recenzje / ESEJE

Świat jest ogromny

Michał Domagalski

Recenzja Michała Domagalskiego towarzysząca premierze książki Miljenko Jergovicia Drugi pocałunek Gity Danon, wydanej w przekładzie Miłosza Waligórskiego w Biurze Literackim 22 lutego 2016 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Świat z opo­wia­dań Jer­go­vi­cia, wybra­nych do Dru­gie­go poca­łun­ku Gity Danon, prze­siąk­nię­ty jest sta­nem woj­ny do szpi­ku kości. Kolej­ni boha­te­ro­wie zda­ją się w nim zanu­rze­ni tak bar­dzo, że pra­wie go nie zauwa­ża­ją. Nie­któ­rzy z nich przy­zwy­cza­ili się do zagro­że­nia albo wła­śnie powo­li się przy­zwy­cza­ja­ją. Czy­tel­nik – szcze­gól­nie nie śle­dzą­cy kon­flik­tu bał­kań­skie­go z nale­ży­tą uwa­gą – może nie dostrzec siły histo­rii do momen­tu, w któ­rym ona sama nie upo­mni się o swo­je, nio­sąc w kolej­nych opo­wia­da­niach naj­czę­ściej roz­wią­za­nia osta­tecz­ne. Śmierć poja­wia się przy­pad­ko­wo – jak ta w Naj­pięk­niej­szy mój Johan­nes­burg – lub zosta­je zapla­no­wa­na wraz z tra­jek­to­rią kuli – niczym w Hau. Woj­na, mimo że deter­mi­nu­je czę­sto­kroć losy posta­ci, nie zamy­ka czy­tel­ni­ko­wi Dru­gie­go poca­łun­ku Gity Danon inter­pre­ta­cyj­nych moż­li­wo­ści.

Powie­dzieć, że Jer­go­vić pisze wyłącz­nie o trud­nym życiu w trak­cie woj­ny lub w sta­nach oko­ło­wo­jen­nych, ozna­cza­ło­by spłasz­czyć zna­czą­co wydźwięk jego tek­stów. Opo­wia­da­nia Mil­jen­ka Jer­go­vi­cia to – że zacy­tu­ję jed­no z nich – „histo­rie naszpi­ko­wa­ne pułap­ka­mi na miłość”. Przy­naj­mniej więk­szość. I prze­waż­nie jed­ną z owych puła­pek będzie woj­na. Cza­sa­mi do spół­ki z cho­ro­bą nisz­czą­cą pamięć (Przy­bie­że­li do Betle­jem) lub z dumą prze­ra­dza­ją­cą się w upór (tytu­ło­wy Dru­gi poca­łu­nek Gity Danon). Woj­na, a wraz z nią sztucz­nie wpro­wa­dza­ne przez ludzi podzia­ły i gra­ni­ce, znisz­czą nawet miłość wznie­sio­ną ponad wszel­ki­mi podzia­ła­mi, to spe­cy­ficz­ne uczu­cie rodzą­ce się pomię­dzy czło­wie­kiem oraz psem. Dado – boha­te­ro­wi Hau – nawet „nie prze­szka­dza­ło, że Maj­da [jego czwo­ro­nóg] jest płci męskiej. Pies kochał go tak bar­dzo, że głu­pio by było zaj­mo­wać się tego typu róż­ni­ca­mi”. To, że jed­nost­ki likwi­du­ją podzia­ły, nie ozna­cza wca­le ich uni­ce­stwie­nia na zawsze. Wie­lu z upo­rem będzie wyzna­czać gra­ni­ce, któ­rych prze­kro­cze­nie chcą karać. Inni z tego powo­du muszą cier­pieć.

Świat, któ­ry przed­sta­wia Jer­go­vić, znisz­czy przy­wią­za­nie, tro­skę oraz wszel­ki ład. Nawet jeśli autor opo­wia­da baśń, to dobro nie zwy­cię­ży nad złem. To jedy­ny ele­ment, któ­ry w jego wer­sji nie pasu­je do kla­sycz­nych histo­ry­jek tego gatun­ku. Przy samym koń­cu Nad­mor­skiej baśni świat się wyko­le­ja i już nigdy nie wró­ci na obra­ną u zara­nia dro­gę. Legen­dar­ne cza­sy spo­ko­ju, har­mo­nii, w któ­rej żyły wszyst­kie zwie­rzę­ta, a w pier­wot­nym – nie­ska­la­nym przez czło­wie­ka – borze rzą­dzi­ła zasa­da, że każ­dy, kto kogoś uśmier­ci, zamie­nia się w swo­ją ofia­rę, te cza­sy już nie wró­cą. Owo daw­no, daw­no temu nie jest wyłącz­nie nie­okre­ślo­no­ścią cza­su, powtó­rze­niem ogra­ne­go zabie­gu, ale praw­dzi­wym prze­su­nię­ciem mitycz­ne­go raju w tak odle­głą, że wła­ści­wie nie­stwier­dzal­ną prze­szłość.

Co znisz­czy­ło ten ład? Miłość? Czy gdy­by głów­ny boha­ter Nad­mor­skiej baśni nie poko­chał tak bar­dzo, żeby dla zdro­wia wybran­ki dać ser­ce innej… Czy gdy­by kró­lo­wa rusa­łek nie poko­cha­ła go bez wza­jem­no­ści… Czy gdy­by nie było miło­ści… Czy wów­czas świat ist­niał­by w pier­wot­nej har­mo­nii?

Kró­lo­wa rusa­łek popeł­ni­ła zło: „otwo­rzy­ła ser­ce, któ­re nale­ża­ło do innej. Tak oto znad morza znik­nął las, na świe­cie poja­wi­li się ludzie pozba­wie­ni lito­ści i kra­ja­mi zawład­nę­ło nie­szczę­ście”.

I wła­śnie o tym nie­szczę­ściu, o owej pułap­ce na miłość opo­wia­da Jer­go­vić w Dru­gim poca­łun­ku Gity Danon. Opo­wia­da na wie­le spo­so­bów, budu­je histo­rie róż­ne i róż­nie. Owe nar­ra­cje są melo­dra­ma­tycz­nie – czy nawet ludycz­nie – spój­ne, ale rów­no­cze­śnie się nie dublu­ją. Choć wszyst­kie przy­po­mi­na­ją gawę­dy, to nie dostrze­że­cie tu manie­rycz­no­ści. Raz legen­dy, raz współ­cze­sność, raz prze­szłość sta­ją się ich tłem. Zawsze nato­miast są ory­gi­nal­ne.

Kolej­ni boha­te­ro­wie to indy­wi­dua, ludzie wyjąt­ko­wi lub – co tutaj wyda­je się lepiej paso­wać – nie­po­wta­rzal­ni. Jer­go­vić wie, że „świat jest ogrom­ny i dużo ludzi na nim żyje, tylu, że nie spo­sób ich wszyst­kich poznać”. O losach wie­lu z nich war­to opo­wie­dzieć. Nawet jeże­li są oni tyl­ko fik­cją lite­rac­ką. Wyjąt­ko­wość losów boha­te­rów prze­kła­da się na wyjąt­ko­wość nar­ra­cji oraz samych opo­wia­dań, wzbo­ga­co­nych o cel­ne spo­strze­że­nia zamknię­te w zgrab­ne fra­zy. Tak te fra­zy, jak i przy­glą­da­nie się życiu jed­no­stek, powo­du­je, że owe opo­wia­da­nia nie mówią tyl­ko o woj­nie czy miło­ści, ale sta­no­wią dygre­sje na temat ogrom­ne­go świa­ta.

Nie spo­sób zapo­mnieć o kon­flik­cie bał­kań­skim pod­czas lek­tu­ry Mil­jen­ka Jer­go­vi­cia. Nie moż­na też jed­nak myśleć o nich tyl­ko przez ten pry­zmat. I wła­śnie dla­te­go, że ucie­ka od pro­stych kate­go­ry­za­cji, Dru­gi poca­łu­nek Gity Danon wart jest lek­tu­ry.

