SPODZIEWAJCIE SIĘ NIESPODZIEWANEGO!
W drugim tygodniu września odbędzie się 22. edycja najstarszego festiwalu literackiego w Polsce. Odważna decyzja o wyprowadzce imprezy z Wrocławia (i to w roku, gdy miasto było Europejską Stolicą Kultury), lokalizacja na pograniczu polsko-czeskim, nowa formuła podkreślona zmianą nazwy z Portu Literackiego na Stację Literatura – to wszystko sprawiło, że udało się przywrócić wydarzeniu coś, co zatraciły Port i wiele imprez organizowanych w dużych miastach. W liczącej sześć tysięcy mieszkańców gminie, w obecności czterystu osób z trzydziestu krajów, najważniejsza była literatura: autorzy, książki i czytelnicy. Festiwal znowu broni pozycji uznawanych przez medialno-polityczny mainstream kulturalny za nieodwołalnie stracone. Dbając o najwyższy poziom estetyczny, nie schlebia ułatwionym gustom, promuje zupełnie nowe zjawiska, przypomina niesłusznie zapomniane, szuka nieodkrytych jeszcze pól funkcjonowania i prezentowania mowy wiązanej, penetruje pogranicze poezji i prozy, rozszerza przestrzeń literackich doznań na obszary tłumaczeń pisarzy obcojęzycznych, często będących ważnymi osobowościami pisarstwa światowego, a w Polsce kompletnie nieznanych.
Motywem głównym programu będzie hasło „Życie, miłość, śmierć” – trzy najważniejsze tematy literatury. Dotarcie na festiwal będzie łatwiejsze dzięki specjalnemu transportowi z Krakowa, Poznania i Warszawy. Wydarzenia odbywać się będą w Stroniu Śląskim w byłej stacji PKP między godziną 12:00 a 20:00, a przed południem w Siennej w kompleksie Czarna Góra Resort, gdzie zaplanowano m.in. siedem Pracowni: internetową, otwartą, pierwszej książki, po debiucie, twórczą, piosenki oraz przekładową). Podobnie jak przed rokiem zajęcia będą przebiegać w warunkach domowych, ale nowością będą mniejsze grupy, indywidualne konsultacje czternastu wykładowców, publikacje nagradzanych tekstów oraz głosy w dyskusjach na stronach organizatora festiwalu jako forma wyróżnienia dla zakwalifikowanych. Chcesz w nich wziąć udział? Już dzisiaj wyślij swoje zgłoszenie. Gościom oraz uczestnikom imprezy zaproponowane zostaną noclegi w tym samym miejscu, by wytworzyć jeszcze lepszą festiwalową atmosferę. Przed rokiem w Stacji zadebiutowała Bronka Nowicka, a już dwa tygodnie później odbierała Nagrodę Nike. Cokolwiek tym razem się wydarzy, bądźcie częścią tej historii. Spodziewajcie się niespodziewanego!
dni
godziny
minuty
sekundy
Zapowiedź
Jest takie miejsce
Trailer zapowiadający 22. edycję festiwalu Biura Literackiego oparty na zdjęciach wybranych przez Jacka Dehnela, muzyce Olo Walickiego i pomyśle Artura Burszty. Realizacja Grzegorz Dębiński.
Wiadomości
Stacja Literatura 22: Podsumowanie
Nie ma wątpliwości, że Stacja Literatura, kontynuująca najstarszy polski festiwal literacki realizowany wcześniej w Legnicy (1996–2003) i Wrocławiu (2004–2015), której druga odsłona miała miejsce na początku września w Stroniu Śląskim i Siennej, jest znowu jednym z najważniejszych punktów na literackiej mapie Polski.
WięcejStacja Literatura 22: „Spodziewajcie się niespodziewanego”
Stacja Literatura, na przekór popkulturowej rzeczywistości, przyciąga publiczność, jakiej pozazdrościć mogą inne wydarzenia kulturalne. Wyznacza trendy, współtworzy projekty, które są prezentowane na innych imprezach w kraju i za granicą, a wydawane tutaj książki dostają najważniejsze nagrody. Cokolwiek tym razem wydarzy się w Stroniu Śląskim i Siennej w ten weekend, warto być częścią tej historii!
