biBLioteka nr 15/2018
Premiera książki Santarém (wiersze i trzy małe prozy) Elizabeth Bishop to najważniejszy punkt piętnastego tegorocznego numeru biBLioteki. O twórczości laureatki National Book Award pisze autor wyboru i przekładów Andrzej Sosnowski, a o książce w gronie redakcyjnym rozmawiają Joanna Mueller oraz Juliusz Pielichowski.
Premiera książki Santarém (wiersze i trzy małe prozy) Elizabeth Bishop to najważniejszy punkt piętnastego tegorocznego numeru biBLioteki. O twórczości laureatki National Book Award pisze autor wyboru i przekładów Andrzej Sosnowski, a o książce w gronie redakcyjnym rozmawiają Joanna Mueller oraz Juliusz Pielichowski. Warto też zwrócić uwagę na materiał filmowy o jednej linijce wiersza Bishop interpretowanej przez tłumacza.
Na szczególną uwagę zasługują także zapowiedź książki „Mordercze ballady” Marty Podgórnik oraz rozmowa z Brianem Pattenem, autorem wydanego przez Biuro tomu Teraz będziemy spać, leżeć bez ruchu lub ubierzemy się na powrót z przekładami m.in. Jerzego Jarniewicza i Tadeusza Sławka. W ramach Poezji z nagrodami przypominamy zaś tom moja jest ta ziemia Martyny Buliżańskiej, najmłodszej laureatki Silesiusa.
W Cyklach nie można przegapić „Kilku marcowych dni” Katarzyny Jakubiak. W Premierach w sieci znalazły się przekłady wierszy poetów z projektu Nowe głosy z Europy – Anji Golob i Llŷra Gwyn Lewisa – oraz druga zapowiedź książki Jana Rojewskiego. W Dźwiękach – „Biała środa 2009” z Karolem Maliszewskim. W debacie „Poetycka książka trzydziestolecia” można przeczytać nominację Jakuba Skurtysa. Te inne materiały jak zawsze za darmo na stronach Biura Literackiego.