Joanna ROSZAK: Poezja w odcinkach. Wiersze w czasach Netflixa
Nakładem Biura Literackiego ukazała się Poezja w odcinkach. Wiersze w czasach Netflixa Joanny Roszak – pierwsze w Polsce kompendium wiedzy o związkach filmów i seriali z poezją. Przewodnik Roszak sam przypomina serial, w którym z zapartym tchem tropimy wraz z autorką ślady wierszy stających się punktami kulminacyjnymi i zwrotami akcji, a dzięki żywemu, przystępnemu językowi opisów nie możemy się oderwać aż do ostatniego odcinka książki.
Nakładem Biura Literackiego ukazała się Poezja w odcinkach. Wiersze w czasach Netflixa Joanny Roszak – pierwsze w Polsce kompendium wiedzy o związkach filmów i seriali z poezją, którego głównymi bohaterami i bohaterkami są m.in.: John Donne, John Keats, Charles Bukowski, Emily Dickinson, Sylvia Plath, William Carlos Williams, Frank O’Hara, John Berryman, Rainer Maria Rilke, Pablo Neruda, Philip Larkin, Rafał Wojaczek, Robert Frost, Tomas Tranströmer, Dylan Thomas. Autorka omawia w kontekście poezji dobrze znane ekranizacje, takie jak: After Life, Breaking Bad, Devs, Euforia, Gambit królowej, Genialna przyjaciółka, Jak poznałem waszą matkę, Mad Men, Pani Dziekan, Przerwana lekcja muzyki, Rojst, Rząd, Sex Education, The Crown, The Office, W garniturach, Wspaniała pani Maisel.
Przewodnik Joanny Roszak sam przypomina serial, w którym z zapartym tchem tropimy wraz z autorką ślady wierszy stających się punktami kulminacyjnymi i zwrotami akcji, a dzięki żywemu, przystępnemu językowi opisów nie możemy się oderwać aż do ostatniego odcinka książki. Zdaniem prof. Rafała Koschanego: „Joanna Roszak tropi teksty poetyckie w filmach i serialach jako swego rodzaju interteksty, tak jak – o wiele częściej – widzowie tropią melodie i słowa zacytowanych w filmach piosenek. O wiele częściej bowiem te interteksty są ich (widzów) codziennością, bo wpadają w ucho, są znaczącymi i/lub nostalgicznymi ‘magdalenkami’”.
„Ostatnio gdzie nie spojrzę – wiersz” – mówi Joanna Roszak w rozmowie z Olą Kołodziejek w biBLiotece. I dodaje: „Nie da się zlekceważyć faktu, że seriale mają moc promocyjną także dla poezji. Choćby Anne Carson, poetka urodzona w Toronto w 1950 roku, popularność ugruntowała dzięki ekranowi. Polska Wikipedia odnotowała fakt wykorzystania jej poezji w amerykańskim serialu telewizyjnym. Jeden z odcinków Euforii tak samo przyczynił się do zainteresowania się przez młodych dorosłych wierszami Rainera Marii Rilkego. Widz-nie-czytelnik zostaje wrzucony w spotkanie z tekstem. I nierzadko identyfikuje się z przekazem tekstu poetyckiego”.
Według prof. Katarzyny Taras z PWSFTviT: „Joanna Roszak zdecydowała się przeanalizować współczesne filmy i seriale właśnie dlatego, że stały się one ‘współczesną powieścią’, i mając świadomość ich edukacyjnej roli”. Badaczka dodaje też: „W Poezji w odcinkach mamy do czynienia i z ‘Dowcipem’ Mike’a Nicholsa (z genialną rolą Emmy Thompson), i z serialem HBO Euforia, z którego tak wiele możemy się dowiedzieć o generacji Z. Najbliższy mojemu sercu okazał się jednak fragment poświęcony serialowi Mała doboszka Park Chan-wooka i użytym w tej realizacji wierszom palestyńskiego uchodźcy Mahmuda Darwisza”.
Książkę w tradycyjnym i elektronicznym formacie można już nabyć w księgarniach w całej Polsce. Oficjalna premiera Poezji w odcinkach. Wierszy w czasach Netflixa z udziałem Joanny Roszak odbędzie się w piątek 7 czerwca o godzinie 18:00 podczas 29. edycji festiwalu TransPort Literacki w Kołobrzegu w cyklu „TransNowa książka”. Spotkanie, w ramach którego poznamy także Widok z okna w podróży służbowej Ingi Iwasiów, poprowadzi Anna Cieplak.