Wspomnienia z poezji nowoczesnej

16/03/2005 Poezje

Saty­rycz­no-nostal­gicz­ne spoj­rze­nie na poezję nowo­cze­sną z jej prze­ciw­le­głych brze­gów i dal­szych oko­lic aktu­al­no­ści. W załącz­ni­ku kwe­stio­na­riusz Kar­po­wi­czow­ski.

Autor
Zbigniew Machej
Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Wrocław
Wydanie
1
Data wydania
16/03/2005
Kategoria
Wiersze
Seria
Więcej poezji
Ilość stron
56
Format
145 x 205 mm
Oprawa
miękka
Papier
Amber Volume 1.5 90g
Projekt okładki
Artur Burszta
Projekt opracowania graficznego
Artur Burszta
ISBN
83-88515-75-6
spis treści

WSPOMNIENIA Z POEZJI NOWOCZESNEJ
"Kwiaty zła"
Władimir Majakowski
T.S.Eliot
Ezra Pound
Blaise Cendrars
Surrealizm    

 

KWESTIONARIUSZ KARPOWICZOWSKI
Kwestionariusz Karpowiczowski

 

SIEDEM WIERSZY NIEOMAL AKTUALNYCH
Na cześć księdza Baki
khaki
Czyś ty Rymkiewicz?
Kokiet z Jarzyn
Baltic Sky
Po lekturze „Pieśni miłosnych” Tadeusza Pióry
Po lekturze „Wierszy dla Róży Filipowicz” Edwarda Pasewicza

opinie o książce

Już takich dwóch żywiołów (erotyzm i humorystyka metafizyczna) - panuje się nad nimi i w nich lub z nimi kreacyjnie działa - może wystarczyć, żeby twórczości Zbigniewa Macheja zagwarantować pełną oryginalność i w poezji polskiej zapewnić miejsce szczególne, jeśli nie jedyne w swoim rodzaju.

Henryk Bereza

Twórczość Macheja należy do najciekawszych zjawisk w naszej poezji.

Tomasz Majeran

Jego gry i zabawy - nie bez wpływu podobnych igraszek w poezji naszych południowych sąsiadów, ale także i nie bez odniesień do "purnonsensownej" poezji anglojęzycznej w przekładach Barańczaka - otwierają w polskiej liryce nowe przestrzenie, co byłoby niemożliwe bez zademonstrowania przez autora formalnej maestrii (...).

Leszek Szaruga

Czytając wiersze Zbigniewa Macheja, doświadczam uczucia jakiejś elementarnej komunikacji, jakiegoś naturalnego zrozumienia. Świat poezji autora Reszty prawd nie jest tajemniczą świątynią, do której wejścia strzegą: hermetyczna metafora i pogmatwany sens. Nie jest to jednak również poezja "szybkiej obsługi", będąca rupieciarnią doraźnych obserwacji i, na ogół miałkich, przemyśleń. Poezja Macheja posiada wyraźnie wyczuwalne i rozpoznawalne drugie dno, ukryty wymiar. W ten drugi wymiar droga wiedzie zawsze przez zmysłowy konkret, przez codzienność, której poeta jest wnikliwym obserwatorem i nieustępliwym eksploratorem. Poezję Macheja cechuje namiętne przylgnięcie do codzienności, do jej tandety, szarzyzny, jałowości.

Grzegorz Kociuba

Inne książki autora

Teksty i materiały o książce w biBLiotece