biBLioteka nr 4/2022
Urodzeni rok po roku Tadeusz Różewicz i Miron Białoszewski to głowni bohaterowie czwartego tegorocznego numeru biBLioteki. Poznajemy też twórczość Barbary Frączyk, a wśród zapowiadanych książek znalazły się: „100 wierszy wolnych z Ukrainy”, proza „Ktokolwiek, tylko nie ja” Hałyny Kruk i zbiór dla dzieci „Ucieczka” Marka Vadasa. Dwie ostatnie książki to pierwsze tytuły z „Nowego europejskiego kanonu literackiego”.
O książce „Z dnia robię noc” Mirona Białoszewskiego z autorem wyboru Jakubem Pszoniakiem rozmawia Przemysław Suchanecki. O tomie pisze Adam Poprawa. „Teksty odzyskane” Tadeusza Różewicza przybliżają Przemysław Dakowicz i Jakub Pszoniak. Innym bohaterem numeru jest Tymoteusz Karpowicz, którego przypomina pamiętne spotkanie z Portu Literackiego z 2007 roku „Małe cienie wielkich czarnoksiężników”.
Z Barbarą Frączyk rozmawia Mirek Kulisz. O jej prozie pisze Adam Kaczanowski. Zestaw kolejnej laureatki Połowu 2021 został uzupełniony o manifest i fragmenty prozy „Lidka”. W „Premierach w sieci” można przeczytać „Fale” Kingi Ludwig, w „Cyklach” zaś znalazły się kolejne odcinki „Strony A, strony B” Artura Burszty oraz „PPR” Jakuba Skurtysa. Warto też zwrócić uwagę na trzy odpowiedzi na pytania profesora Tadeusza Sławka w ramach Kwestionariusza 2022.
Numer uzupełniają elektroniczne premiery książek „hoodshit (griptape)” Michała Mytnika i „storytelling” Antoniny Tosiek. Szczególnie ciekawie wypadają premierowe materiały filmowe: zapisy czytań ze Stacji Literatura 26 z muzyką Wacława Zimpla oraz kolejne dwa odcinki „Rozmów na torach”. Wszystkie te materiały dostępne są za darmo na stronie biuroliterackie.pl. Ten i inne tegoroczne numery ukazują się dzięki ministerialnemu wsparciu w ramach programu Czasopisma.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.