recenzje / ESEJE

Strony

Bogusław Kierc

Recenzja Bogusława Kierca z książki Zdarte okładki Piotra Matywieckiego.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Bez­czel­nie ryzy­ku­ję twier­dze­nie, że ta książ­ka już samym roz­mia­rem urze­czy­wist­nia isto­tę poetyc­kie­go zamy­słu Pio­tra Maty­wiec­kie­go: isto­tą jest Księ­ga. Księ­ga Stwo­rze­nia. I nie o wygó­ro­wa­ną ambi­cję tu cho­dzi, ale o fun­da­men­tal­ną powin­ność upo­rząd­ko­wa­nia prze­strze­ni, w któ­rej mogła­by się roz­le­gać „glo­so­la­lia dźwię­ku mate­rii i czasu,/ Bóg z niej świat skła­da i trze­ba to opi­sać”.

Chciał­bym mówiąc o Zdar­tych okład­kach unik­nąć nie­bez­pie­czeń­stwa jakiejś pod­nio­słej impo­sta­cji. Obym nie prze­oczył tego, co w gene­zyj­skich rewe­la­cjach poety wibru­je wyso­kiej pró­by humo­rem, któ­ry pozwa­la mu tak­że wyznać: „mam sumie­nie śmiesz­ne”.

On sam, wdzie­ra­jąc się swo­im c h c ę przed Boskie chce­nie sprzed stwo­rze­nia, wie – czu­je? – czym jest poetyc­ka uzur­pa­cja: „mur dro­bin kurzu zle­pio­ny świa­tłem słów”. A więc: „naj­wier­niej mime­tycz­na jest eks­plo­zja pust­ki: zero mowy – hura­gan ist­nie­nia”.

No tak, tyl­ko jak to zero mowy osią­gnąć posłu­gu­jąc się sło­wa­mi? Bo – że nie tyle na sło­wach, ile na hura­ga­nie ist­nie­nia zale­ży Maty­wiec­kie­mu – wyda­je się prze­ko­ny­wu­ją­co jasne, nawet kie­dy mówi, że brak mu „słów od życia lżejszych/ aby je życie unio­sło”.

Para­dok­sal­ność tej poezji jest od razu zało­żo­na, jest – ina­czej mówiąc – jej aktem zało­ży­ciel­skim, jest aktem jej poczę­cia. Autor „Zdar­tych okła­dek” uza­sad­nia go w Posło­wiu uogól­nia­jąc: „Poeci żyją para­dok­sal­ny­mi obra­za­mi. Tyl­ko tak mogą żyć w dra­ma­tach rze­czy­wi­sto­ści. Świat rozu­mie­ją jako zobra­zo­wa­ny para­doks cze­goś wyż­sze­go i głęb­sze­go niż świat. Czy to jest ich wia­ra, prze­czu­cie Boga?”

Pyta­nie o wia­rę, nawet jeśli ma pozo­stać „Wiel­ką Nie­wie­dzą, któ­rą musi usza­no­wać i poeta i jego czy­tel­nik”, tutaj, wobec tego kon­kret­ne­go poety, Pio­tra Maty­wiec­kie­go, nie może być ani uchy­lo­ne, ani tak­tow­nie wysu­bli­mo­wa­ne, albo­wiem Księ­ga Stwo­rze­nia nie­unik­nie­nie jest Księ­gą Wia­ry. Nawet, gdy­by­śmy tę wia­rę poj­mo­wa­li bez­boż­nie, pozo­sta­nie wia­rą w (jakiś) Począ­tek. Choć­by wia­rą w proch. I wię­cej – wia­rą prze­ciw Bogu. Tym bar­dziej Boga pożą­da­ją­cą, im bar­dziej Mu się prze­ciw­sta­wia. Na tym chy­ba się opie­ra zdol­ność odczu­wa­nia Boga żywe­go.

