Zapowiedź z Biura / Nick CAVE: Wiara, nadzieja i krwawa łaźnia

03/08/2022 Zapowiedzi

22 wrze­śnia, tego same­go dnia co w Sta­nach Zjed­no­czo­nych i Wiel­kiej Bry­ta­nii, uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim i w trak­cie festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27 w Koło­brze­gu, książ­ka Wia­ra, nadzie­ja i krwa­wa łaź­nia obcho­dzą­ce­go tego dnia 65. uro­dzi­ny Nic­ka Cave’a. Wywiad rze­kę z muzy­kiem prze­pro­wa­dził Seán O’Ha­gan. Auto­rem pol­skie­go prze­kła­du jest Tade­usz Sła­wek.

 

 

22 wrze­śnia, tego same­go dnia co w Sta­nach Zjed­no­czo­nych i Wiel­kiej Bry­ta­nii, uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim i w trak­cie festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27 w Koło­brze­gu, książ­ka Wia­ra, nadzie­ja i krwa­wa łaź­nia obcho­dzą­ce­go tego dnia 65. uro­dzi­ny Nic­ka Cave’a. Książ­ka jest zapi­sem ponad czter­dzie­stu godzin intym­nych roz­mów na naj­waż­niej­sze dla Nic­ka Cave’a tema­ty. To lek­tu­ra szcze­ra, inspi­ru­ją­ca i zaska­ku­ją­ca, mimo wszyst­ko nio­są­ca w sobie prze­sła­nie nadziei. Wywiad rze­kę z muzy­kiem prze­pro­wa­dził Seán O’Ha­gan. Auto­rem pol­skie­go prze­kła­du jest Tade­usz Sła­wek.

 

Tom opo­wia­da o życiu Cave’a od wcze­sne­go dzie­ciń­stwa po ostat­nie lata, rela­cjo­nu­je jego głę­bo­ką prze­mia­nę pod wpły­wem doświad­czo­nej tra­ge­dii rodzin­nej. Wywiad doty­ka rów­nież takich zagad­nień jak ety­ka pra­cy i sztu­ka, wol­ność, wia­ra, żało­ba i miłość w życiu wybit­ne­go arty­sty. Lek­tu­ra książ­ki umoż­li­wia wgląd w wyjąt­ko­wy umysł tego ory­gi­nal­ne­go twór­cy, uka­zu­je jego życie wewnętrz­ne, obra­zu­jąc sta­le obec­ną w jego życiu dyna­mi­kę mię­dzy wia­rą a zwąt­pie­niem oraz zma­ga­nia­mi z samym sobą i świa­tem, w któ­rych tkwią źró­dła jego twór­czo­ści.

 

Filip Łobo­dziń­ski zapew­nia, że jest to pozy­cja wyjąt­ko­wa: „Ta książ­ka to podróż przez stro­mi­zny, prze­pa­ście, bagna i odmę­ty, nie wywiad rze­ka, ale wywiad – powieść przy­go­do­wa, w któ­rej może­my jak ste­to­sko­pem wsłu­chać się w bul­got krwi i ter­kot ser­ca, jak pod mikro­sko­pem zaj­rzeć w każ­dy foton iskry natchnie­nia i w każ­dą cze­luść czar­nej dziu­ry gnie­wu i smut­ku. Zapusz­cza­my się w kra­inę koń­ca świa­ta i nadziei-mimo-wszyst­ko. Pozna­je­my sce­no­gra­fię jedy­ne­go w swo­im rodza­ju poko­ju pra­cy – świa­ta wewnętrz­ne­go czło­wie­ka, któ­ry prze­szedł nie­jed­ną męczar­nię”.

