Oclone przyjemności
dzwieki / WYDARZENIA Bogusław Kierc Krzysztof Jaworski Tadeusz PióroZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Krzysztofa Jaworskiego, Bogusława Kierca i Tadeusza Pióry podczas Portu Wrocław 2009.
WięcejAutorski komentarz Bogusława Kierca do wiersza z książki Rtęć, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 19 sierpnia 2010 roku.
Henrykowi Berezie
W dobrych zawodach wystąpiłem
(2Tm 4,7)
Ten mi się śnił: ten ja – ten tamten
smarkaty w majtkach; nie miałem odwagi
zobaczyć więcej, chociaż sam te
majtki zsuwałem z siebie (z niego?), nagi,
stałem przed sobą – nie przed lustra
taflą ni widmem, lecz smarkacz przed starym
prykiem i byłem jak nieustra-
szony, zmuszony uznać taki zarys
siebie – za siebie, pantokrator
sądzący niedouczonego
magistra vitae, który na tor
ślepy przestawił swoje ego,
by się nie ścigać, lecz ścibolić
wizgi w formule jeden (w tych zawodach,
o których – Paweł), a to boli
jak kamień w nerkach. Ale lauru szkoda.
To się dobrze zaczyna. Jak się posłucha, to widać, że ten, który się śnił, to jakiś jatentamten. I ma to muzyczkę: ten-misięśnił – ten-ja-tentamten. A więc przyśnił mi się jatentamten; dziw- na (smarkata) postać, której nie potrafię się wyprzeć, gdy ona wtapia się w moją (naszą?) tożsamość i jeszcze bezczelnie (bezwstydnie) zdejmuje przede mną majtki. Przede mną? Przed jakim mną? Przed starym prykiem? To co z tą tożsamością? Ale to przecież ja te majtki zsuwam z siebie (z niego?). Nie w pornografii rzecz.
Moje poczucie (w teraźniejszym czasie konstatowania – pisania? – wiersza), moje poczucie tożsamości zdaje się umieszczać w smarkaczu „bardziej” niż w starcu, choć właśnie to ten pryk ma siebie za nieustra (komputer poprawia mi to słowo na nieostra – i tak wyjawia sens tego nieostrego, niewyraźnego) szonego, zmuszonego (przez siebie samego?) uznać taki zarys siebie za siebie. Czyli pryk uznaje smarkacza za siebie? Nie. Tą sobością czy siebiością jest podwójność śniącego: jatentamten. Wyraźniej widać nagiego pantokratora-chłopczyka; trochę takiego jak na rysunku Tadeusza Boruty (reprodukowanego na okładce Cła).
Widać, nie znaczy, że ja go widzę. Bo widzę tak, żeby nie zobaczyć i patrzę tak, żeby nie zobaczywszy widzieć wszystko. Moment, kiedy monstrum staje się monstrancją. Emanacją tego świętego, które mnie sądzi. Nagie ja. Tak się kiedyś mówiło. Teraz mnie śmieszy. Ale w tym śnie nie było ani śmiesznie, ani frywolnie. Było trochę tak, jak w pierwszym ujrzeniu własnej nagości w lustrze: podniecająco poważnie, uroczyście błogo… No, nie będę się po- woływał na Mistrza Eckharta – cóż, kiedy właśnie to jego spotkanie z nagim chłopcem, który nie chciał żadnego ubrania, bo – ubrany – przestałby być królem królestwa, które jest w niebie; w niebie, które jest w sercu – to spotkanie nasyca moją pamięć tak mocno jak intensywne sny i jawne fakty przeszłości. Ach, nie żebym się podszywał, żebym tam- tego podszywał pod Nagiego Chłopca, bo niby jak by to miało się stać przez zsuwanie majtek, nie – to tylko prowokowanie niesamowitości uzmysławiającej coś zbliżonego do tamtego przeżycia, zbliżonego jak rym. Wtedy jatentamten jest mną spoza mnie. Osądzają- cym moją niewyraźność, nieostrość.
A powtarzam za świętym Pawłem, że „w dobrych zawodach wystąpiłem”. Tak, ale na śle- pym torze. Formuła jeden, w której występuję, gwarantuje mi anachroniczną odrębność, oryginalność dziwaka i (złudną) satysfakcję, że jestem taki jeden. Jatentamten. Nie ten, którym mogłem był i mógłbym być. Gdyby nie fakt, że jestem także komediantem – jatentamtem – i trudno poważnie traktować moją kamicę nerkową. (Kiedy miałem pierwszy atak w życiu, śmiałem się w okropnym bólu z tego, że nie jestem w stanie się wyprostować).
Poeta, aktor, reżyser, pedagog. Edytor utworów Rafała Wojaczka, dramaturg. Mieszka we Wrocławiu.
Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Krzysztofa Jaworskiego, Bogusława Kierca i Tadeusza Pióry podczas Portu Wrocław 2009.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Wojciecha Bonowicza, Mariusza Grzebalskiego i Bogusława Kierca podczas Portu Wrocław 2007.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego wokół antologii Moi Moskale podczas Portu Wrocław 2006.
