Strona A, strona B nr 98: Nagrody i stypendia 2024
Artur Burszta
Strona cyklu
Strona A, strona BArtur Burszta
Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.
Na trzy tygodnie przed 29. edycją TransPortu Literackiego „Strona A, strona B” – audycja, której koniecznie powinny wysłuchać wszystkie osoby wybierające się między 6 a 9 czerwca do Kołobrzegu. Opowiadam o zasadach wyboru autorek i autorów, którym zostaną wydane po festiwalu książki oraz przyznane stypendia twórcze. O nagrodach, które zostaną wręczone na finał tegorocznego TransPortu, oraz o tym, co wydarzy się 21 maja o 18:00 w Trafostacji.
Poznajemy pierwszego laureata tegorocznego naboru wydawniczego oraz jego książkę. Edyta Ołdak – laureatka Połowu 2023 – mówi o tym, jakie są zalety pracy nad książką w trybie „slow”. Andrzej Sosnowski tłumaczy, z czego robi się poezję. Pojawia się także dźwiękowa wersja spotu „Przyszłość literatury” z głosem Przemysława Bluszcza i muzyką Maliny Midery. Z archiwum zostaje „wyłowione” sławetne nagranie z Karolem Maliszewskim, Martą Podgórnik i Krzysztofem Siwczykiem.
Jeśli to mało powodów, żeby wygospodarować 90 minut na 98. odcinek podcastu literackiego, to na zachętę dodajemy jeszcze dziesięć wydanych w ostatnich dniach płyt, które naprawdę warto poznać. Jest wśród nich np. „Funeral for Justice” zespołu Mdou Moctar – album opowiadający o losie mieszkańców Nigru, którego niemal cały eksport opiera się na wydobywaniu uranu zasilającego elektrownie, a mimo to 90% obywateli tego kraju wciąż pozostaje bez dostępu do energii. Wszyscy gotowi? Możemy zaczynać?
Zobacz filmowy zwiastun festiwalu TransPort Literacki 29 »>