WięcejStacja Literatura 22: „Rozkład jazdy Stacji Literatura 22”
Motywem przewodnim 22. edycji festiwalu Biura Literackiego jest hasło „Miłość, życie, śmierć” – trzy najważniejsze i najbardziej tajemnicze tematy literatury, które staną się punktem wyjścia do kilkunastu wyjątkowych wydarzeń.
WięcejStacja Literatura 22: „Literaccy z natury”
Stacja Literatura 22 po raz drugi organizowana jest na terenie gminy Stronie Śląskie. To tutaj w pierwszej połowie lat 90. odbywały się Niemiecko-Polskie Spotkania Młodych, współorganizowane przez Artura Bursztę, które dały początek festiwalowi Biura Literackiego.
WięcejStacja Literatura 22: „Nieśmiertelność w Stacji Literatura 22”
Jednym z głównych wydarzeń festiwalowych będzie spotkanie dedykowane zmarłemu przed pięciu laty Tomaszowi Pułce, a okazją do rozmowy stanie się wydany niedawno, liczący 432 strony zbiór Wybieganie z raju (2006–2012). W spotkaniu pod tytułem „Nieśmiertelność” udział wezmą: siostra autora Magda Pułka, zaprzyjaźniony z autorem Dawid Mateusz oraz niedawny debiutant Radosław Jurczak.
WięcejAkcja „Stacja książka”
Rusza akcja „Stacja książka”. Osiemnaście premier Stacji Literatura 22 przez siedem najbliższych dni będzie można zamawiać w księgarni poezjem.pl za połowę okładkowej ceny!
WięcejStacja Literatura 22: „Lekcja języka poetyckiego dla dzieci”
Podobnie jak przed rokiem w ramach Stacji Literatura zaplanowano „Lekcję języka poetyckiego”. Tym razem adresatem porannych zajęć będą dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Stroniu Śląskim. Lekcję dla nich poprowadzi Justyna Bargielska wraz z córką Rozalią, bohaterką książki Siedem przygód Rozalii Grozy. Wspierać je będą Anna Makowska-Kowalczyk oraz Kazio Sponge.
WięcejStacja Literatura 22: „Jeden akapit”
Były Fort, a następnie Port Literacki organizowany jest po raz drugi w Stroniu Śląskim jako Stacja Literatura. Nowe miejsce i nazwa festiwalu to nie jedyne zmiany najstarszej tego typu imprezy literackiej w Polsce. Radykalnie zmieniły się formuła i program wydarzenia, które swój początek miało w Legnicy (1996–2003), a później kontynuowane było we Wrocławiu (2004–2015). Tegoroczną nowością imprezy jest cykl „Jeden akapit”.
WięcejStacja Literatura 22: „Uczestnicy Pracowni”
Na stronie festiwalowej opublikowane zostały listy uczestników siedmiu Pracowni Stacji Literatura 22. W gronie zaproszonych osób znalazło się ponad sto osób.
WięcejStacja Literatura 22: „Czarna Góra Literatury”
Czternaście zajęć w siedmiu Pracowniach, dwa koncerty, dwa czytania, debatę i wystawę – łącznie dwadzieścia wydarzeń pod wspólnych hasłem „Czarna Góra Literatury” – zaplanowali organizatorzy Stacji Literatura 22 w Siennej.
WięcejStacja Literatura 22: „Muzyka słowa”
Podobnie jak przed rokiem, kiedy Ryszard Krynicki wraz z formacją RARA zaprezentował wiersze z debiutanckiej książki, każdy dzień w Stacji Literatura 22 zakończy się specjalnym występem.