Maty­wiec­ki chce być – i jest – wobec tego feno­me­nu pokor­ny. Ale to nie zna­czy, że jego goto­wość do wal­ki z anio­łem Boga jest mniej­sza niż u biblij­ne­go Jaku­ba. Zda­je mi się, że na tej goto­wo­ści, na tej dziel­no­ści zasa­dza się dyna­mizm jego poezji: „Świat chce być nie­stwo­rzo­ny. Sam w sobie – prze­ciw Bogu. Hero­icz­nie i darem­nie”.

Mógł­bym naiw­nie zapy­tać, skąd poeta Maty­wiec­ki to wie, że świat chce być nie­stwo­rzo­ny? Z sie­bie. Z sie­bie-pro­chu. Sku­pio­ne­go. W tym sen­sie moż­na by auto­ra „Zdar­tych okła­dek” nazwać Mistrzem Śro­dy Popiel­co­wej, albo­wiem przy­po­mi­na­na tego dnia sen­ten­cja z pro­chuś powstał i w proch się obró­cisz ma w Maty­wiec­kim wier­ne­go wyznaw­cę i apo­sto­ła. Proch i kurz, jako nie­waż­kie – zbli­żo­ne do nico­ści (czy żad­no­ści) – dro­bi­ny mate­rii, są dla nie­go nośni­ka­mi pamię­ci sprzed stwo­rze­nia. W dosko­na­le obja­wia­ją­cym sens poetyc­kie­go humo­ru wier­szu o Hen­ry­ku Ćwi­kliń­skim, mówi zara­zem o sobie: „Wszech­świat był mu tak intym­nie bliski/ jak domo­wa spi­żar­nia, jak wła­sna tkan­ka. (…) Cier­piał czu­jąc się wszechświatem/ w sta­nie samożywnym./ Dla­te­go m y ś l a ł o cia­łach wszechświatowych,/ żeby rozum go ule­czył z pozo­rów ciała,/ z zachwy­ca­ją­ce­go wstrę­tu i wstręt­ne­go zachwy­tu”.

W dal­szych sekwen­cjach wier­sza, cytu­jąc pory­wa­ją­ce frag­men­ty książ­ki Ćwi­kliń­skie­go o tajem­ni­cach stwo­rze­nia, sku­pia uwa­gę na implo­zyj­nej dąż­no­ści nico­ści-próż­ni, któ­rą ten nazy­wa cmo­kiem: „Takim cmokiem/ mogła próż­nia powsta­ła w róż­nych stro­nach przestworu/ ścią­gnąć roz­pro­szo­ny w pozor­ną nicość mate­riał na światy/ i ule­pić zeń gwiazdę/ aże­by nią swo­ją próż­nię wypełnić/ i w swo­im miejscu/ coś/ stwo­rzyć”.

Nicość, nic ma u Maty­wiec­kie­go podob­ne (a wła­ści­wie: takie samo) zna­cze­nie, jak w Sefer Jeci­ra, w Księ­dze Stwo­rze­nia i odwo­łu­je się do Tego (repre­zen­tu­je Go), któ­ry z pust­ki ufor­mo­wał rze­czy­wi­stość, swo­je nie­by­cie czy­niąc naszym byciem. Bywa to utoż­sa­mia­ne z Boskim samo­ogra­ni­cze­niem (cim­cum) poprze­dza­ją­cym stwa­rza­nie. Ta keno­za Boga głę­bo­ko odzwier­cie­dla się w całej poezji Maty­wiec­kie­go, w jego poczu­ciu współ­ist­nie­nia z całym stwo­rze­niem, w intym­nie odczu­wa­nej współ­od­po­wie­dzial­no­ści za nie. Poko­ra poety jest w isto­cie keno­zą, umniej­sze­niem się do sta­nu, któ­ry pozwa­la na (choć­by inten­cjo­nal­ne) prze­si­le­nie sie­bie w kon­struk­cje pod­trzy­mu­ją­ce cudze ist­nie­nie. Jest zatem – jak­by to powie­dzieć – poko­rą stwo­rzy­ciel­ską. Bez uzur­pa­cji gestów Kre­ato­ra. Wła­śnie w „Keno­zie”, z któ­rej cyto­wa­łem na począt­ku frag­ment o mime­tycz­nej eks­plo­zji pust­ki, zna­la­zły się te zda­nia: „Dobrze było­by zanik­nąć a jed­no­cze­śnie całą oso­bo­wość prze­si­lić w kon­struk­cje pod­trzy­mu­ją­ce cudze (w tym swo­je wła­sne!) for­mal­ne ist­nie­nie. (…) Wil­goć i mur, korzeń i piach, lisz­ka i liść, owad i odra­za, zachcian­ka i ogry­zek – to jest skład­ka na mnie i mate­ria gło­du. Ustę­pu­ję i z tego”.

