TransPort Literacki po godzinach / Kwiatkowski i Szychowiak

14/12/2023 Wydarzenia

Po bar­dzo uda­nej listo­pa­do­wej edy­cji „Trans­Por­tu Lite­rac­kie­go po godzi­nach” miesz­kan­ki i miesz­kań­cy Koło­brze­gu oraz oko­lic już 18 grud­nia o godzi­nie 17:00 w biblio­te­ce przy uli­cy Fran­kow­skie­go 3 będą mie­li oka­zję spo­tkać się z Julią Szy­cho­wiak i Grze­go­rzem Kwiat­kow­skim. Autor­ka i autor będą czy­tać wier­sze z pre­mie­ro­wych ksią­żek „Do środ­ka” i „Zagad­ka”, któ­re zosta­ły wyda­ne przez Biu­ro Lite­rac­kie z myślą o przy­szło­rocz­nej 29. edy­cji festi­wa­lu zapla­no­wa­ne­go tym razem mię­dzy 6 a 9 czerw­ca. 

 

 

Po bar­dzo uda­nej listo­pa­do­wej edy­cji „Trans­Por­tu Lite­rac­kie­go po godzi­nach” miesz­kan­ki i miesz­kań­cy Koło­brze­gu oraz oko­lic już 18 grud­nia o godzi­nie 17:00 w biblio­te­ce przy uli­cy Fran­kow­skie­go 3  będą mie­li oka­zję spo­tkać się z Julią Szy­cho­wiak i Grze­go­rzem Kwiat­kow­skim. Autor­ka i autor będą czy­tać wier­sze z pre­mie­ro­wych ksią­żek „Do środ­ka” i „Zagad­ka”, któ­re zosta­ły wyda­ne przez Biu­ro Lite­rac­kie z myślą o przy­szło­rocz­nej 29. edy­cji festi­wa­lu zapla­no­wa­ne­go tym razem mię­dzy 6 a 9 czerw­ca.

 

Julia Szy­cho­wiak zade­biu­to­wa­ła w 2006 roku arku­szem „Popra­wi­ny”, któ­ry był efek­tem nagro­dy Bursz­ty­no­we Pió­ro przy­zna­nej w Koło­brze­gu oraz wyróż­nie­niem w dru­giej edy­cji Poło­wu. Rok póź­niej uka­zał się tom „Po sobie”, za któ­ry Julia Szy­cho­wiak otrzy­ma­ła Wro­cław­ską Nagro­dę Poetyc­ką Sile­sius. Tom został uho­no­ro­wa­ny ponad­to nagro­dą Pol­skie­go Towa­rzy­stwa Wydaw­ców Ksią­żek (2008) oraz nagro­dą „Gaze­ty Wybor­czej” wAR­To (2009).

 

Kolej­ny­mi książ­ka­mi Julii Szy­cho­wiak były: wyda­ny w serii „22. Wier­sze podróż­ne” wybór „Naraz” oraz zapi­ski „Całe życie z moim ojcem” z 2016 roku, czy­li wybór publi­ko­wa­nych przez autor­kę na pro­fi­lu face­bo­oko­wym nie­zwy­kle popu­lar­nych histo­ry­jek. W 2018 roku uka­zał się tom poetyc­ki „Dni powsze­dnie i świę­ta”, któ­ry został nomi­no­wa­ny do Nagro­dy Lite­rac­kiej Gdy­nia. „do środ­ka” to zatem siód­ma książ­ka poet­ki w Biu­rze Lite­rac­kim.

 

Zda­niem Woj­cie­cha Bro­no­wi­cza: „Poezja Szy­cho­wiak to poezja spraw istot­nych”. Wier­sze zgła­dzo­ne są do mini­mum jak kamy­ki rzeź­bio­ne przez fale – żeby moż­na poczuć ich wła­ści­wy cię­żar, na co dzień umniej­sza­ny w zale­wie gadul­stwa. Sło­wa demon­stru­ją swo­ją kru­chość, a jed­nak są zdol­ne udźwi­gnąć naj­cięż­sze pyta­nia: o miłość, o woj­nę, o życie i śmierć. Książ­ka Julii Szy­cho­wiak docie­ra do środ­ka i zabie­ra nas ze sobą, byśmy mogli na chwil­kę, na mgnie­nie, odzy­skać samych sie­bie.

