Ostatnie dni na zgłoszenia w projektach wydawniczych Biura Literackiego

11/02/2021 Projekty

To już napraw­dę ostat­nia chwi­la na prze­sła­nie swo­je­go zgło­sze­nia w tego­rocz­nej edy­cji pro­jek­tów wydaw­ni­czych Biu­ra Lite­rac­kie­go. Kolej­na szan­sa na publi­ka­cję książ­ki w wydaw­nic­twie, któ­re­go auto­rzy są jed­ny­mi z naj­czę­ściej nomi­no­wa­nych i nagra­dza­nych w Pol­sce, poja­wi się dopie­ro w 2022 roku.

 

 

To już napraw­dę ostat­nia chwi­la na prze­sła­nie swo­je­go zgło­sze­nia w tego­rocz­nej edy­cji pro­jek­tów wydaw­ni­czych Biu­ra Lite­rac­kie­go. Kolej­na szan­sa na publi­ka­cję książ­ki w wydaw­nic­twie, któ­re­go auto­rzy są jed­ny­mi z naj­czę­ściej nomi­no­wa­nych i nagra­dza­nych w Pol­sce, poja­wi się dopie­ro w 2022 roku. Zgło­sze­nia przyj­mo­wa­ne są poprzez for­mu­larz (link poni­żej) w nie­prze­kra­czal­nym ter­mi­nie 28 lute­go 2021 roku do godzi­ny 23:59. Szcze­gó­ło­we infor­ma­cje doty­czą­ce każ­dej z pra­cow­ni znaj­du­ją się na stro­nach pro­jek­tów.

 

Piszesz wier­sze, opo­wia­da­nia, powieść? A może zaj­mu­jesz się repor­ta­żem, wywia­da­mi, ese­jem, kry­ty­ką lub prze­kła­dem lite­rac­kim? Szu­kasz wydaw­cy? Biu­ro Lite­rac­kie do koń­ca lute­go cze­ka na Two­je zgło­sze­nie w jed­nym z sied­miu pro­jek­tów wydaw­ni­czych. Naj­lep­si będą mogli liczyć m.in. na wyda­nie książ­ki, któ­ra tra­fi do księ­garń w całej Pol­sce, ofe­ro­wa­na będzie zagra­nicz­nym wydaw­com, a autor lub autor­ka z indy­wi­du­al­ną pre­zen­ta­cją weź­mie udział w naj­star­szym kra­jo­wym festi­wa­lu lite­rac­kim.

 

W poprzed­niej edy­cji pro­jek­tu publi­ka­cją książ­ki zosta­ło wyróż­nio­nych aż dzie­wię­cio­ro auto­rek i auto­rów. Już uka­za­ły się debiu­tanc­kie książ­ki Elż­bie­ty Łap­czyń­skiej (pro­za) i Kata­rzy­ny Szwe­dy (poezja). Kolej­ne tomi­ki wyda­li Anna Ada­mo­wicz i Rado­sław Jur­czak. W lutym i kwiet­niu zade­biu­tu­ją Anto­ni­na Tosiek (poezja) i Mar­ta Soko­łow­ska (pro­za). Dru­gą książ­kę wyda wyróż­nio­na Nagro­dą Sile­siu­sa lau­re­at­ka pro­jek­tu z 2016 roku Aga­ta Jabłoń­ska, a wier­sze szóst­ki poetek i poetów tra­fią do kolej­ne­go alma­na­chu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2020”.

 

Nowo­ścią tego­rocz­ne­go nabo­ru jest m.in. Połów dla pro­za­ików. To powrót do pier­wot­nej idei reali­zo­wa­ne­go od 2005 roku pro­jek­tu, dzię­ki któ­re­mu zade­biu­to­wa­ło już wie­lu poetów i poetek, zdo­byw­ców i zdo­byw­czyń naj­waż­niej­szych wyróż­nień lite­rac­kich w Pol­sce (Łukasz Jarosz, Julia Szy­cho­wiak, Sła­wo­mir Elsner, Szy­mon Słom­czyń­ski, Mar­ty­na Buli­żań­ska, Dawid Mate­usz, Nina Manel i Jakub Pszo­niak). W tym roku reali­zo­wa­ny po raz szes­na­sty Połów adre­so­wa­ny jest tak­że do auto­rów piszą­cych opo­wia­da­nia i powie­ści. Fina­li­ści tra­fią do dwóch grup, któ­re popro­wa­dzą Adam Kacza­now­ski i Jakub Korn­hau­ser.

