Stacja Literatura 22: „Rozkład jazdy Stacji Literatura 22”

Moty­wem prze­wod­nim 22. edy­cji festi­wa­lu Biu­ra Lite­rac­kie­go jest hasło „Miłość, życie, śmierć” – trzy naj­waż­niej­sze i naj­bar­dziej tajem­ni­cze tema­ty lite­ra­tu­ry, któ­re sta­ną się punk­tem wyj­ścia do kil­ku­na­stu wyjąt­ko­wych wyda­rzeń.

 

BL Img 2017.08.30 Stacja Literatura 22 Rozkład jazdy Stacji Literatura 22__biuletyn_www

 

Moty­wem prze­wod­nim 22. edy­cji festi­wa­lu Biu­ra Lite­rac­kie­go jest hasło „Miłość, życie, śmierć” – trzy naj­waż­niej­sze i naj­bar­dziej tajem­ni­cze tema­ty lite­ra­tu­ry, któ­re sta­ną się punk­tem wyj­ścia do kil­ku­na­stu wyjąt­ko­wych wyda­rzeń. Festi­wal, któ­re­go ini­cja­to­rem i reali­za­to­rem od poło­wy lat 90. jest Artur Bursz­ta i Biu­ro Lite­rac­kie, tym razem skie­ru­je uwa­gę uczest­ni­ków na spra­wy pierw­sze: naj­bar­dziej uni­wer­sal­ne i doty­ka­ją­ce nas wszyst­kich.

 

Już w czwar­tek 7 wrze­śnia o godzi­nie 21:00 w Apar­tho­te­lu wer­ni­saż wysta­wy malo­wa­nych pude­łek Kory. Legen­da pol­skiej muzy­ki roc­ko­wej zapre­zen­tu­je po raz pierw­szy publicz­nie swo­je pra­ce pla­stycz­ne, któ­re dotąd zna­li naj­bliż­si. Tego same­go dnia o 22:00 „Live Set” – dys­ku­sja o twór­czo­ści Toma­sza Puł­ki z udzia­łem Paw­ła Kacz­mar­skie­go, Mar­ty Koron­kie­wicz i Andrze­ja Sosnow­skie­go.

 

W pią­tek i w sobo­tę od godzi­ny 9:00 w miesz­ka­niach miesz­czą­cych się w kom­plek­sie Czar­na Góra zapla­no­wa­no serię zajęć w sied­miu Pra­cow­niach dla ponad stu osób. Warsz­ta­ty dla uczest­ni­ków pro­jek­tu „Kul­tu­ra w Inter­ne­cie” popro­wa­dzą Maciej Jaku­bo­wiak i Pau­li­na Mało­chleb; „Czy­tam natu­ral­nie” – Justy­na Bar­giel­ska i Andrzej Sosnow­ski; „Muzy­ka z poezją” – Kora, Kamil Sipo­wicz i Filip Łobo­dziń­ski, a „Kla­sy­ka od nowa” – Kac­per Bart­czak i Lynn Suh.

 

Kolej­ne dwie Pra­cow­nie to zaję­cia dla auto­rów przed debiu­tem książ­ko­wym. Z fina­li­sta­mi 11. edy­cji Poło­wu pra­co­wać będą Mar­ta Pod­gór­nik i Mar­cin Sen­dec­ki, a z auto­ra­mi „pierw­szej książ­ki” spo­tka­ją się Roman Honet oraz Joan­na Muel­ler. Ostat­nia, siód­ma Pra­cow­nia to pro­jekt „Po debiu­cie” dla auto­rów dru­giej lub trze­ciej książ­ki poetyc­kiej, pro­za­tor­skiej albo ese­istycz­nej. Tutaj pro­wa­dzą­cy­mi będą Jacek Deh­nel oraz Piotr Maty­wiec­ki.

 

Piąt­ko­wy i sobot­ni wie­czór w Apar­tho­te­lu to wystę­py muzycz­ne zaczy­na­ją­ce się o godzi­nie 21:00. Pierw­sze­go dnia wysłu­cha­my „Pana z tam­bu­ry­nem” – kon­cer­tu pio­se­nek Boba Dyla­na z książ­ki Dusz­ny kraj w wyko­na­niu Fili­pa Łobo­dziń­skie­go i Jac­ka Wąsow­skie­go. Dru­gie­go dnia odbę­dą się „Medy­ta­cje na kon­tra­bas i klar­net” w wyko­na­niu duetu Paweł Szam­bur­ski i Olo Walic­ki, któ­ry stwo­rzy tak­że opra­wę muzycz­ną dla wszyst­kich wyda­rzeń odby­wa­ją­cych się w Stro­niu Ślą­skim.

 

O godzi­nie 22:00 wol­na sce­na z czy­ta­nia­mi uczest­ni­ków Pra­cow­ni. W pią­tek w wyda­rze­niu „Zna­ny motyw oglą­da­nia wie­lo­krot­nie oglą­da­nych zdjęć” zapre­zen­tu­ją się fina­li­ści Pra­cow­ni twór­czej oraz Pra­cow­ni pierw­szej książ­ki. W sobo­tę odbę­dzie się spo­tka­nie „Kie­dy tra­pią mnie lęki, że ist­nieć prze­sta­nę” – czy­ta­nia uczest­ni­ków Pra­cow­ni pio­sen­ki, Pra­cow­ni po debiu­cie i Pra­cow­ni prze­kła­do­wej. Pro­wa­dzą­cy­mi czy­ta­nia będą uczest­ni­cy Pra­cow­ni inter­ne­to­wej.

 

W samo połu­dnie piąt­ko­wy i sobot­ni pro­gram lite­rac­ki w CETiK‑u w Stro­niu Ślą­skim zaini­cju­ją dwie pre­zen­ta­cje w ramach nowe­go cyklu „Jeden aka­pit”. To kil­ku­mi­nu­to­we wyda­rze­nia, w trak­cie któ­rych tłu­ma­cze będą mie­li za zada­nie opo­wie­dzieć o książ­ce w opar­ciu o jeden wybra­ny aka­pit. W tej for­mu­le Andrzej Sosnow­ski zapre­zen­tu­je „Kocha­jąc” Henry’ego Gre­ena, a dzień póź­niej Jacek Deh­nel zmie­rzy się z „Zimo­wym kró­le­stwem” Phi­li­pa Lar­ki­na.

 

Euro­pej­skie Forum Lite­rac­kie – to samo, któ­re w ubie­głym roku kon­cen­tro­wa­ło się na pomo­cy i wspar­ciu dla począt­ku­ją­cych auto­rów – tym razem kom­plek­so­wo zapre­zen­tu­je wzor­co­we euro­pej­skie ini­cja­ty­wy i zagad­nie­nia zwią­za­ne z „Mece­na­tem dla lite­ra­tu­ry”. Punk­tem wyj­ścia dla dwóch debat z tego cyklu – „Pro­jekt lite­ra­tu­ra” oraz „Pomysł na lite­ra­tu­rę” – będą odpo­wie­dzi z ankie­ty, któ­re były publi­ko­wa­ne w kolej­nych nume­rach biBlio­te­ki zapo­wia­da­ją­cych impre­zę.

 

Gość­mi Zofii Król będą w pią­tek: Pie­ro Luigi Fra­ti­ni, Krzysz­tof Maru­szew­ski i Maja Pflüger – koor­dy­na­tor pro­gra­mów lite­rac­kich Kre­atyw­nej Euro­py, mece­nas kul­tu­ry i fun­da­tor nowej nagro­dy lite­rac­kiej, a tak­że wice­dy­rek­tor­ka Fun­da­cji im. Rober­ta Boscha. Z kolei sobot­ni roz­mów­cy to: Urszu­la Chwal­ba, Bia­gio Guer­ra, Ryan Van Win­kle – koor­dy­na­tor­ka pro­gra­mu Kra­ków Mia­sto Lite­ra­tu­ry UNESCO oraz dyrek­to­rzy pro­gra­mo­wi Sabir­Fest i High­li­ght Arts.

 

Osiem ksią­żek poetyc­kich zosta­nie zapre­zen­to­wa­nych w ramach kla­sycz­ne­go już cyklu „Sta­cja nowa książ­ka” na dwóch wyjąt­ko­wych spo­tka­niach autor­skich. W pią­tek o godzi­nie 17:45 pod prze­wod­nic­twem Mar­ty Koron­kie­wicz odbę­dzie się roz­mo­wa „Lite­ra­tu­ra na wysy­pi­sku kul­tu­ry”, w któ­rej wezmą udział: Prze­my­sław Owcza­rek ze swo­im Jarz­mem, Mar­ta Pod­gór­nik z Zim­ną książ­ką, Robert Rybic­ki z Darem Mene­li oraz Piotr Maty­wiec­ki z poema­tem Pala­me­des.

 

W sobo­tę o tej samej porze w ramach kon­ty­nu­acji cyklu „Sta­cja nowa książ­ka” publicz­no­ści zapre­zen­tu­ją się Kac­per Bart­czak ze swo­im pierw­szym wyda­nym w Biu­rze Lite­rac­kim zbio­rem wier­szy Pokarm suwe­ren, Mar­ty­na Buli­żań­ska z wizyj­ną, Roman Honet z kolej­ną publi­ka­cją ciche psy oraz Szy­mon Słom­czyń­ski ze swo­ją trze­cią książ­ką Lata­kia. Tę roz­mo­wę popro­wa­dzi Maciej Jaku­bo­wiak.

