Po zjedzeniu możesz przeżyć moje życie
debaty / ankiety i podsumowania Agnieszka Wolny-HamkałoOdpowiedzi Agnieszki Wolny-Hamkało na pytania Grzegorza Dyducha w „Kwestionariuszu 2004”.
WięcejKomentarze Adama Grzelca, Romana Kaźmierskiego i Agnieszki Wolny-Hamkało.
Ściśle tajna jest poezja Julii Szychowiak, a w związku z tym – niejako z konieczności, ale konieczności ujarzmionej do granic pre-medytacji – źle zaadresowana. Najściślej tajne stara się być w niej przemijanie: adresat – rozmazany, nieczytelny wręcz – myli się z nadawcą, raz po raz zamieniając się z nim miejscami. Bezdyskusyjnie jest w (na?) „Poprawinach” ktoś, kogo czytelnik nie może do końca, w całości spotkać, gdyż ów ktoś rodził się wcześniej, w paroksyzmie dnia poprzedniego, na granicy urwania filmu, gdy mowy nie było o jakimkolwiek zapisie. Ten rodzaj poetyckiej wrażliwości potrafi urzekać, tym bardziej, że nie stara się tego robić nachalnie, a jedynie skromnie, ostrożnie, świadom swego zadania, sygnalizuje, że jutro będzie gdzie indziej.
Adam Grzelec
Poezji Julii Szychowiak towarzyszę od paru lat. Dzięki temu udało mi się być świadkiem jej dojrzewania, i to w zaskakującym dla mnie kierunku. Jeśli przykładaćby miarę „pokoleniowości”, Julia Szychowiak podąża w całkiem inną, własną stronę. Ponad gadatliwość, erudycyjne popisy, czy kontekstualność dla „pokazania się”, przedkłada ścieżkę o wiele trudniejszą, i dla siebie, i dla czytelnika. Mówi bowiem z trudem, oszczędza słowa, zapisuje jedynie to, co konieczne. Zawsze po swojemu, zawsze z poczuciem – u mnie, czytelnika – że inaczej nie można, że pisać trzeba jedynie to, co niezbędne, co jest świadectwem egzystencjalnych zmagań utrwalonych w języku. Albo inaczej: językowych zmagań o danie świadectwa trudom istnienia.
Roman Kaźmierski
To eleganckie wiersze, szyte na miarę. Schludne, zręczne. Niosą ciekawe obrazy i dysponują rozsądną ilością słów. Jest tu wszystko na medal: metafora, ale nie rozpustna, niedopowiedzenie, ale i sens w wierszu. Słuchowisko i seans filmowy. Jestem bardzo ciekawa książkowego debiutu Pani Szychowiak.
Agnieszka Wolny-Hamkało
Poeta. Mieszka w Poznaniu.
Urodzona 24 lutego 1979 roku we Wrocławiu. Poetka, publicystka. Współpracuje m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Polityką” i „Lampą”. Mieszka we Wrocławiu.
Odpowiedzi Agnieszki Wolny-Hamkało na pytania Grzegorza Dyducha w „Kwestionariuszu 2004”.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Jerzego Jarniewicza, Bartłomieja Majzla, Marty Podgórnik, Marcina Sendeckiego i Agnieszki Wolny-Hamkało podczas Portu Wrocław 2006.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego poświęconego twórczości Rafała Wojaczka podczas Portu Legnica 2004.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego Julii Fiedorczuk, Klary Nowakowskiej, Marty Podgórnik, Agnieszki Wolny-Hamkało oraz Bohdana Zadury podczas Portu Legnica 2004.
WięcejRozmowa Agnieszki Wolny-Hamkało z Brianem Pattenem, towarzysząca wydaniu antologii 100 wierszy wypisanych z języka angielskiego, w wyborze i przekładzie Jerzego Jarniewicza, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 24 września 2018 roku.
WięcejRecenzja Agnieszki Wolny-Hamkało z książki Nadjeżdża Szymona Słomczyńskiego.
WięcejRecenzja Agnieszki Wolny-Hamkało z książki Zapisy rozmów. Wywiady z poetami brytyjskimi Piotra Sommera.
WięcejRecenzja Agnieszki Wolny-Hamkało z książki Po debiucie. Dziennik krytyka Karola Maliszewskiego.
WięcejGłos Agnieszki Wolny-Hamkało w debacie „Z Fortu do Portu”.
WięcejNota Agnieszki Wolny-Hamkało o książce Lekkie czasy ciężkich chorób Przemysława Witkowskiego.
WięcejGłos Agnieszki Wolny-Hamkało w debacie „Książka 2008”.
WięcejKomentarze Grzegorza Jankowicza, Edwarda Pasewicza, Tadeusza Pióro, Agnieszki Wolny-Hamkało.
WięcejKomentarze Kacpra Bartczaka, Grzegorza Jankowicza, Edwarda Pasewicza, Justyny Sobolewskiej, Agnieszki Wolny-Hamkało.
WięcejKomentarze Jerzego Jarniewicza, Tomasza Majerana, Macieja Roberta, Justyny Sobolewskiej, Jakuba Winiarskiego, Agnieszki Wolny-Hamkało, Henryka Zbierskiego.
WięcejRecenzja Agnieszki Wolny-Hamkało z książki Po debiucie. Dziennik krytyka Karola Maliszewskiego.
WięcejKomentarze Agnieszki Wolny-Hamkało, Grzegorza Jankowicza, Bartosza Sadulskiego, Przemysława Witkowskiego.
WięcejKomentarze Agnieszki Wolny-Hamkało, Bogusława Kierca, Pawła Mackiewicza.
WięcejKomentarze Wojciecha Bonowicza, Piotra Kępińskiego, Krystyny Miłobędzkiej, Andrzeja Sosnowskiego, Agnieszki Wolny-Hamkało.
WięcejKomentarze Bohdana Zadury, Agnieszki Wolny-Hamkało, Ingi Iwasiów, Pawła Lekszyckiego, Mariusza Grzebalskiego, Macieja Roberta, Marcina Orlińskiego, Artura Nowaczewskiego, Grzegorza Tomickiego, Piotra Kępińskiego.
WięcejKomentarze Agnieszki Wolny-Hamkało, Jacka Bieruta, Karola Pęcherza i Krzysztofa Siwczyka.
WięcejRozmowa Artura Burszty z Agnieszką Wolny-Hamkało, towarzysząca premierze książki Ani mi się śni, wydanej w Biurze Literackim 19 października 2005 roku.
WięcejAutorski komentarz Agnieszki Wolny-Hamkało do wierszy z książki Gospel, która ukazała się nakładem Biura Literackiego.
WięcejWiersz z arkusza Poprawiny, zarejestrowany podczas spotkania „Połów 2007” na festiwalu Port Wrocław.
WięcejRecenzja Jakuba Winiarskiego z arkusza Poprawiny Julii Szychowiak.
Więcej