recenzje / ESEJE

Co zgrzyta w języku miłości?

Jakub Winiarski

Recenzja Jakuba Winiarskiego z książki Makijaż Jerzego Jarniewicza.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

1

Mot­to z Flau­ber­ta, zna­ny aka­pit o „sło­wie ludz­kim”, będą­cym „jak pęk­nię­ty kocioł, na któ­rym wygry­wa­my melo­die god­ne tań­czą­ce­go niedź­wie­dzia, gdy tym­cza­sem chcie­li­by­śmy wzru­szyć gwiaz­dy”, wraz z suge­stią – też Flau­ber­tow­ską – że „bogac­two ducha” wyra­żać się cza­sem może „przez puste zgo­ła meta­fo­ry” – już na wstę­pie usta­wia Jerzy Jar­nie­wicz poten­cjal­ną lek­tu­rę swo­jej naj­now­szej książ­ki tak, by czy­tel­nik wie­dział: to, co zosta­ło zapi­sa­ne, jest może tyl­ko cie­niem tego, co zosta­ło prze­ży­te i doświad­czo­ne. Jest cie­niem, ponie­waż bla­sku i peł­ni zapi­sać nie spo­sób. One wymy­ka­ją się nawet naj­grub­szym, naj­do­kład­niej­szym słow­ni­kom i gra­ma­ty­ce. Tak pomy­śla­łem.

2

Tak pomy­śla­łem po prze­czy­ta­niu „Maki­ja­żu” dokład­nie, kie­dy sta­ło się dla mnie jasne, że Jerzy Jar­nie­wicz spró­bo­wał rze­czy być może w poezji dzi­siej­szej naj­trud­niej­szej: opi­sa­nia tak zwa­nej miło­ści. Albo­wiem brać się dziś za opi­sy­wa­nie tak zwa­nej miło­ści, to usta­wiać naprze­ciw­ko sie­bie dwa porząd­ki: tra­dy­cję pisa­nia wier­szy miło­snych co naj­mniej od „Pie­śni nad Pie­śnia­mi” wywo­dzą­cą się i – z dru­giej stro­ny – świat współ­cze­sny z jego tech­nicz­nym, mer­kan­tyl­nym, pospiesz­nym i cynicz­nym spoj­rze­niem na wszyst­ko. Co wyni­ka z takiej opo­zy­cji? Przede wszyst­kim może wynik­nąć myśl, któ­rą Jar­nie­wicz zapi­sał w wier­szu „Na wprost”: „Coś zgrzy­ta w języ­ku miło­ści”. We współ­cze­snym języ­ku współ­cze­snej miło­ści – uści­ślij­my.

3

Coś zgrzy­ta we współ­cze­snym języ­ku współ­cze­śnie prze­ży­wa­nej miło­ści – taka jest, jak mi się zda­je, głów­na kon­sta­ta­cja nowe­go zbio­ru wier­szy Jerze­go Jar­nie­wi­cza, taki jest dla „Maki­ja­żu” punkt wyj­ścia. I cały ten tom jest świa­dec­twem zma­gań poety z języ­kiem, w któ­ry nie daje się łatwo wtło­czyć tego, co doświad­czo­ne, prze­ży­te (w miło­ści). Znaj­dą się, podej­rze­wam, czy­tel­ni­cy, któ­rzy nie­któ­re kon­cep­ty lirycz­ne Jar­nie­wi­cza uzna­ją za – jak na poezję miło­sną – jedy­nie cie­ka­wie nie­uda­ne. Ale Jar­nie­wicz nawet w tym, co prze­gię­te, ma, tak myślę, swój cel: te wszyst­kie emfa­tycz­ne wyzna­nia z gieł­dą i ter­ro­ry­sta­mi w tle, te prze­sko­ki od stru­mie­ni i gazel z „Pie­śni nad pie­śnia­mi” do indek­sów gieł­do­wych i kijów do bejs­bo­la – to czy­tel­ni­ka powin­no wybić z, jak to się mówi, dogma­tycz­nej drzem­ki. To powin­no uzmy­sło­wić prze­paść nasze­go, współ­cze­sne­go odczu­wa­nia, któ­re ska­za­ne jest na język nie­ade­kwat­ny, zawsze spóź­nio­ny. W przy­pad­ku miło­ści – spóź­nio­ny o dobre dwa tysią­ce lat. I dla­te­go poezja Jerze­go Jar­nie­wi­cza z „Maki­ja­żu” może albo do sie­bie prze­ko­nać, albo od sie­bie odrzu­cić, ale na pew­no nie pozo­sta­wi niko­go obo­jęt­nym. Jeśli zresz­tą Jerze­go Jar­nie­wi­cza spo­sób pisa­nia o uczu­ciach naj­in­tym­niej­szych odrzu­ci kogoś, war­to być może takie­mu komuś przy­po­mnieć, że w ogó­le styl w poezji to jedy­nie ta szcze­gól­na, nasza wła­sna for­ma naszej wła­snej klę­ski, jaką pono­si­my, zma­ga­jąc się z zasta­nym, peł­nym komu­na­łów i mar­twych meta­for języ­kiem.

