PRACOWNIA KSIĘGARSKA: Księgarnia z poezją
Biuro Literackie zaprasza wyróżniające się księgarnie oraz najbardziej aktywnych księgarzy do udziału w projekcie mającym na celu sprowokowanie dyskusji na temat roli księgarń i ich przyszłości. Pierwszy etap inicjatywy to debata, która będzie toczyć się na łamach magazynu biBLioteka. W drugim autorzy najciekawszych tekstów zostaną zaproszeni do udziału w Stacji Literatura 24. Efektem finalnym inicjatywy będzie zainicjowanie sieci „Księgarni z poezją”, która zostanie objęta programem cyklicznych wydarzeń propagujących czytelnictwo, szczególnie współczesną poezję.
Jakie jest miejsce księgarni wśród innych instytucji kultury? Jak sprawić, by księgarnie nie były jedynie sklepami z książkami, ale też ośrodkami skupiającymi życie kulturalne miejscowości, w których funkcjonują? Czy powinny rozbudzać szlachetny snobizm obcowania z kulturą wysoką, choćby z poezją, czy stawiać na popularyzowanie tego, co łatwiej przyswajalne czytelniczo? Jak sprawić, by księgarnie stacjonarne (zwłaszcza kameralne i autorskie) broniły się na rynku zdominowanym przez duże sieci handlowe oraz księgarnie internetowe?
Czy księgarnia jest dzisiaj atrakcyjnym miejscem pracy? Jaka powinna być rola i zawodowa specyfika pracy współczesnych księgarzy? Czy może udać się przedłużanie tradycyjnej roli doradcy czytelnika w jego lekturowych wyborach? Na czym polega erudycja księgarza? Jakie wykształcenie i jakie cechy osobowości księgarzy mogą temu służyć? Jakie są główne problemy, z którymi borykają się dzisiaj księgarze? Na te i na inne pytania będziemy starali się znaleźć odpowiedź w trakcie debaty internetowej, a następnie podczas Stacji Literatura.
Dzięki ministerialnej dotacji z programu „Partnerstwo dla książki” udział księgarzy w zajęciach będzie bezpłatny. Biuro Literackie pokryje koszty trzech noclegów w Aparthotelu w Siennej wraz z wyżywieniem. Oprócz zajęć, które prowadzić będzie Filip Łobodziński, znany m.in. jako dziennikarz „Xięgarni” emitowanej w TVN 24, zaplanowane zostały prezentacje każdej z księgarń. W ich trakcie każda księgarnia będzie miała okazję do przedstawienia swojej działalności w wybranych przez siebie obszarach.
By wziąć udział w zajęciach, należy do 31 maja przesłać na adres mailowy akcje@biuroliterackie.pl swoje zgłoszenie składające się z listu prezentującego działania w obszarze propagowania poezji; wiadomość należy zatytułować: PRACOWNIA KSIĘGARSKA.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury