Połów. Poetyckie debiuty 2024

 

Piszesz wier­sze? Jesteś gotowy/gotowa na książ­ko­wy debiut? Weź udział w 19. edy­cji pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2024”, za spra­wą któ­re­go do poezji pol­skiej tra­fi­ło wie­lu uzna­nych dzi­siaj auto­rów i auto­rek. „Połów”, reali­zo­wa­ny nie­prze­rwa­nie od 2005 roku w ramach naj­star­sze­go festi­wa­lu lite­rac­kie­go w Pol­sce, ma na celu zauwa­że­nie i wyróż­nie­nie naj­cie­kaw­szych twór­ców i twór­czyń oraz uła­twie­nie im lite­rac­kie­go star­tu. To dla poetek i poetów jedy­na szan­sa na wyda­nie w Biu­rze Lite­rac­kim debiu­tanc­kie­go tomi­ku poetyc­kie­go.

 

Od tej edy­cji skra­ca się o rok okres ocze­ki­wa­nia na decy­zję o wyda­niu książ­ki, a laureat/laureatka pro­jek­tu oprócz debiu­tanc­kie­go tomi­ku może liczyć na spe­cjal­ne sty­pen­dium twór­cze na czas pra­cy nad pierw­szą książ­ką, któ­re zosta­nie ufun­do­wa­ne przez Fun­da­cję Kra­jo­wy Depo­zyt Biblio­tecz­ny. Zawar­ta z autorem/autorką umo­wa gwa­ran­tu­je m.in. par­ty­cy­po­wa­nie w zyskach ze sprze­da­ży, występ na festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki oraz zaofe­ro­wa­nie książ­ki tłu­ma­czom i tłu­macz­kom pol­skiej poezji oraz zagra­nicz­nym wydaw­com.

 

Peł­ne zgło­sze­nie oprócz dzie­się­ciu repre­zen­ta­cyj­nych dla cało­ścio­we­go pro­jek­tu wier­szy musi zawie­rać „Kon­spekt”, w któ­rym zosta­ną zapre­zen­to­wa­ne moty­wy głów­ne i zagad­nie­nia tema­tycz­ne łączą­ce poszcze­gól­ne tek­sty w spój­ną całość. Nale­ży spre­cy­zo­wać, ile mniej wię­cej utwo­rów znaj­dzie się w książ­ce, zazna­czyć, ile jest już goto­wych, a tak­że napi­sać, co zmie­nią te, któ­rych nie ma w zesta­wie. Ponad­to w „Kon­spek­cie” autor­ki i auto­rzy powin­ni wska­zać, czym ich książ­ka odróż­nia się na tle innych współ­cze­śnie wyda­wa­nych tomi­ków poetyc­kich.

 

Każ­da oso­ba może prze­słać mak­sy­mal­nie trzy pro­po­zy­cje książ­ko­we. Zgło­sze­nia (każ­dy pro­jekt osob­no) przyj­mo­wa­ne są poprzez for­mu­larz do 31 stycz­nia 2024 roku do godzi­ny 23:59. Wysył­ka jest jed­no­znacz­na z akcep­ta­cją wszyst­kich warun­ków pro­jek­tu zawar­tych w niniej­szym ogło­sze­niu. Warun­kiem roz­pa­trze­nia każ­de­go zgło­sze­nia jest wnie­sie­nie na kon­to 71 1050 1575 1000 0022 7732 9062 opła­ty w wyso­ko­ści 75 zł na pokry­cie kosz­tów zwią­za­nych z lek­tu­rą, oce­ną nade­sła­ne­go tek­stu oraz obsłu­gą nabo­ru. Nie­kom­plet­ne lub nie­speł­nia­ją­ce kry­te­riów zgło­sze­nia nie będą bra­ne pod uwa­gę.

 

Do udzia­łu w fina­le „Poło­wu”, czy­li do „Pra­cow­ni poetyc­kich debiu­tów”, zapro­sze­nie otrzy­ma mak­sy­mal­nie dwa­na­ście osób, któ­rych książ­ki zosta­ną uzna­ne za naj­bar­dziej inte­re­su­ją­ce, mają­ce real­ne szan­se na wyda­nie w Biu­rze Lite­rac­kim. Kolej­nej gru­pie zosta­nie zapro­po­no­wa­ny udział w „Pra­cow­ni przed debiu­tem wier­szem”, ukie­run­ko­wa­nej na roz­wi­ja­nie wła­snych pro­jek­tów książ­ko­wych, tak by w kolej­nym nabo­rze zwięk­szyć ich szan­se na zna­le­zie­nie się w fina­ło­wej dwu­na­st­ce. Zmie­nia się tak­że spo­sób pra­cy w obu pra­cow­niach, któ­re będą teraz mia­ły trzy eta­py.