Czy te kon­struk­cje pod­trzy­mu­ją­ce ist­nie­nie to nie jakiś szla­chet­ny ide­alizm sub­li­mu­ją­ce­go pięk­no­du­cha? Nie. Pew­nie mało prze­ko­nu­ją­cym dowo­dem było­by moje wła­sne ist­nie­nie pod­trzy­my­wa­ne przez wie­le takich kon­struk­cji. Że mówię o poezji, to pew­nie nie­zu­peł­nie oczy­wi­ste. A jed­nak. Ów genial­nie dow­cip­ny Ćwi­kliń­ski powia­da prze­cież : „Myśl jest pozor­ną nicością./ W rze­czy­wi­sto­ści jest ona mate­rią i siłą twórczą/ oraz i duchem oży­wia­ją­cym nasze cia­ło”.

Ta kon­sta­ta­cja się­ga poza śmierć. I kie­dy Maty­wiec­ki pyta, czy każ­de­go umar­łe­go żało­wać, jeśli w całym życiu nie mógł­by czuć nicze­go oprócz żalu po umar­łych, natych­miast potwier­dza: „Wła­śnie ten żal./ Nawet jeśli o umar­łych nie myśląc,/ czu­ję szczę­ście, miłość, nie­na­wiść”. Wła­śnie ten żal. Myślę, że z nie­go wynik­nę­ła keno­tycz­na poezja Pio­tra Maty­wiec­kie­go. Ke-noza to tak­że ogo­ło­ce­nie, któ­re jest jed­ną z wykład­ni tytu­łu tego zbio­ru: Zdar­te okład­ki. Ogo­ło­ce­nie Ada­ma i ogo­ło­ce­nie Chry­stu­sa. Ogo­ło­ce­nie ofiar w obo­zach zagła­dy. Ogo­ło­co­ne szczę­ście, miłość, nie­na­wiść.

Czy­ta­jąc gene­zyj­sko-keno­tycz­ne wier­sze Maty­wiec­kie­go, myślę o tej nie­sa­mo­wi­tej chwi­li, kie­dy Stwo­rzy­ciel pogrą­ża Ada­ma w ponow­ne nie­ist­nie­nie, wyco­fu­je go z ist­nie­nia w głę­bię, w pust­kę snu bez snów, bez nicze­go, po to, by wziąć z nie­go to, co my od daw­na nazy­wa­my żebrem, a co – jak się oka­zu­je w tłu­ma­cze­niu rabi­na Sachy Peca­ri­ca i Ewy Gor­don – odda­ne jest jako stro­na: „Prze­bu­do­wał Bóg tę stro­nę, któ­rą wziął z czło­wie­ka – w kobie­tę i przy­pro­wa­dził ją do czło­wie­ka”.

Mam wra­że­nie, że tak wła­śnie, w kobie­cie, któ­ra jest pierw­szym innym czło­wie­kiem, zosta­ła przy­pro­wa­dzo­na do czło­wie­ka ta, prze­bu­do­wa­na (przez Boga), stro­na i czło­wiek (Piotr) zawo­łał: „Jestem ze wszyst­kich stron raniony./ Świat mnie opa­trzył bli­zną cia­ła”.

O autorze

Bogusław Kierc

Poeta, aktor, reżyser, pedagog. Edytor utworów Rafała Wojaczka, dramaturg. Mieszka we Wrocławiu.