 

„Cie­szy­my się, że Biu­ro może być czę­ścią świa­to­wej pre­mie­ry Wia­ry, nadziei i krwa­wej łaź­ni. To już u nas trze­cia publi­ka­cja auto­ra, dla któ­re­go wyda­wa­nie ksią­żek jest rów­nie waż­ne jak kolej­nych płyt. Po współ­pra­cy z Lau­rie Ander­son czy Pat­ti Smith, tek­stach i pro­zie Boba Dyla­na i Joh­na Len­no­na prze­ży­wa­my kolej­ną przy­go­dę z Nic­kiem, któ­ry lubi mieć kon­tro­lę nad swo­imi książ­ka­mi i opi­niu­je nawet wygląd okład­ki. Fakt, że pierw­sza koło­brze­ska edy­cja nasze­go festi­wa­lu wśród trzy­dzie­stu pre­mier ma i tę, to dla nas powód do dumy” – mówi szef wydaw­nic­twa Artur Bursz­ta.

 

Nick Cave to austra­lij­ski muzyk, poeta, pisarz, kom­po­zy­tor, sce­na­rzy­sta i aktor. Zało­ży­ciel i czło­nek zespo­łu The Boys Next Door (póź­niej The Bir­th­day Par­ty) oraz współ­za­ło­ży­ciel gru­py Nick Cave and the Bad Seeds, z któ­rym wydał szes­na­ście albu­mów stu­dyj­nych. W 1989 roku uka­za­ła się jego pierw­sza powieść Gdy ośli­ca ujrza­ła anio­ła, wyróż­nio­na nagro­dą Time Out Maga­zi­ne, a w 2009 roku dru­ga – Śmierć Bunny’ego Mun­ro. Biu­ro Lite­rac­kie opu­bli­ko­wa­ło rów­nież Pieśń tor­by na pawia i Rewol­tę w nie­bie (ofi­cjal­na pre­mie­ra 22 sierp­nia).

 

Sean O’Ha­gan to irlandz­ki dzien­ni­karz i kry­tyk foto­gra­fii. Współ­pra­cu­je z Obse­rve­rem oraz Guar­dia­nem. Lau­re­at Bri­tish Press Award za wywiad roku (2002). Nagro­dzo­ny przez Roy­al Pho­to­gra­phic Socie­ty J. Dudley John­ston Award za wybit­ne osią­gnię­cia na polu kry­ty­ki foto­gra­fii. Tade­usz Sła­wek to pol­ski poeta, tłu­macz, ese­ista, lite­ra­tu­ro­znaw­ca, pro­fe­sor nauk huma­ni­stycz­nych. Rek­tor Uni­wer­sy­te­tu Ślą­skie­go w latach 1996–2002. Tłu­ma­czył m.in. Wil­lia­ma Bla­ke­’a, Alle­na Gins­ber­ga, Seamu­sa Heaneya. Czło­nek Komi­te­tu Nauk o Lite­ra­tu­rze PAN.

Inne wiadomości z kategorii
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
  • o książce Rozdział pierwszy: Taka piękna wolność Frag­ment roz­mo­wy Seána O’Hagana z Nic­kiem Cave’em, pocho­dzą­cy z książ­ki Wia­ra, nadzie­ja i krwa­wa łaź­nia Nic­ka Cave’a i Seána O’Hagana w tłu­ma­cze­niu Tade­usza Sław­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 wrze­śnia 2022 roku. więcej
  • ESEJE Podróż przez stromizny, przepaście, bagna i odmęty Recen­zja Fili­pa Łobo­dziń­skie­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wia­ra, nadzie­ja i krwa­wa łaź­nia Nic­ka Cave’a i Seána O’Hagana w tłu­ma­cze­niu Tade­usza Sław­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 wrze­śnia 2022 roku. więcej
  • ESEJE Po co to wszystko? Recen­zja Oli Lewan­dow­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wia­ra, nadzie­ja i krwa­wa łaź­nia Nic­ka Cave’a i Seána O’Hagana w tłu­ma­cze­niu Tade­usza Sław­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 wrze­śnia 2022 roku. więcej
  • ROZMOWY Wiara, nadzieja i krwawa łaźnia Frag­men­ty roz­mo­wy Seána O’Hagana z Nic­kiem Cave’em, pocho­dzą­ce z książ­ki Wia­ra, nadzie­ja i krwa­wa łaź­nia Nic­ka Cave’a i Seána O’Hagana w tłu­ma­cze­niu Tade­usza Sław­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 wrze­śnia 2022 roku. więcej