 

Pierw­szy etap to zaję­cia onli­ne (mini­mum dwa spo­tka­nia) – roz­pocz­ną się one w kwiet­niu i potrwa­ją do koń­ca maja. Dru­gim eta­pem będą zaję­cia na żywo w trak­cie Trans­Por­tu Lite­rac­kie­go 29, odby­wa­ją­ce­go się 6–9 czerw­ca 2024 roku w Koło­brze­gu (czte­ry sesje, dzień po dniu, łącz­nie trwa­ją­ce nie mniej niż osiem godzin). Trze­ci etap to indy­wi­du­al­na pra­ca nad książ­ką: odnie­sie­nie się do uwag otrzy­ma­nych pod­czas zajęć od oso­by pro­wa­dzą­cej oraz innych uczest­ni­ków i uczest­ni­czek pra­cow­ni, ewen­tu­al­ne prze­for­mu­ło­wa­nie pro­jek­tu oraz prze­sła­nie nowej wer­sji do 23 czerw­ca 2024 roku.

 

Co waż­ne, na każ­dym kolej­nym eta­pie – tak w „Pra­cow­ni poetyc­kich debiu­tów”, jak i w „Pra­cow­niach przed debiu­tem” – pra­ca będzie prze­bie­gać na aktu­ali­zo­wa­nych wer­sjach ksią­żek, a nie, jak dotych­czas bywa­ło, na zgło­szo­nych w ramach nabo­ru zesta­wach. Spo­sób archi­wi­zo­wa­nia i dostę­pu do aktu­al­nych wer­sji maszy­no­pi­sów zosta­nie wypra­co­wa­ny wspól­nie przez uczest­ni­ków i oso­bę pro­wa­dzą­cą. Przed­sta­wia­jąc kolej­ne wer­sje książ­ki, autor lub autor­ka zga­dza­ją się, by były one dostęp­ne dla reali­za­to­rów pro­jek­tu oraz pozo­sta­łych osób z gru­py.

 

W lip­cu 2024 roku zosta­ną wyło­nie­ni lau­re­aci i lau­re­at­ki 19. edy­cji „Poło­wu”. Z każ­dą z osób wydaw­nic­two pod­pi­sze umo­wę z inten­cją publi­ka­cji debiu­tanc­kiej książ­ki. Naj­waż­niej­szą for­mą wspar­cia dla auto­rek i auto­rów będzie pra­ca redak­cyj­na nad tomem. Opie­kę nad pro­jek­tem i pra­cę nad książ­ka­mi przej­mie Dawid Kuja­wa. Skró­ci się tak­że czas ocze­ki­wa­nia na wyda­nie książ­ki. Nie będzie kolej­nych eta­pów pro­jek­tu trwa­ją­cych kolej­ny rok, rezy­gnu­je­my też z publi­ko­wa­ne­go od 2010 roku alma­na­chu. Teraz debiu­tanc­ka książ­ka może być wyda­na zaraz po decy­zji o tym, kto został laureatką/laureatem pro­jek­tu.

 

Funk­cjo­nu­ją­ce przez lata wspar­cie dla począt­ku­ją­cych auto­rek i auto­rów przej­mą „Pra­cow­nie przed debiu­tem wier­szem”, któ­re w tej edy­cji zosta­ną popro­wa­dzo­ne m.in. przez Justy­nę Bar­giel­ską, Grze­go­rza Kwiat­kow­skie­go, Joan­nę Łępic­ką, Jaku­ba Pszo­nia­ka, Joan­nę Roszak, Kata­rzy­nę Szau­liń­ską, Anto­ni­nę Tosiek. Na finał pro­jek­tu w lip­cu 2024 roku wybra­ne oso­by zosta­ną wyróż­nio­ne pre­zen­ta­cją w Maga­zy­nie Lite­rac­kim biBLio­te­ka, z lau­da­cją sta­no­wią­cą reko­men­da­cję książ­ki przy nabo­rze do kolej­nej edy­cji „Poło­wu”. Sami auto­rzy mogą uznać, że wolą zgło­sić się w tym roku do „Pra­cow­ni przed debiu­tem wier­szem”, a nie do „Poło­wu”, i w tej wła­śnie pra­cow­ni nada­wać kształt swo­im przy­szłym książ­kom poetyc­kim.

 

Ponie­waż pro­jek­ty wydaw­ni­cze i pra­cow­nie są samo­fi­nan­su­ją­ce się, to koszt udzia­łu we wszyst­kich eta­pach „Poło­wu” został skal­ku­lo­wa­ny na pozio­mie 500 zł (takim samym jak w 2023 roku). Pono­szo­ny jest przez zapro­szo­ne do udzia­łu w pro­jek­cie oso­by w ramach jed­nej raty do koń­ca mar­ca 2024 roku. W przy­pad­ku bra­ku wpła­ty w tym ter­mi­nie zmu­sze­ni będzie­my na miej­sce zakwa­li­fi­ko­wa­nej oso­by zapro­sić kogoś z listy rezer­wo­wej.