Powiązania

Oclone przyjemności

dzwieki / WYDARZENIA Bogusław Kierc Krzysztof Jaworski Tadeusz Pióro

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, Bogu­sła­wa Kier­ca i Tade­usza Pió­ry pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Rozmowy rodzinne po latach

dzwieki / WYDARZENIA Bogusław Kierc Mariusz Grzebalski Wojciech Bonowicz

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Mariu­sza Grze­bal­skie­go i Bogu­sła­wa Kier­ca pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Moi Moskale

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go wokół anto­lo­gii Moi Moska­le pod­czas Por­tu Wro­cław 2006.

Więcej

Zmyślony człowiek, Credo, Prawdziwe życie bohatera

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół ksią­żek Zmy­ślo­ny czło­wiek Tymo­te­usza Kar­po­wi­cza, Cre­do Tade­usza Róże­wi­cza i Praw­dzi­we życie boha­te­ra Rafa­ła Wojacz­ka z udzia­łem Joan­ny Roszak, Jana Sto­lar­czy­ka, Bogu­sła­wa Kier­ca, Joan­ny Orskiej i Karo­la Mali­szew­skie­go w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 25.

Więcej

W państwie środka

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Bogu­sła­wa Kier­ca, Zbi­gnie­wa Mache­ja, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka, Dariu­sza Sośnic­kie­go i Toma­sza Bro­dy pod­czas Por­tu Wro­cław 2005.

Więcej

Rafał Wojaczek, który jest

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go poświę­co­ne­go twór­czo­ści Rafa­ła Wojacz­ka pod­czas Por­tu Legni­ca 2004.

Więcej

Samotne bohaterstwo

wywiady / o książce Artur Burszta Bogusław Kierc

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Bogu­sła­wem Kier­cem, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Rafa­ła Wojacz­ka Praw­dzi­we życie boha­te­ra, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 11 maja 2020 roku.

Więcej

Szczera róża

recenzje / ESEJE Bogusław Kierc

Esej Bogu­sła­wa Kier­ca towa­rzy­szą­cy wyda­niu książ­ki Rafa­ła Wojacz­ka Praw­dzi­we życie boha­te­ra, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 11 maja 2020 roku.

Więcej

Zaskroniec, Prolegomena i Wte i nazad

dzwieki / WYDARZENIA Anna Podczaszy Bogusław Kierc Zbigniew Machej

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Bogu­sła­wa Kier­ca, Zbi­gnie­wa Mache­ja i Anny Pod­cza­szy w trak­cie festi­wa­lu Port Legni­ca 2003.

Więcej

Odsiecz 2002

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Sła­wo­mi­ra Elsne­ra, Ceza­re­go Doma­ru­sa, Jaro­sła­wa Jaku­bow­skie­go, Bogu­sła­wa Kier­ca, Bar­to­sza Muszyń­skie­go, Kla­ry Nowa­kow­skiej i Tade­usza Pió­ry w trak­cie Por­tu Legni­ca 2002.

Więcej

Dyskusja: O „Wojaczku wielokrotnym”

dzwieki / DYSKUSJE Różni autorzy

Dys­ku­sja wokół książ­ki Sta­ni­sła­wa Bere­sia i Kata­rzy­ny Bato­ro­wicz-Woło­wiec Woja­czek wie­lo­krot­ny z udzia­łem Romu­al­da Cuda­ka, Bogu­sła­wa Kier­ca, Sta­ni­sła­wa Sro­kow­skie­go, Macie­ja M. Szcza­wiń­skie­go, Krzysz­tof Siw­czy­ka.

Więcej

Tribute to John Ashbery

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie autor­skie „Tri­bu­te to John Ash­be­ry” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 22.

Więcej

W błysku tasaka. Komentarz Bogusława Kierca do trzech dramatów Tymoteusza Karpowicza

recenzje / KOMENTARZE Bogusław Kierc

Komen­tarz Bogu­sła­wa Kier­ca do trzech dra­ma­tów Tymo­te­usza Kar­po­wi­cza.

Więcej

Małe i duże dramaty Karpowicza

wywiady / o książce Bogusław Kierc Joanna Roszak

Roz­mo­wa Joan­ny Roszak z Bogu­sła­wem Kier­cem towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze pia­te­go tomu Dzieł zebra­nych Tymo­te­usza Kar­po­wi­cza, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 13 kwiet­nia 2015 roku.