 

Dwie gru­py zło­żą się tak­że na Połów dla poetów. Pierw­szą, podob­nie jak w poprzed­nich dwóch latach, popro­wa­dzi Dawid Mate­usz, dru­gą – Jakub Skur­tys. Auto­rzy przed debiu­tem poetyc­kim będą­cy lau­re­ata­mi poprzed­nich edy­cji Poło­wu bądź kon­kur­su im. J. Bie­re­zi­na będą pra­co­wać pod opie­ką Joan­ny Muel­ler. Na udział w pro­jek­cie Pierw­sza książ­ka pro­zą mogą liczyć w tym roku tyl­ko uczest­ni­cy poprzed­nich edy­cji pro­jek­tu. Pozo­sta­li debiu­tan­ci para­ją­cy się pro­zą są zapro­sze­ni do Poło­wu dla pro­za­ików.

 

Kolej­ną nowo­ścią jest roz­dzie­le­nie pro­po­zy­cji książ­ko­wych auto­rów mają­cych w dorob­ku debiu­tanc­ką książ­kę od tych, któ­rzy wyda­li już co naj­mniej dwa tomy. Nie będzie tak­że Pra­cow­ni Badań Lite­rac­kich, a twór­cy po debiu­cie w Biu­rze Lite­rac­kim zyska­ją moż­li­wość pra­cy w ramach pro­jek­tu Dru­ga książ­ka wier­szem wraz z Kac­prem Bart­cza­kiem. Pro­jekt Kolej­na książ­ka wier­szem popro­wa­dzi Dawid Kuja­wa. Ta pra­cow­nia adre­so­wa­na jest do auto­rów mają­cych na kon­cie przy­naj­mniej dwie książ­ki.

 

Jeśli polem Two­ich zain­te­re­so­wań są tema­ty zaan­ga­żo­wa­ne spo­łecz­nie, pre­zen­tu­ją­ce róż­ne punk­ty widze­nia, to dla Cie­bie prze­zna­czo­ny jest pro­jekt Książ­ka zaan­ga­żo­wa­na spo­łecz­nie. W jego ramach Biu­ro Lite­rac­kie szu­ka pomy­słów na książ­ki lub prze­kła­dy już ist­nie­ją­cych publi­ka­cji, któ­re poru­sza­ją naj­waż­niej­sze obec­nie tema­ty spo­łecz­no-poli­tycz­ne. War­to zauwa­żyć, że ini­cja­ty­wa nie ma ści­słe­go podzia­łu na gatun­ki lite­rac­kie. Liczą się temat i war­tość lite­rac­ka dzie­ła. Koor­dy­na­tor­ką tego pro­jek­tu jest Joan­na Roszak.

 

Peł­ny wykaz pro­jek­tów wyglą­da nastę­pu­ją­co:

 

Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2021

Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2021

Pierw­sza książ­ka wier­szem 2021

Pierw­sza książ­ka pro­zą 2021

Dru­ga książ­ka wier­szem 2021

Kolej­na książ­ka wier­szem 2021

Książ­ka zaan­ga­żo­wa­na spo­łecz­nie 2021

 

Oso­by, któ­re nie znaj­dą się w wąskim fina­le poszcze­gól­nych pro­jek­tów, zosta­ną wyróż­nio­ne zapro­sze­niem do udzia­łu w zaję­ciach przy­go­to­wu­ją­cych do pra­cy w kolej­nej edy­cji nabo­rów. Odbę­dą się one w ramach dwóch grup:

 

PRACOWNIA OTWARTA PROZĄ

PRACOWNIA OTWARTA WIERSZEM.

 

Pod­sta­wa­mi do zna­le­zie­nia się w fina­łach poszcze­gól­nych pro­jek­tów będą: kom­plet­nie wypeł­nio­ny for­mu­larz zgod­ny z wytycz­ny­mi dla danej pra­cow­ni oraz opła­ta orga­ni­za­cyj­na na pokry­cie kosz­tów zwią­za­nych z lek­tu­rą, oce­ną nade­sła­ne­go tek­stu i obsłu­gą nabo­ru. Opła­ta nie doty­czy auto­rów, któ­rzy wyda­li swo­je pierw­sze książ­ki w Biu­rze Lite­rac­kim, a tak­że tych, któ­rzy zosta­ną zapro­sze­ni do udzia­łu w pro­jek­cie bez­po­śred­nio przez człon­ków redak­cji oraz naj­bliż­szych współ­pra­cow­ni­ków wydaw­nic­twa.

 

Tego­rocz­na edy­cja festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra zapla­no­wa­na zosta­ła mię­dzy 24 a 27 czerw­ca w Stro­niu Ślą­skim oraz Sien­nej. Orga­ni­za­tor pro­jek­tów Biu­ro Lite­rac­kie zastrze­ga sobie moż­li­wość zmia­ny powyż­szych warun­ków.

 

 

Wyślij swo­je zgło­sze­nie

Dołącz do wyda­rze­nia na FB

Posłu­chaj spe­cjal­nej audy­cji (1) 

Posłu­chaj spe­cjal­nej audy­cji (2) 

Posłu­chaj spe­cjal­nej audy­cji (3)

 

Inne wiadomości z kategorii