O autorze

Michał Domagalski

Urodził się w Ostrzeszowie w 1982. Publicysta i krytyk. Redaktor prowadzący portalu Wywrota  w latach 2015-2016. Debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015, w 2018 roku ukazała się jego pierwsza książka poetycka - Poza sezonem. Mieszka w Poznaniu.

Powiązania

Romantyczność 2022

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Czy­ta­nie z książ­ki Roman­tycz­ność. Współ­cze­sne bal­la­dy i roman­se inspi­ro­wa­ne twór­czo­ścią Ada­ma Mic­kie­wi­cza w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Żeby potwór pojawił się na pierwszej stronie

debaty / ankiety i podsumowania Michał Domagalski

Odpo­wie­dzi Micha­ła Doma­gal­skie­go na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Stany wyjściowe

wywiady / o książce Joanna Roszak Michał Domagalski

Roz­mo­wa Micha­ła Doma­gal­skie­go z Joan­ną Roszak, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki plo­so Joan­ny Roszak, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 13 kwiet­nia 2020 roku.

Więcej

Poza sezonem

nagrania / stacja Literatura Michał Domagalski

Czy­ta­nie z książ­ki Poza sezo­nem z udzia­łem Micha­ła Doma­gal­skie­go w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 23.

Więcej

Czytając Tytusa Żalgirdasa

felietony / cykle PISARZY Michał Domagalski

15. odci­nek cyklu „Re:cyklizacje” autor­stwa Micha­ła Doma­gal­skie­go.

Więcej

Poza sezonem i strefą komfortu

wywiady / o książce Michał Domagalski Tomasz Bąk

Roz­mo­wa Toma­sza Bąka z Micha­łem Doma­gal­skim towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Poza sezo­nem, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 23 lip­ca 2018 roku.

Więcej

Poza sezonem (2)

utwory / zapowiedzi książek Michał Domagalski

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Poza sezo­nem Micha­ła Doma­gal­skie­go, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 23 lip­ca 2018 roku.

Więcej

Poza sezonem (1)

utwory / zapowiedzi książek Michał Domagalski

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Poza sezo­nem Micha­ła Doma­gal­skie­go, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 23 lip­ca 2018 roku.

Więcej

Głos jeszcze do wyłowienia

felietony / cykle PISARZY Michał Domagalski

11 odci­nek cyklu „Re:cyklizacje” autor­stwa Micha­ła Doma­gal­skie­go.

Więcej

Przechodzę lekkim tangiem do pytania…

wywiady / o książce Różni autorzy

Roz­mo­wa Mar­ty Pod­gór­nik i Dariu­sza Sośnic­kie­go z lau­re­ata­mi 10. edy­cji pro­jek­tu Połów, auto­ra­mi e‑booka Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim 4 kwiet­nia 2016 roku.

Więcej

Komenatrz do wiersza “Ona jest mną”

recenzje / KOMENTARZE Michał Domagalski

Autor­ski komen­tarz Micha­ła Doma­gal­skie­go w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze e‑booka Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim 4 kwiet­nia 2016 roku.

Więcej

Stare wiersze z czarnej dziury i nowa utopia

wywiady / o książce Michał Domagalski Zbigniew Machej

Roz­mo­wa Micha­ła Doma­gal­skie­go ze Zbi­gnie­wem Mache­jem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze e‑booka Tele­fon z anty­po­dów. Wier­sze z mło­do­ści w epo­ce minio­nej (1978–1990), wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim 8 mar­ca 2016 roku.

Więcej

Świat jest ogromny

recenzje / IMPRESJE Michał Domagalski

Recen­zja Micha­ła Doma­gal­skie­go towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Mil­jen­ka Jer­go­vi­cia Dru­gi poca­łu­nek Gity Danon, wyda­nej w prze­kła­dzie Miło­sza Wali­gór­skie­go w Biu­rze Lite­rac­kim 22 lute­go 2016 roku.