Więcej

Pismo mojemu mężczyźnie

recenzje / NOTKI I OPINIE Bogusław Kierc

Komen­tarz Bogu­sła­wa Kier­ca do czwar­te­go wyda­nia książ­ki Wier­szy zebra­nych (1964–1971) Rafa­ła Wojacz­ka.

Więcej

Pełnia życia (fragment posłowa do tomu Rzeczy małe)

recenzje / KOMENTARZE Bogusław Kierc

Frag­ment posło­wia Bogu­sła­wa Kier­ca do wybo­ru wier­szy Anny Kamień­skiej Rze­czy małe.

Więcej

Zbieram manatki. Z Bogusławem Kiercem rozmawia Magda Piekarska

wywiady / o książce Bogusław Kierc Magda Piekarska

Roz­mo­wa Mag­dy Pie­kar­skiej z Bogu­sław Kier­cem o jego nowej książ­ce Manat­ki, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 24 stycz­nia 2013 roku.

Więcej

Wizja lokalna

recenzje / ESEJE Bogusław Kierc

Esej Bogu­sła­wa Kier­ca towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Furia instynk­tu Janu­sza Stycz­nia.

Więcej

Kamień i laur

recenzje / KOMENTARZE Bogusław Kierc

Autor­ski komen­tarz Bogu­sła­wa Kier­ca do wier­sza z książ­ki Rtęć, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 19 sierp­nia 2010 roku.

Więcej

O Lekkich czasach ciężkich chorób Przemysława Witkowskiego

recenzje / NOTKI I OPINIE Bogusław Kierc

Nota Bogu­sła­wa Kier­ca o książ­ce Lek­kie cza­sy cięż­kich cho­rób Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go.

Więcej

O gubionych

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Pio­tra Czer­niaw­skie­go, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza, Anny Kału­ży, Bogu­sła­wa Kier­ca, Karo­la Mali­szew­skie­go, Edwar­da Pase­wi­cza, Toma­sza Puł­ki, Justy­ny Sobo­lew­skiej i Kon­ra­da Woj­ty­ły.

Więcej

Znów, Siedmioro, Inna postać

recenzje / KOMENTARZE Bogusław Kierc

Autor­ski komen­tarz Bogu­sła­wa Kier­ca do wier­szy z książ­ki Cło.

Więcej

O Wojaczku wielokrotnym

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Bogu­sła­wa Kier­ca, Jac­ka Guto­ro­wa, Jac­ka Łuka­sie­wi­cza, Andrze­ja Zawa­dy.

Więcej

O Urwanym śladzie

recenzje / NOTKI I OPINIE Anna Kałuża Bogusław Kierc Paweł Mackiewicz

Komen­ta­rze Anny Kału­ży, Bogu­sła­wa Kier­ca i Paw­ła Mac­kie­wi­cza.

Więcej

O Mniej, więcej

recenzje / NOTKI I OPINIE Agnieszka Wolny-Hamkało Bogusław Kierc Paweł Mackiewicz

Komen­ta­rze Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło, Bogu­sła­wa Kier­ca, Paw­ła Mac­kie­wi­cza.

Więcej

O Małych cieniach wielkich czarnoksiężników

recenzje / NOTKI I OPINIE Bogusław Kierc Jacek Gutorow Karol Maliszewski

Komen­ta­rze Jac­ka Guto­ro­wa, Karo­la Mali­szew­skie­go i Bogu­sła­wa Kier­ca.

Więcej

O Wierszach przeciwko opodatkowaniu poezji

recenzje / NOTKI I OPINIE Bartłomiej Majzel Bogusław Kierc Tomasz Fijałkowski

Komen­ta­rze Toma­sza Fijał­kow­skie­go, Bogu­sła­wa Kier­ca i Bar­tło­mie­ja Maj­zla.

Więcej

O Dowodzie osobistym

recenzje / NOTKI I OPINIE Bartłomiej Majzel Bogusław Kierc

Komen­ta­rze Bogu­sła­wa Kier­ca, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka i Bar­tło­mie­ja Maj­zla.