4

Jerzy Jar­nie­wicz, piszą­cy o namięt­no­ści i uczu­ciach gwał­tow­nych, ma swój styl. Jego pozor­na klę­ska w dzie­dzi­nie liry­ki miło­snej jest według mnie na swój spo­sób świet­na. I może ta świet­na klę­ska to już wła­ści­wie zwy­cię­stwo. Jedy­ne moż­li­we do odnie­sie­nia w warun­kach, kie­dy „coś zgrzy­ta w języ­ku miło­ści”, a miłość zja­wia się, przy­na­gla­jąc poetę do inwen­cji. Jakub Winiar­ski

O autorze

Jakub Winiarski

Urodzony w 1974 roku. Poeta, prozaik i krytyk literacki. Wykładał gościnnie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2010 roku redaktor naczelny miesięcznika "Nowa Fantastyka". Mieszka w Warszawie.

Powiązania

Rzeczy, a nie idee

recenzje / ESEJE Jakub Winiarski

Recen­zja Jaku­ba Winiar­skie­go książ­ki Spóź­nio­ny śpie­wak Wil­lia­ma Car­lo­sa Wil­liam­sa w prze­kła­dzie Julii Har­twig, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim w 5 stycz­nia 2009 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 10 kwiet­nia 2019 roku.

Więcej

W literaturze zawsze zostaje się w tyle

wywiady / o książce Jakub Winiarski Roman Honet

Roz­mo­wa Jaku­ba Winiar­skie­go z Roma­nem Hone­tem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki ciche psy, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 21 sierp­nia 2017 roku.

Więcej

Subtelność przesady, urok dekadencji

recenzje / ESEJE Jakub Winiarski

Recen­zja Jaku­ba Winiar­skie­go z książ­ki Anty­po­dy Sła­wo­mi­ra Elsne­ra.

Więcej

O znikomości wspólnych mianowników

recenzje / ESEJE Jakub Winiarski

Recen­zja Jaku­ba Winiar­skie­go z książ­ki Bez stem­pla Pio­tra Kępiń­skie­go.

Więcej

Ten stary szelma, Larkin

wywiady / o książce Jacek Dehnel Jakub Winiarski

Roz­mo­wa Jaku­ba Winiar­skie­go z Jac­kiem Deh­ne­lem i Jerzym Jar­nie­wi­czem o książ­ce Zebra­ne Phi­li­pa Lar­ki­na, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Stawiając na śpiące pąki

recenzje / ESEJE Jakub Winiarski

Recen­zja Jaku­ba Winiar­skie­go z książ­ki remont poran­ka Reine­ra Kun­ze­go.

Więcej

Czternaście poetyk

recenzje / ESEJE Jakub Winiarski

Recen­zja Jaku­ba Winiar­skie­go z anto­lo­gii poezji fran­cu­skiej Na sza­li zna­ków w wybo­rze i prze­kła­dzie Kry­sty­ny Rodow­skiej.

Więcej

Pierwiastek niewyjaśnienia. Kilka myśli przy Świecie nie scalonym

recenzje / ESEJE Jakub Winiarski

Recen­zja Jaku­ba Winiar­skie­go z książ­ki Świat nie sca­lo­ny Kac­pra Bart­cza­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 2 listo­pa­da 2009 roku.