 

W tej edy­cji pro­jek­tu oso­by, któ­re w dniu 6 czerw­ca nadal będą ucznia­mi szkół pod­sta­wo­wych, śred­nich, zawo­do­wych albo tech­ni­ków, mogą wnio­sko­wać do orga­ni­za­to­rów o cał­ko­wi­te zwol­nie­nie z opła­ty omó­wio­nej w aka­pi­cie powy­żej. W uza­sad­nio­nych przy­pad­kach, tak jak w poprzed­nich latach, nie będzie pobie­ra­na opła­ta od kan­dy­da­tów w trud­nej sytu­acji finan­so­wej. Zwol­nie­nie doty­czyć będzie w tym roku tak­że osób zamel­do­wa­nych na sta­łe w Koło­brze­gu.

 

Ogło­sze­nie wyni­ków nastą­pi mię­dzy 7 a 21 mar­ca 2024 roku na face­bo­oko­wym pro­fi­lu Biu­ra Lite­rac­kie­go oraz poprzez wia­do­mość mailo­wą prze­sła­ną na adres ze zgło­sze­nia. Warun­kiem zna­le­zie­nia się na liście lau­re­atów pro­jek­tu będzie jak zawsze oso­bi­sty udział w dru­gim eta­pie, czy­li w zaję­ciach w ramach Trans­Por­tu Lite­rac­kie­go 29. Przy­po­mi­na­my, że uczest­ni­cy we wła­snym zakre­sie pokry­ją koszt noc­le­gów, posił­ków oraz dojaz­du na miej­sce wyda­rze­nia. Orga­ni­za­tor zastrze­ga sobie moż­li­wość zmia­ny powyż­szych warun­ków.

 

Na co mogą liczyć autor­ki i auto­rzy, któ­rzy podej­mą współ­pra­cę z Biu­rem Lite­rac­kim? Książ­ki publi­ko­wa­ne są rów­no­le­gle w dwóch for­ma­tach – w wer­sji papie­ro­wej i jako e‑book. Wyda­wa­ne są bez finan­so­we­go wkła­du auto­ra, z któ­rym wydaw­nic­two dzie­li się zyska­mi ze sprze­da­ży każ­de­go egzem­pla­rza. Mają zapew­nio­ną sze­ro­ką dys­try­bu­cję, docie­ra­ją do księ­garń w całej Pol­sce, wszyst­kich głów­nych sie­ci i skle­pów inter­ne­to­wych. Oko­ło 20 pro­cent nakła­du sta­no­wią egzem­pla­rze dla recen­zen­tów, juro­rów nagród lite­rac­kich, a tak­że tłu­ma­czy i zagra­nicz­nych wydaw­ców.

 

Każ­dy tytuł ma wyzna­czo­ną z bar­dzo dużym wyprze­dze­niem datę pre­mie­ry w księ­gar­niach. W tygo­dniu po uka­za­niu się książ­ki wydaw­nic­two zapew­nia pre­mie­rze recen­zje, roz­mo­wę z auto­rem lub autor­ką, komen­ta­rze, pre­zen­ta­cje frag­men­tów. Do tego docho­dzą zare­je­stro­wa­ne w pro­fe­sjo­nal­ny spo­sób czy­ta­nia z udzia­łem wybit­nych muzy­ków, fil­mo­wa roz­mo­wa wokół książ­ki i pro­fe­sjo­nal­na sesja zdję­cio­wa. Dru­gim obok pre­mie­ry naj­waż­niej­szym momen­tem dla książ­ki jest pre­zen­ta­cja w trak­cie festi­wa­lu, w któ­rym uczest­ni­czy kil­ku­set­oso­bo­wa publicz­ność z kra­ju i zagra­ni­cy.

 

19. edy­cja pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2024” sta­no­wi część festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 29, któ­ry jest reali­zo­wa­ny we współ­pra­cy z mia­stem Koło­brzeg, samo­rzą­dem Pomo­rza Zachod­nie­go oraz Unią Euro­pej­ską w ramach pro­gra­mu Kre­atyw­na Euro­pa. Wszel­kie dodat­ko­we infor­ma­cje na temat pro­jek­tu będą poja­wiać się na pro­fi­lu Biu­ra Lite­rac­kie­go na Face­bo­oku. Ponad­to naj­waż­niej­sze infor­ma­cje prze­sy­ła­ne będą dro­gą mailo­wą. W przy­pad­ku pytań i wąt­pli­wo­ści zapra­sza­my do kon­tak­tu na adres: akcje@biuroliterackie.pl.

 

Wyślij swo­je zgło­sze­nie
Posłu­chaj pod­ca­stu o szcze­gó­łach tego­rocz­ne­go nabo­ru
Posłu­chaj dla­cze­go war­to wziąć udział w nabo­rze
Dołącz do Trans­Por­to­wej gru­py

 

Projekty