Więcej

Zdjęcie króla, Zanim, Osmoza

recenzje / KOMENTARZE Bogusław Kierc

Autor­ski komen­tarz Bogu­sła­wa Kier­ca do wier­szy z książ­ki Szew­ski ponie­dzia­łek.

Więcej

Lata w papilotach, Tren, Piosenka Prospera

recenzje / KOMENTARZE Bogusław Kierc

Autor­ski komen­tarz Bogu­sła­wa Kier­ca do wier­szy z książ­ki Zaskro­niec, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Świadkowie kolorów

dzwieki / RECYTACJE Piotr Matywiecki

Wiersz z tomu Zdar­te okład­ki (1965–2009), zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Brze­gi, zdar­te, nie­rze­czy­wi­ste” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Sztuka

dzwieki / RECYTACJE Piotr Matywiecki

Wiersz z tomu Zdar­te okład­ki (1965–2009), zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Brze­gi, zdar­te, nie­rze­czy­wi­ste” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

W tej chwili

dzwieki / RECYTACJE Piotr Matywiecki

Wiersz z tomu Zdar­te okład­ki (1965–2009), zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Brze­gi, zdar­te, nie­rze­czy­wi­ste” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Lato bez treści, Rysunek, [kiedy spotkasz zabitego]

recenzje / KOMENTARZE Piotr Matywiecki

Autor­ski komen­tarz Pio­tra Maty­wiec­kie­go do wier­szy z książ­ki Zdar­te okład­ki (1965–2009).

Więcej

Rzecz o niegotowości świata

recenzje / ESEJE

Recen­zja Zbi­gnie­wa Bień­kow­skie­go z książ­ki Świa­tło jed­no­myśl­ne Pio­tra Maty­wiec­kie­go.

Więcej

Poezja od-wiecznych przestrzeni. Cztery przymiarki do szkicu o Piotrze Matywieckim

recenzje / IMPRESJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Zdar­te okład­ki (1965–2009) Pio­tra Maty­wiec­kie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 14 wrze­śnia 2009 roku.

Więcej

Nieskończenie długi poemat poza słowami

wywiady / o książce Jakub Skurtys Piotr Matywiecki

Z Pio­trem Maty­wiec­kim o książ­ce Zdar­te okład­ki roz­ma­wia Jakub Skur­tys.

Więcej

Nie uleciało

recenzje / ESEJE Paweł Tański

Recen­zja Paw­ła Tań­skie­go z książ­ki Manat­ki Bogu­sła­wa Kier­ca.

Więcej

Polonistyczne instrumentarium

recenzje / ESEJE Katarzyna Lisowska

Recen­zja Kata­rzy­ny Lisow­skiej z książ­ki Manat­ki Bogu­sła­wa Kier­ca.

Więcej

Wielość razy mnogość

recenzje / ESEJE Przemysław Rojek

Recen­zja Prze­my­sła­wa Roj­ka z książ­ki Manat­ki Bogu­sła­wa Kier­ca.

Więcej

Dobre zawody

recenzje / ESEJE Arkadiusz Morawiec

Recen­zja Arka­diu­sza Moraw­ca z książ­ki Rtęć Bogu­sła­wa Kier­ca, któ­ra uka­za­ła się w listo­pa­dzie 2011 roku na łamach „Nowych Ksią­żek”.

Więcej

O Cle

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Anny Pod­cza­szy, Jac­ka Deh­ne­la, Tobia­sza Mela­now­skie­go, Paw­ła Sar­ny oraz Jaku­ba Winiar­skie­go, towa­rzy­szą­ce pre­mie­rze książ­ki Bogu­sła­wa Kier­ca Cło, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 16 czerw­ca 2008 roku.

Więcej

Wchodzenie ze światłem

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go z książ­ki Plank­ton Bogu­sła­wa Kier­ca.

Więcej

Toczy mi się spod stóp Ziemia

recenzje / ESEJE Paweł Mackiewicz

Recen­zja Paw­ła Mac­kie­wi­cza z książ­ki Zaskro­niec Bogu­sła­wa Kier­ca.

Więcej