WięcejStacja Literatura 22: „Cohen, Dylan i Smith zabrzmią w Stroniu Śląskim”
W ankiecie, jaka została przeprowadzona wśród czytelników Biura Literackiego wybierających się na Stację Literatura 22, wydarzenie wokół premierowych książek Leonarda Cohena, Boba Dylana i Patti Smith znalazło się na drugim miejscu najbardziej oczekiwanych po spotkaniu dedykowanym Tomaszowi Pułce. Książka ubiegłorocznego noblisty to najczęściej omawiana w mediach premiera poetycka tego roku. Przygotowywane na festiwal zbiory dwójki […]
WięcejStacja Literatura 22: Wyniki ankiety
Znane są już wyniki dotyczącej tegorocznej Stacji Literatura 22!
WięcejStacja Literatura 22: „Nowe głosy z Europy”
Gośćmi specjalnymi wrześniowej Stacji Literatura 22 będą laureaci projektu „Nowe głosy z Europy”. Publiczności zaprezentują się: Asja Bakić (Bośnia i Hercegowina), Charlotte Van den Broeck (Belgia) oraz Llŷr Gwyn Lewis (Walia).
WięcejStacja Literatura 22: Stacja nowa książka
Na czas Stacji Literatura 22, która odbędzie się pomiędzy 8 i 9 września w Stroniu Śląskim i Siennej, przygotowanych zostało 19 unikatowych książkowych premier wybranych spośród setek propozycji wydawniczych, jakie napłynęły do Biura Literackiego!
WięcejStacja Literatura 22: Mecenat dla literatury
W ramach Stacji Literatura (8–9 września) po raz drugi odbędzie się Europejskie Forum Literackie. Tym razem tematem przewodnim międzynarodowej debaty stanie się „Mecenat dla literatury”.
WięcejStacja Literatura 22: „Spodziewajcie się niespodziewanego!”
Za 100 dni festiwal, który od dwóch dekad, na przekór popkulturowej rzeczywistości, przyciąga publiczność, jakiej pozazdrościć mogą inne wydarzenia kulturalne. Jeśli nie było Ci dane zawinąć do legendarnego Fortu Legnica, a potem Portu Wrocław, to w drugim tygodniu września koniecznie udaj się do Stacji Literatura w Stroniu Śląskim, gdzie zaczynają się kolejowe tory i gdzie swój początek ma wiele literackich historii.
WięcejRusza nabór do Pracowni Stacji Literatura 22
Jesteś autorem piosenek, bibliotekarzem, blogerem, czytelnikiem, początkującym poetą, tłumaczem? Weź udział 8 i 9 września w jednej z siedmiu Pracowni Stacji Literatura 22!
WięcejStacja Literatura 22 za 122 dni
Kolejna edycja najstarszego festiwalu literackiego w Polsce już za 122 dni. Czytajcie uważnie festiwalowe komunikaty i wybierzcie się na początku września w najciekawszą literacką podróż tego roku!
Więcejuczestnicy
Program
Zajęcia szkolne i czytanie z książki Siedem przygód Rozalii Grozy.
WięcejZajęcia i indywidualne konsultacje dla uczestników projektu "Kultura w Internecie". W piątek "Jak pisać o książkach, żeby się wyróżniać?" (Paulina Małochleb). W sobotę "Jak wypracować własną markę?" (Maciej Jakubowiak).
Grupa Macieja Jakubowiaka: Agnieszka Błaszczyk, Łucja Dudzińska, Andrzej Frączysty, Weronika Janeczko, Katarzyna Wiśniewska.
Grupa Pauliny Małochleb: Paweł Cybulski, Alicja Łukasik, Sonia Nowacka, Anna Siudak, Monika Witczak, Paulina Żebrowska.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu "Czytam naturalnie". W piątek "Jak czytać poezję" (Andrzej Sosnowski). W sobotę "Jak czytać prozę" (Justyna Bargielska).
Uczestnicy zajęć: Anna Adamowicz, Joanna Bociąg, Karol Bosek, Katarzyna Buczyńska, Natalia Dziuba, Zofia Jurczak-Kopocińska, Natalia Koczy, Paweł Kubisz, Aleksandra Kucharska, Maria Pastwa, Magdalena Przyborowska, Zuzanna Sala, Katarzyna Skrzynecka, Małgorzata Skwarek-Gałęska, Sławomir Szopiński, Joanna Szweda.