 

Waż­nym ele­men­tem dopeł­nia­ją­cym „Sta­cję nowa książ­ka” będą dwa spo­tka­nia poświę­co­ne muzy­kom śpie­wa­ją­cym tek­sty poetyc­kie. Piąt­ko­wa roz­mo­wa o 14:15 „Muzy­ka z poezją”, pro­wa­dzo­na przez Kami­la Sipo­wi­cza, będzie zwią­za­na z pre­mie­ra­mi ksią­żek Boba Dyla­na Dusz­ny kraj oraz Pat­ti Smith Tań­czę boso w prze­kła­dach Fili­pa Łobo­dziń­skie­go.

 

Dru­gim nie­zwy­kle wyjąt­ko­wym wyda­rze­niem będzie ofi­cjal­na pre­mie­ra nowe­go, uzu­peł­nio­ne­go wyda­nia książ­ki Sto­ję, czu­ję się świet­nie Kory, „pierw­szej damy pol­skie­go roc­ka”, w twór­czo­ści któ­rej „rze­czy­wi­stość jest prze­fil­tro­wa­na przez emo­cje, czę­sto sze­ro­ko roz­pię­te: dra­pież­ność wystę­pu­je obok lirycz­no­ści, a wzru­sze­nie ocie­ra się o gniew”. Roz­mo­wę z artyst­ką pod tytu­łem „Życie w pio­sen­ce” popro­wa­dzi Olga Tokar­czuk. Począ­tek w sobo­tę o 14:15.

 

Podob­nie jak pod­czas ubie­gło­rocz­nej edy­cji festi­wa­lu, rów­nież i w tym roku pozna­my „Nowe gło­sy z Euro­py”. Tym razem będzie to trój­ka poetów z Bośni i Her­ce­go­wi­ny, Bel­gii oraz Walii: Asja Bakić, Char­lot­te Van den Bro­eck oraz Llŷr Gwyn Lewis. Piąt­ko­we spo­tka­nie pod tytu­łem „Intym­ność w wier­szu” popro­wa­dzi poeta, nauczy­ciel aka­de­mic­ki oraz tłu­macz Kac­per Bart­czak. Pod­czas piąt­ko­we­go spo­tka­nia o 16:00 pozna­my trzy­dzie­ści pol­skich prze­kła­dów ich wier­szy.

 

Bez­pre­ce­den­so­wym wyda­rze­niem Sta­cji Lite­ra­tu­ra będzie rów­nież sobot­nie (począ­tek o 16:00) spo­tka­nie pod tytu­łem „Nie­śmier­tel­ność”, towa­rzy­szą­ce pre­mie­rze dzieł zebra­nych Wybie­ga­nie z raju (2006–2012) Toma­sza Puł­ki. Tra­gicz­nie zmar­ły poeta stał się – obok Kon­ra­da Góry – jed­nym z twór­ców wyzna­cza­ją­cych kon­dy­cję mło­de­go wier­sza pol­skie­go. W dys­ku­sji pro­wa­dzo­nej przez Karo­li­nę Fel­berg-Sen­dec­ką wezmą udział Rado­sław Jur­czak, Dawid Mate­usz oraz Mag­da­le­na Puł­ka.

 

Wyda­rze­nia sku­pio­ne wokół głów­ne­go pro­gra­mu lite­rac­kie­go zakoń­czą dwa wystę­py muzycz­no-poetyc­kie zaty­tu­ło­wa­ne „Muzy­ka sło­wa”. W pią­tek Mar­cin Sen­dec­ki przy muzycz­nym wspar­ciu Ola Walic­kie­go prze­czy­ta frag­men­ty swo­je­go naj­now­sze­go tomu W, sobot­nie wyda­rze­nia nato­miast pod­su­mu­je Andrzej Sosnow­ski z zespo­łem Cha­in Smo­kers kon­cer­tem pre­zen­tu­ją­cym naj­now­szy tom poety Tra­wers.

 

Festi­wal Biu­ra Lite­rac­kie­go, na prze­kór popkul­tu­ro­wej rze­czy­wi­sto­ści, przy­cią­ga publicz­ność, jakiej pozaz­dro­ścić mogą inne wyda­rze­nia kul­tu­ral­ne. Wyzna­cza tren­dy, współ­two­rzy pro­jek­ty, któ­re są pre­zen­to­wa­ne na innych impre­zach, a wyda­wa­ne przez ofi­cy­nę książ­ki dosta­ją naj­waż­niej­sze nagro­dy. Sta­cja Lite­ra­tu­ra 22 w malow­ni­czej oko­li­cy Sien­nej i Stro­nia Ślą­skie­go – miejsc, do któ­rych „przy­cią­ga jakaś tajem­ni­cza siła” – to impre­za, któ­rej nie moż­na prze­ga­pić!

 

Ofi­cjal­na stro­na Sta­cji Lite­ra­tu­ra 22
STRONA

 

Dołącz do wyda­rze­nia na FB
WYDARZENIE

 

Zobacz festi­wa­lo­wy tra­iler
TRAILER

 

belka_1

Inne wiadomości z kategorii