TransPort Literacki po godzinach / Bargielska i Szaulińska
Już w poniedziałek 13 listopada o godzinie 18:00 startuje w Kołobrzegu „TransPort Literacki po godzinach” – nowa inicjatywa Biura Literackiego i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kołobrzegu. W ramach cyklu spotkań autorskich, pomiędzy kolejnymi edycjami festiwalu, czytelnicy i czytelniczki z Kołobrzegu będą poznawać premierowe książki przygotowane z myślą o kolejnym TransPorcie Literackim, który w 2024 roku odbędzie się między 6 a 9 czerwca. Jako pierwsze w bibliotece przy ulicy Frankowskiego 3 zaprezentują się Justyna Bargielska i Katarzyna Szaulińska.
Katarzyna Szaulińska urodziła się w 1987 roku w Kołobrzegu. Jest poetką, prozaiczką, psychiatrką i psychoterapeutką. Zadebiutowała w Biurze Literackim książką Druga osoba (2020). W 2022 roku ukazał się zbiór opowiadań Czarna ręka, zsiadłe mleko (2022) nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Justyna Bargielska urodziła się w 1977 roku. Jest poetką, prozaiczką i felietonistką. Dwukrotnie została laureatką Nagrody Literackiej Gdynia (2010, 2011). Była nominowana także m.in. do Nagrody Szymborskiej (2013, 2021), Silesiusa (2013 i 2020) oraz Nagrody Literackiej Nike (2014).
Wydany w październiku Kryptodom Katarzyny Szaulińskiej to tom poetycki poruszający między innymi temat depresji poporodowej. Bohaterka książki, jak mityczna Persefona, schodzi pod powierzchnię, w kryptodom. Kryptodom to po niemiecku kryptokopuła – termin określający magmę gromadzącą się pod powierzchnią ziemi, zamkniętą i ukrytą, w przeciwieństwie do „otwartego” wulkanu, który wylewa ją w postaci lawy. Ziemia unoszona od środka może kojarzyć się z puchnącą sylwetką kobiety ciężarnej, z miną przeciwpiechotną, ale też z trupami wepchniętymi pod dywan.
Z kolei Wybór stand-upów Justyny Bargielskiej, który swoją oficjalną premierę będzie mieć 20 listopada, to pytania o najważniejsze życiowe sprawy zadawane w trybie stand-upu. Poetka we właściwym sobie stylu dyryguje katatonią fakapu, dba o szybkie zmiany fazy, marsze żałobne wygrywa elektryzującym bitem z infolinii przychodni, a o patos upomina się tylko wtedy, gdy trzeba „ratować mydełka kosztem reszty świata”. Wielka jest w tych „wierszach poleceń” szczodrość przewrotnej szczerości. Opowieść dla każdego, który zechce słuchać.
Spotkanie poprowadzi dyrektorka organizacyjna festiwalu TransPort Literacki Ola Olszewska. Z uwagi na ograniczoną tylko do pięćdziesięciu osób liczbę miejsc należy w Czytelni Prasy na ulicy Frankowskiego 3 pobrać wcześniej bezpłatną wejściówkę. Kolejne spotkanie z cyklu „TransPort Literacki po godzinach” odbędzie się już 18 grudnia. Gościć będziemy wtedy Grzegorza Kwiatkowskiego i Julię Szychowiak. Lider zespołu muzycznego Trupa Trupa zaprezentuje premierową książkę Zagadka, a wyróżniona w 2007 roku w Kołobrzegu nagrodą Bursztynowego Pióra Julia Szychowiak – tom do środka.