Różni AUTORZY Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2023
W Biurze Literackim ukazał się właśnie ostatni w historii projektu „Połów” almanach zawierający wiersze pięciorga poetek i poetów oraz pięciorga prozaiczek i prozaików przed debiutem książkowym. Są to: Karol Brzozowski, Magdalena Genow, Aleksandra Górecka, Julia Jankowska, Aleksandra Kasprzak, Małgorzata Kośla, Edyta Ołdak, Kamil Plich, Maciej Wnuk i Łukasz Woźniak.
Młodzi autorzy i autorki nie boją się wybiegać wyobraźnią w przyszłość, kreślą śmiałe, niekiedy postapokaliptyczne wizje świata nieantropocentrycznego, konfrontują swych bohaterów ze skutkami postępu cyfrowego i naukowego, ale też ujawniają śmieszność czy kruchość naszego „tu i teraz”, a niekiedy – przeciwnie – afirmują jego piękno. We wszystkich tych różnorodnych formalnie i gatunkowo tekstach widać ogromną wrażliwość na krzywdy wszystkich istot, skupienie na niuansach relacji międzyludzkich, optykę równościową, krytyczną perspektywę oraz niesamowite wyczulenie językowe.
Zdaniem Agnieszki Waligóry: „Po kilku latach silniej autobiograficznych, tożsamościowych debiutów w liryce – tegoroczny zestaw Połowu zdecydowanie silniej akcentuje formalną stronę języka”. Według Karoliny Kurando: „Proza Małgorzaty Kośli jest namiętna, kusząca, intensywna”. „Ciało ma u Genow nie tylko konotacje seksualne, lecz jest też zapisem starzenia się i (ob)umierania”. Maciej Wniuk „stawia pytania o życie po życiu, posthumanizm i zabawę w demiurga, możliwą dzięki konsumpcjonizmowi i rozwojowi technologii”, proza Edyty Ołdak „zachwyca precyzją narracji i obrazowość”.
Według krytyczki od lat towarzyszącej projektowi: „Proza Aleksandry Kasprzak jest ‘crazy’, szalona, wspaniale przerysowana”. „Górecka w swojej poezji obiecuje nam coś więcej niż tylko niecodzienne inspiracje”. W twórczości Karola Brzozowskiego „dużo jest natury i betonu”. Frazy Woźniaka natomiast „brzmią jak mantry, dziwne zaklęcia, ta poezja ma swój osobliwy rytm”. Dykcja Julii Jankowskiej „jest nonszalancka, to poezja codzienności, ruchu, spontanu”, a twórczość Plicha „jest dynamiczna, buntownicza, atakuje bezpośrednio”.
Łącznie swoje pierwsze książki „wyłowione”, „dojrzewające w ramach Połowu i Pracowni”, a następnie zaprezentowane na festiwalu Biura Literackiego ma na swoim koncie pięćdziesiątka autorek i autorów. W tym m.in. Iwona Bassa, Martyna Buliżańska, Sławomir Elsner, Agata Jabłońska, Łukasz Jarosz, Karolina Kapusta, Jakub Pszoniak, Szymon Słomczyński, Julia Szychowiak, Katarzyna Szweda, Antonina Tosiek i Aleksander Trojanowski. Ta lista już 2 lipca poszerzy się o kolejne nazwiska. W tym roku ukażą się jeszcze cztery debiutanckie książki. Pierwsza już we wrześniu.