WięcejZajęcia i indywidualne konsultacje dla uczestników projektu "Pierwsza książka". W piątek "Wiatr i flauta w poezji. Żegluga czy dryf?" (Roman Honet). W sobotę "Pierwsza książka – koncept bez przekombinowania" (Joanna Mueller).
Grupa Romana Honeta: Sebastian Brejnak, Sylwia Gryciuk, Robert Jóźwik, Kuba Kiraga, Grzegorz Marcinkowski, Adrianna Olejarka, Adrian Tujek, Bartek Zdunek.
Grupa Joanny Mueller: Paula Gotszlich, Michał Domagalski, Zuzanna Jabłońska, Maciej Kulis, Piotr Nita, Dominika Parszewska, Jakub Pszoniak, Sylwia Rząca.
WięcejZajęcia i indywidualne konsultacje warsztatowe dla uczestników projektu projektu "Po debiucie". W piątek "Jesteś tylko jedną z rzeczy wielu" (Jacek Dehnel). W sobotę "Po debiucie trudniej niż przed" (Piotr Matywiecki).
Grupa Jacka Dehnela: Nina Igielska, Wojciech Klęczar, Małgorzata Kulisiewicz, Tomasz Parkita, Piotr Rutkowski, Tomasz Smogór, Anna Maria Wierzchucka, Katarzyna Zwolska-Płusa.
Grupa Piotra Matywieckiego: Monika Brągiel, Robert (Robur) Feszak, Maciej Filipek, Kajetan Herdyński, Anna Mochalska, Maciej Raś, Rafał Rutkowski, Dominik Żyburtowicz.
WięcejZajęcia i indywidualne konsultacje dla uczestników projektu "Muzyka z poezją". W piątek "Proste historie" (Kora i Kamil Sipowicz). W sobotę "Przekład piosenki jako akt twórczy" (Filip Łobodziński).
Grupa Kory i Kamila Sipowicza: Jadwiga Graboś, Kamil Kwidzyński, Justyna Sieniuć, Krystyna Sławińska, Piotr Trysła.
Grupa Filipa Łobodzińskiego: Paweł Biliński, Przemko Janiszko, Patryk Królczyk, Michał Kozłowski, Anna Luberda-Kowal, Andrzej Mrokowski, Janusz Siudaj, Jakub Skwarło.
WięcejZajęcia i indywidualne konsultacje dla uczestników projektu "Klasyka od nowa". W piątek "Słyszę głosy wszędzie". Dialogiczne wyobrażenie w prozie i poezji (Lynn Suh). W sobotę "Współczesne amerykańskie minimalizmy w poezji: Armantrout i Gizzi" (Kacper Bartczak).
Grupa Kacpra Bartczaka: Agnieszka Fulińska, Magdalena Kleszczewska, Radosław Kozak, Monika Naczk
Filip Kaźmierczak, Agnieszka Śliwińska.
Grupa Lynn Suha: Grażyna Chamielec, Renata Kilichowska, Judyta Klimkiewicz, Juliusz Pielichowski, Aleksandra Weksej, Aleksandra Wieczorkiewicz, Julia Wierny, Marlena Zienkiewicz.
WięcejZajęcia i indywidualne konsultacje dla uczestników projektu "Połów 2017". W piątek "Za dużo albo za mało, czyli jak nie trafić w złoty środek" (Marcin Sendecki). W sobotę "Zmora i radość pisania" (Marta Podgórnik).
Grupa Marty Podgórnik: Maciej Konarski, Marcin Królikowski, Nina Manel, Marcin Radwan, Krzysztof Schodowski, Grzegorz Smoliński, Katarzyna Szweda, Klaudia Wiercigroch-Woźniak.
Grupa Marcina Sendeckiego: Paweł Bień, Patryk Kosenda, Natalia Kubicius, Paulina Pidzik, Janek Rojewski, Anna Skwarek, Przemysław Suchanecki.