 

Uro­dzo­ny w 1984 roku Grze­gorz Kwiat­kow­ski jest poetą i muzy­kiem, auto­rem ksią­żek poetyc­kich poru­sza­ją­cych tema­ty­kę histo­rii, pamię­ci i ety­ki. Od 2012 roku swo­je kolej­ne tomy publi­ku­je w Biu­rze Lite­rac­kim. Jest człon­kiem zespo­łu Tru­pa Tru­pa, czy­li jed­ne­go z naj­bar­dziej roz­po­zna­wal­nych pol­skich zespo­łów roc­ko­wych, któ­ry kon­cer­tu­je na całym świe­cie. Autor nale­ży do PEN Ame­ri­ca.

 

Grze­gorz Kwiat­kow­ski współ­pro­wa­dzi warsz­ta­ty „Virus of Hate” na Uni­wer­sy­te­cie Oks­fordz­kim. Gościł rów­nież m.in. na Uni­wer­sy­te­cie Kali­for­nij­skim w Ber­ke­ley, Uni­wer­sy­te­cie Stan­for­da, Uni­wer­sy­te­cie John­sa Hop­kin­sa, Uni­wer­sy­te­cie Chi­ca­gow­skim, Uni­wer­sy­te­cie w Cam­brid­ge i Uni­wer­sy­te­cie Tek­sań­skim w Dal­las. Jego twór­czość była publi­ko­wa­na i recen­zo­wa­na m.in. w: „The Guar­dian”, „New York Times”, „Pitch­fork”, „Die Welt”, „Los Ange­les Times”, „Rol­ling Sto­ne”, „New­swe­ek”, „Bil­l­bo­ard”, „Spin”, „Chi­ca­go Tri­bu­ne”, „Times”, NPR, BBC i KEXP.

 

„Zagad­ka” to wier­sze-skraw­ki, pozba­wio­ne odau­tor­skie­go gło­su, pozor­nie pro­ste, wręcz for­mal­nie nagie, któ­re jed­nak oka­zu­ją się nie­kie­dy trud­ny­mi do roz­wi­kła­nia zagad­ka­mi. Tym razem tytu­ło­wą „zagad­ką” inter­pre­ta­cyj­ną oka­zu­je się temat rela­cji rodzin­nych – wypa­czo­nych, ska­żo­nych prze­mo­cą i nie­ludz­ką (lub wła­śnie nie­ste­ty ludz­ką) bez­względ­no­ścią. Wycho­wa­nie w książ­ce Kwiat­kow­skie­go zamie­nia się w tre­su­rę w masce tro­ski, więź przy­po­mi­na myśliw­ską nagon­kę, a jedy­ne dzie­dzic­two to szta­fe­ta trau­my.

 

Zapla­no­wa­ne na 18 grud­nia spo­tka­nie popro­wa­dzi Artur Bursz­ta. Wyda­rze­niu towa­rzy­szyć będzie kier­masz ksią­żek Biu­ra Lite­rac­kie­go – takich, któ­re ide­al­nie nada­ją się na świą­tecz­ne pre­zen­ty. Wszyst­kie wyda­ne zosta­ły w Koło­brze­gu, wie­le z nich otrzy­ma­ło naj­waż­niej­sze lite­rac­kie nagro­dy – tak w Pol­sce, jak i za gra­ni­cą. Obok kolej­nych pozy­cji z „Nowe­go euro­pej­skie­go kano­nu lite­rac­kie­go”, tomów poetyc­kich, opo­wia­dań i powie­ści nie zabrak­nie tak­że ksią­żek dla dzie­ci. Wstęp na wyda­rze­nie jest bez­płat­ny.

 

Dołącz do wyda­rze­nia

Inne wiadomości z kategorii