Więcej

Transfer wieczności w mainstream

recenzje / ESEJE Jakub Winiarski

Recen­zja Jaku­ba Winiar­skie­go towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Jac­ka Deh­ne­la Ekran kon­tro­l­ny, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 19 paź­dzier­ni­ka 2009 roku.

Więcej

O ambicji oraz poezji zasłaniającej widoki

recenzje / ESEJE Jakub Winiarski

Recen­zja Krzysz­to­fa Siw­czy­ka z książ­ki Inne tem­po Jac­ka Guto­ro­wa.

Więcej

O Oddziale otwartym

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Woj­cie­cha Brzo­ski, Mar­ka K.E. Baczew­skie­go, Mar­ty Pod­gór­nik oraz Jaku­ba Winiar­skie­go.

Więcej
O Zebranych

O Zebranych

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Jerze­go Jar­nie­wi­cza, Toma­sza Maje­ra­na, Macie­ja Rober­ta, Justy­ny Sobo­lew­skiej, Jaku­ba Winiar­skie­go, Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło, Hen­ry­ka Zbier­skie­go.

Więcej

O Cle

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Anny Pod­cza­szy, Jac­ka Deh­ne­la, Tobia­sza Mela­now­skie­go, Paw­ła Sar­ny oraz Jaku­ba Winiar­skie­go, towa­rzy­szą­ce pre­mie­rze książ­ki Bogu­sła­wa Kier­ca Cło, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 16 czerw­ca 2008 roku.

Więcej

Saga Zadury, krytyka i felietonisty

recenzje / ESEJE Jakub Winiarski

Recen­zja Jaku­ba Winiar­skie­go z dwu­to­mo­wej edy­cji Szki­ców, recen­zji, felie­to­nów Boh­da­na Zadu­ry, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 4 czerw­ca 2007 roku.

Więcej

Początek pięknej historii

recenzje / IMPRESJE Jakub Winiarski

Recen­zja Jaku­ba Winiar­skie­go z arku­sza Popra­wi­ny Julii Szy­cho­wiak.

Więcej

O Brzytwie okamgnienia

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Kuby Mikur­dy, Karo­la Mali­szew­skie­go, Julii Fie­dor­czuk, Jaku­ba Winar­skie­go i Dar­ka Pado.

Więcej

Makijaż zaczyna się od demakijażu

wywiady / o książce Jerzy Jarniewicz Joanna Orska

Roz­mo­wa Joan­ny Orskiej z Jerzym Jar­nie­wi­czem, opu­bli­ko­wa­na w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Cztery krótkie wiersze dla Doroty Nieznalskiej

recenzje / KOMENTARZE Jerzy Jarniewicz

Komen­tarz Jerze­go Jar­nie­wi­cza opu­bli­ko­wa­ny w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Bieżnia

dzwieki / RECYTACJE Jerzy Jarniewicz

Wiersz z tomu Maki­jaż, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Hotel, maki­jaż, pio­sen­ki” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Makijaż

dzwieki / AUDYCJE Jerzy Jarniewicz

Audy­cja poświę­co­na pre­mie­rze książ­ki Maki­jaż Jerze­go Jar­nie­wi­cza z udzia­łem auto­ra.

Więcej

Mokry parkiet

dzwieki / RECYTACJE Jerzy Jarniewicz

Wiersz z tomu Maki­jaż, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Hotel, maki­jaż, pio­sen­ki” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Lęk przed sztucznością

recenzje / ESEJE Michał Larek

Recen­zja Micha­ła Lar­ka z książ­ki Maki­jaż Jerze­go Jar­nie­wi­cza.

Więcej

Dominuje technika „makijażu”

recenzje / ESEJE Anna Kałuża

Recen­zja Anny Kału­ży z książ­ki Maki­jaż Jerze­go Jar­nie­wi­cza.

Więcej

Raz jeszcze, po słowie, w otwartych drzwiach (fragment)

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Maki­jaż Jerze­go Jar­nie­wi­cza.

Więcej