Więcej

Komenatrz do wiersza „Ona jest mną”

recenzje / KOMENTARZE Michał Domagalski

Kome­natrz Micha­ła Doma­gal­skie­go do wier­sza „Ona jest mną” z ala­ma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 2 listo­pa­da 2015 roku.

Więcej

Warto

recenzje / ESEJE Michał Domagalski

Recen­zja wybo­ru wier­szy Jac­ka Pod­sia­dły Być może nale­ża­ło mówić (1984–2012), któ­ra uka­za­ła się na stro­nie Wywrota.pl.

Więcej

Układając składniki Farszu (kilka przyczynków do analizy)

recenzje / IMPRESJE Michał Domagalski

Esej Micha­ła Doma­gal­skie­go towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Farsz Mar­ci­na Sen­dec­kie­go.

Więcej

Wielokulturowość bierze się ze świadomości

wywiady / o książce Miljenko Jergović Miłosz Waligórski

Roz­mo­wa Miło­sza Wali­gór­skie­go z Mil­jen­kiem Jer­go­vi­ciem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze ebo­oka Dru­gi poca­łu­nek Gity Danon, wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim 13 lute­go 2017 roku.

Więcej

Miljenko Jergović albo jak opowiadać o Bośni, by nikt nie pomyślał, że wszyscy tam oszaleli

recenzje / ESEJE Dominika Kaniecka

Recen­zja Domi­ni­ki Kaniec­kiej towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Mil­jen­ka Jer­go­vi­cia Dru­gi Poca­łu­nek Gity Danon, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 22 lute­go 2016 roku.

Więcej

Powieść w odcinkach: Drugi pocałunek Gity Danon

dzwieki / AUDYCJE Miljenko Jergović

Frag­men­ty Dru­gie­go poca­łun­ku Gity Danon czy­ta Bar­tosz Woź­ny.

Więcej

Powieść w odcinkach: Drugi pocałunek Gity Danon

dzwieki / AUDYCJE Miljenko Jergović

Frag­men­ty powie­ści Dru­gi poca­łu­nek Gity Danon, zare­je­stro­wa­ne pod­czas audy­cji w Radiu Wro­cław Kul­tu­ra. Czy­ta Bar­tosz Woź­ny.

Więcej

Wielokulturowość bierze się ze świadomości

wywiady / o książce Miljenko Jergović Miłosz Waligórski

Roz­mo­wa Miło­sza Wali­gór­skie­go z Mil­jen­kiem Jer­go­vi­ciem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Dru­gi poca­łu­nek Gity Danon, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 22 lute­go 2016 roku oraz w for­mie elek­tro­nicz­nej 13 lute­go 2017 roku.

Więcej

Miljenko Jergović albo jak opowiadać o Bośni, by nikt nie pomyślał, że wszyscy tam oszaleli

recenzje / IMPRESJE Dominika Kaniecka

Recen­zja Domi­ni­ki Kaniec­kiej towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Mil­jen­ka Jer­go­vi­cia Dru­gi Poca­łu­nek Gity Danon, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 22 lute­go 2016 roku.

Więcej

Świat jest ogromny

recenzje / IMPRESJE Michał Domagalski

Recen­zja Micha­ła Doma­gal­skie­go towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Mil­jen­ka Jer­go­vi­cia Dru­gi poca­łu­nek Gity Danon, wyda­nej w prze­kła­dzie Miło­sza Wali­gór­skie­go w Biu­rze Lite­rac­kim 22 lute­go 2016 roku.

Więcej

Miłość w czasach ironii

recenzje / KOMENTARZE Miljenko Jergović

Autor­ski komen­tarz Mil­jen­ka Jer­go­vi­cia w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go opo­wia­da­nia”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Dru­gi poca­łu­nek Gity Danon, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 22 lute­go 2016 roku.

Więcej

Życie to Hongkong

utwory / zapowiedzi książek Miljenko Jergović

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Mil­jen­ka Jer­go­vi­cia Dru­gi poca­łu­nek Gity Danon, któ­ra uka­że się w prze­kła­dzie Miło­sza Wali­gór­skie­go w Biu­rze Lite­rac­kim 22 lute­go 2016 roku.

Więcej