biBLioteka nr 4/2022

05/04/2022 W bibliotece

Uro­dze­ni rok po roku Tade­usz Róże­wicz i Miron Bia­ło­szew­ski to głow­ni boha­te­ro­wie czwar­te­go tego­rocz­ne­go nume­ru biBLio­te­ki. Pozna­je­my też twór­czość Bar­ba­ry Frą­czyk, a wśród zapo­wia­da­nych ksią­żek zna­la­zły się: „100 wier­szy wol­nych z Ukra­iny”, pro­za „Kto­kol­wiek, tyl­ko nie ja” Hały­ny Kruk i zbiór dla dzie­ci „Uciecz­ka” Mar­ka Vada­sa. Dwie ostat­nie książ­ki to pierw­sze tytu­ły z „Nowe­go euro­pej­skie­go kano­nu lite­rac­kie­go”.

O książ­ce „Z dnia robię noc” Miro­na Bia­ło­szew­skie­go z auto­rem wybo­ru Jaku­bem Pszo­nia­kiem roz­ma­wia Prze­my­sław Sucha­nec­ki. O tomie pisze Adam Popra­wa. „Tek­sty odzy­ska­ne” Tade­usza Róże­wi­cza przy­bli­ża­ją Prze­my­sław Dako­wicz i Jakub Pszo­niak. Innym boha­te­rem nume­ru jest Tymo­te­usz Kar­po­wicz, któ­re­go przy­po­mi­na pamięt­ne spo­tka­nie z Por­tu Lite­rac­kie­go z 2007 roku „Małe cie­nie wiel­kich czar­no­księż­ni­ków”.

 

Z Bar­ba­rą Frą­czyk roz­ma­wia Mirek Kulisz. O jej pro­zie pisze Adam Kacza­now­ski. Zestaw kolej­nej lau­re­at­ki Poło­wu 2021 został uzu­peł­nio­ny o mani­fest i frag­men­ty pro­zy „Lid­ka”. W „Pre­mie­rach w sie­ci” moż­na prze­czy­tać „Fale” Kin­gi Ludwig, w „Cyklach” zaś zna­la­zły się kolej­ne odcin­ki „Stro­ny A, stro­ny B” Artu­ra Bursz­ty oraz „PPR” Jaku­ba Skur­ty­sa. War­to też zwró­cić uwa­gę na trzy odpo­wie­dzi na pyta­nia pro­fe­so­ra Tade­usza Sław­ka w ramach Kwe­stio­na­riu­sza 2022.

 

Numer uzu­peł­nia­ją elek­tro­nicz­ne pre­mie­ry ksią­żek „hood­shit (grip­ta­pe)” Micha­ła Myt­ni­ka i „sto­ry­tel­ling” Anto­ni­ny Tosiek. Szcze­gól­nie cie­ka­wie wypa­da­ją pre­mie­ro­we mate­ria­ły fil­mo­we: zapi­sy czy­tań ze Sta­cji Lite­ra­tu­ra 26 z muzy­ką Wacła­wa Zim­pla oraz kolej­ne dwa odcin­ki „Roz­mów na torach”. Wszyst­kie te mate­ria­ły dostęp­ne są za dar­mo na stro­nie biuroliterackie.pl. Ten i inne tego­rocz­ne nume­ry uka­zu­ją się dzię­ki mini­ste­rial­ne­mu wspar­ciu w ramach pro­gra­mu Cza­so­pi­sma.

 

Wybierz się do biBLio­te­ki

 

Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry, Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go i Spor­tu pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry – pań­stwo­we­go fun­du­szu celo­we­go.

 

Inne wiadomości z kategorii