach por­ta­lu biuroliterackie.pl m.in. z tele­wi­zją oraz BiBLio­te­ką, z wol­nym dostę­pem do tek­stów, szki­ców, recen­zji, roz­mów i frag­men­tów ksią­żek kil­ku­set pol­skich i zagra­nicz­nych pisa­rzy. Biu­ro Lite­rac­kie wypro­du­ko­wa­ło tak­że dwa pro­gra­my tele­wi­zyj­ne: „Poezjem” i „Poeci” emi­to­wa­ne na ante­nie tele­wi­zji publicz­nej oraz film „Dorze­cze Róże­wi­cza”.