WięcejDebata pt. "Projekt literatura" z udziałem koordynatora programów literackich Kreatywnej Europy, założycielki Fundacji im. Jana Michalskiego oraz wicedyrektorki Fundacji im. Roberta Boscha.
WięcejCzytania z książek: Duszny kraj, Tańcząc boso z udziałem tłumacza oraz rozmowa pt. "Muzyka z poezją".
WięcejCzytania z udziałem poetów z Bośni i Hercegowiny, Belgii i Walii oraz rozmowa pt. „Intymność w wierszu”.
WięcejProwadzący
Czytania z książek: Palamedes, Jarzmo, Zimna książka i Dar Meneli oraz rozmowa pt. "Literatura na wysypisku kultury".
WięcejKoncert piosenek Boba Dylana z książki Duszny kraj w wykonaniu Filipa Łobodzińskiego i Jacka Wąsowskiego.
WięcejCzytania uczestników Pracowni twórczej oraz Pracowni pierwszej książki.
WięcejZajęcia i indywidualne konsultacje dla uczestników projektu "Kultura w Internecie". W piątek "Jak pisać o książkach, żeby się wyróżniać?" (Paulina Małochleb). W sobotę "Jak wypracować własną markę?" (Maciej Jakubowiak).
Grupa Macieja Jakubowiaka: Agnieszka Błaszczyk, Łucja Dudzińska, Andrzej Frączysty, Weronika Janeczko, Katarzyna Wiśniewska.
Grupa Pauliny Małochleb: Paweł Cybulski, Alicja Łukasik, Sonia Nowacka, Anna Siudak, Monika Witczak, Paulina Żebrowska.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu "Czytam naturalnie". W piątek "Jak czytać poezję" (Andrzej Sosnowski). W sobotę "Jak czytać prozę" (Justyna Bargielska).
Uczestnicy zajęć: Anna Adamowicz, Joanna Bociąg, Karol Bosek, Katarzyna Buczyńska, Natalia Dziuba, Zofia Jurczak-Kopocińska, Natalia Koczy, Paweł Kubisz, Aleksandra Kucharska, Maria Pastwa, Magdalena Przyborowska, Zuzanna Sala, Katarzyna Skrzynecka, Małgorzata Skwarek-Gałęska, Sławomir Szopiński, Joanna Szweda.
WięcejZajęcia i indywidualne konsultacje dla uczestników projektu "Pierwsza książka". W piątek "Wiatr i flauta w poezji. Żegluga czy dryf?" (Roman Honet). W sobotę "Pierwsza książka – koncept bez przekombinowania" (Joanna Mueller).
Grupa Romana Honeta: Sebastian Brejnak, Sylwia Gryciuk, Robert Jóźwik, Kuba Kiraga, Grzegorz Marcinkowski, Adrianna Olejarka, Adrian Tujek, Bartek Zdunek.
Grupa Joanny Mueller: Paula Gotszlich, Michał Domagalski, Zuzanna Jabłońska, Maciej Kulis, Piotr Nita, Dominika Parszewska, Jakub Pszoniak, Sylwia Rząca.
WięcejZajęcia i indywidualne konsultacje warsztatowe dla uczestników projektu projektu "Po debiucie". W piątek "Jesteś tylko jedną z rzeczy wielu" (Jacek Dehnel). W sobotę "Po debiucie trudniej niż przed" (Piotr Matywiecki).
Grupa Jacka Dehnela: Nina Igielska, Wojciech Klęczar, Małgorzata Kulisiewicz, Tomasz Parkita, Piotr Rutkowski, Tomasz Smogór, Anna Maria Wierzchucka, Katarzyna Zwolska-Płusa.
Grupa Piotra Matywieckiego: Monika Brągiel, Robert (Robur) Feszak, Maciej Filipek, Kajetan Herdyński, Anna Mochalska, Maciej Raś, Rafał Rutkowski, Dominik Żyburtowicz.
WięcejZajęcia i indywidualne konsultacje dla uczestników projektu "Muzyka z poezją". W piątek "Proste historie" (Kora i Kamil Sipowicz). W sobotę "Przekład piosenki jako akt twórczy" (Filip Łobodziński).
