06/05/24

Strona A, strona B nr 98: Nagrody i stypendia 2024

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Na trzy tygo­dnie przed 29. edy­cją Trans­Por­tu Lite­rac­kie­go „Stro­na A, stro­na B” – audy­cja, któ­rej koniecz­nie powin­ny wysłu­chać wszyst­kie oso­by wybie­ra­ją­ce się mię­dzy 6 a 9 czerw­ca do Koło­brze­gu. Opo­wia­dam o zasa­dach wybo­ru auto­rek i auto­rów, któ­rym zosta­ną wyda­ne po festi­wa­lu książ­ki oraz przy­zna­ne sty­pen­dia twór­cze. O nagro­dach, któ­re zosta­ną wrę­czo­ne na finał tego­rocz­ne­go Trans­Por­tu, oraz o tym, co wyda­rzy się 21 maja o 18:00 w Tra­fo­sta­cji.

Pozna­je­my pierw­sze­go lau­re­ata tego­rocz­ne­go nabo­ru wydaw­ni­cze­go oraz jego książ­kę. Edy­ta Ołdak – lau­re­at­ka Poło­wu 2023 – mówi o tym, jakie są zale­ty pra­cy nad książ­ką w try­bie „slow”. Andrzej Sosnow­ski tłu­ma­czy, z cze­go robi się poezję. Poja­wia się tak­że dźwię­ko­wa wer­sja spo­tu „Przy­szłość lite­ra­tu­ry” z gło­sem Prze­my­sła­wa Blusz­cza i muzy­ką Mali­ny Mide­ry. Z archi­wum zosta­je „wyło­wio­ne” sła­wet­ne nagra­nie z Karo­lem Mali­szew­skim, Mar­tą Pod­gór­nik i Krzysz­to­fem Siw­czy­kiem.

Jeśli to mało powo­dów, żeby wygo­spo­da­ro­wać 90 minut na 98. odci­nek pod­ca­stu lite­rac­kie­go, to na zachę­tę doda­je­my jesz­cze dzie­sięć wyda­nych w ostat­nich dniach płyt, któ­re napraw­dę war­to poznać. Jest wśród nich np. „Fune­ral for Justi­ce” zespo­łu Mdou Moc­tar – album opo­wia­da­ją­cy o losie miesz­kań­ców Nigru, któ­re­go nie­mal cały eks­port opie­ra się na wydo­by­wa­niu ura­nu zasi­la­ją­ce­go elek­trow­nie, a mimo to 90% oby­wa­te­li tego kra­ju wciąż pozo­sta­je bez dostę­pu do ener­gii. Wszy­scy goto­wi? Może­my zaczy­nać?

 


Zobacz fil­mo­wy zwia­stun festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 29 »>