Grupa Kori i Kamila Sipowicza: Jadwiga Graboś, Kamil Kwidzyński, Justyna Sieniuć, Krystyna Sławińska, Piotr Trysła.
Grupa Filipa Łobodzińskiego: Paweł Biliński, Przemko Janiszko, Patryk Królczyk, Michał Kozłowski, Anna Luberda-Kowal, Andrzej Mrokowski, Janusz Siudaj, Jakub Skwarło.
WięcejZajęcia i indywidualne konsultacje dla uczestników projektu "Klasyka od nowa". W piątek "Słyszę głosy wszędzie". Dialogiczne wyobrażenie w prozie i poezji (Lynn Suh). W sobotę "Współczesne amerykańskie minimalizmy w poezji: Armantrout i Gizzi" (Kacper Bartczak).
Grupa Kacpra Bartczaka: Agnieszka Fulińska, Magdalena Kleszczewska, Radosław Kozak, Monika Naczk
Filip Kaźmierczak, Agnieszka Śliwińska.
Grupa Lynn Suha: Grażyna Chamielec, Renata Kilichowska, Judyta Klimkiewicz, Juliusz Pielichowski, Aleksandra Weksej, Aleksandra Wieczorkiewicz, Julia Wierny, Marlena Zienkiewicz.
WięcejZajęcia i indywidualne konsultacje dla uczestników projektu "Połów 2017". W piątek "Za dużo albo za mało, czyli jak nie trafić w złoty środek" (Marcin Sendecki). W sobotę "Zmora i radość pisania" (Marta Podgórnik).
Grupa Marty Podgórnik: Maciej Konarski, Marcin Królikowski, Nina Manel, Marcin Radwan, Krzysztof Schodowski, Grzegorz Smoliński, Katarzyna Szweda, Klaudia Wiercigroch-Woźniak.
Grupa Marcina Sendeckiego: Paweł Bień, Patryk Kosenda, Natalia Kubicius, Paulina Pidzik, Janek Rojewski, Anna Skwarek, Przemysław Suchanecki.
WięcejO jednym akapicie z książki Zimowe królestwo Philipa LARKINA.
WięcejDebata pt. "Pomysł na literaturę" z udziałem koordynatorki programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, dyrektorów programowych SabirFest i Highlight Arts.
WięcejCzytanie z książki: Stoję, czuję się świetnie oraz rozmowa pt. "Życie w piosence".
WięcejCzytanie z książki Tomasza PUŁKI Wybieganie z raju (2006–2012) oraz rozmowa pt. "Nieśmiertelność".
WięcejProwadzący
Czytania z książek: Pokarm suweren, wizyjna, ciche psy i Latakia oraz rozmowa pt. "Symulacja świata".
WięcejKoncert duetu Paweł Szamburski i Olo Walicki.
WięcejCzytania uczestników Pracowni piosenki, Pracowni po debiucie i Pracowni przekładowej.
WięcejNiezbędnik
transport
miejsca wydarzeń
baza noclegowa
premiery
-
Justyna BARGIELSKASiedem przygód Rozalii Grozy
-
Różni autorzyPołów. Poetyckie debiuty 2016
-
Henry GREENKochając
-
Bob DYLANDuszny kraj
-
Patti SMITHTańczę boso
-
Piotr MATYWIECKIPalamedes
-
Przemysław OWCZAREKJarzmo
-
Marta PODGÓRNIKZimna książka
-
Robert RYBICKIDar Meneli
-
Marcin SENDECKIW
-
Bob DYLANDuszny kraj
-
Philip LARKINZimowe królestwo
-
KoraStoję, czuję się świetnie
-
Tomasz PUŁKAWybieganie z raju (2006-2012)
-
Kacper BARTCZAKPokarm suweren
-
Martyna BULIŻAŃSKAwizyjna
-
Roman HONETciche psy
-
Szymon SŁOMCZYŃSKILatakia
-
Andrzej SOSNOWSKITrawers
info
realizatorzy
multimedia
dziennikarze
wolontariat