WięcejSpotkanie wokół książek Zmyślony człowiek Tymoteusza Karpowicza, Credo Tadeusza Różewicza i Prawdziwe życie bohatera Rafała Wojaczka z udziałem Joanny Roszak, Jana Stolarczyka, Bogusława Kierca, Joanny Orskiej i Karola Maliszewskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Bogusława Kierca, Zbigniewa Macheja, Krzysztofa Siwczyka, Dariusza Sośnickiego i Tomasza Brody podczas Portu Wrocław 2005.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego poświęconego twórczości Rafała Wojaczka podczas Portu Legnica 2004.
WięcejSpotkanie wokół książki Ludzie ze Stacji w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.
WięcejRozmowa Artura Burszty z Bogusławem Kiercem, towarzysząca wydaniu książki Rafała Wojaczka Prawdziwe życie bohatera, która ukazała się w Biurze Literackim 11 maja 2020 roku.
WięcejEsej Bogusława Kierca towarzyszący wydaniu książki Rafała Wojaczka Prawdziwe życie bohatera, która ukazała się w Biurze Literackim 11 maja 2020 roku.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego Bogusława Kierca, Zbigniewa Macheja i Anny Podczaszy w trakcie festiwalu Port Legnica 2003.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Sławomira Elsnera, Cezarego Domarusa, Jarosława Jakubowskiego, Bogusława Kierca, Bartosza Muszyńskiego, Klary Nowakowskiej i Tadeusza Pióry w trakcie Portu Legnica 2002.
WięcejDyskusja wokół książki Stanisława Beresia i Katarzyny Batorowicz-Wołowiec Wojaczek wielokrotny z udziałem Romualda Cudaka, Bogusława Kierca, Stanisława Srokowskiego, Macieja M. Szczawińskiego, Krzysztof Siwczyka.
WięcejSpotkanie autorskie „Tribute to John Ashbery” w ramach festiwalu Stacja Literatura 22.
WięcejKomentarz Bogusława Kierca do trzech dramatów Tymoteusza Karpowicza.
WięcejRozmowa Joanny Roszak z Bogusławem Kiercem towarzysząca premierze piatego tomu Dzieł zebranych Tymoteusza Karpowicza, który ukazał się nakładem Biura Literackiego 13 kwietnia 2015 roku.
WięcejKomentarz Bogusława Kierca do czwartego wydania książki Wierszy zebranych (1964–1971) Rafała Wojaczka.
WięcejGłos Bogusława Kierca w debacie „Adaptacje literackie”.
WięcejGłos Bogusława Kierca w debacie „10 lat Portu i Biura we Wrocławiu”.
WięcejFragment posłowia Bogusława Kierca do wyboru wierszy Anny Kamieńskiej Rzeczy małe.
WięcejKomentarz Bogusława Kierca do wiersza „L. i L.” z książki Manatki.
WięcejRozmowa Magdy Piekarskiej z Bogusław Kiercem o jego nowej książce Manatki, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 24 stycznia 2013 roku.
WięcejEsej Bogusława Kierca towarzyszący premierze książki Furia instynktu Janusza Stycznia.
WięcejGłos Bogusława Kierca w debacie „Po co nam Dzieła zebrane Karpowicza”.
WięcejGłos Bogusława Kierca w debacie „Z Fortu do Portu”.
WięcejGłos Bogusława Kierca w debacie „Być poetą dzisiaj”.
WięcejRecenzja Bogusława Kierca z książki Zdarte okładki Piotra Matywieckiego.
WięcejNota Bogusława Kierca o książce Lekkie czasy ciężkich chorób Przemysława Witkowskiego.
WięcejGłos Bogusława Kierca w debacie „Książka 2008”.
WięcejKomentarze Piotra Czerniawskiego, Grzegorza Jankowicza, Anny Kałuży, Bogusława Kierca, Karola Maliszewskiego, Edwarda Pasewicza, Tomasza Pułki, Justyny Sobolewskiej i Konrada Wojtyły.
WięcejAutorski komentarz Bogusława Kierca do wierszy z książki Cło.
WięcejKomentarze Bogusława Kierca, Jacka Gutorowa, Jacka Łukasiewicza, Andrzeja Zawady.
WięcejKomentarze Anny Kałuży, Bogusława Kierca i Pawła Mackiewicza.
WięcejKomentarze Agnieszki Wolny-Hamkało, Bogusława Kierca, Pawła Mackiewicza.
WięcejKomentarze Jacka Gutorowa, Karola Maliszewskiego i Bogusława Kierca.
WięcejKomentarze Tomasza Fijałkowskiego, Bogusława Kierca i Bartłomieja Majzla.
WięcejKomentarze Bogusława Kierca, Krzysztofa Siwczyka i Bartłomieja Majzla.
WięcejAutorski komentarz Bogusława Kierca do wierszy z książki Szewski poniedziałek.
WięcejAutorski komentarz Bogusława Kierca do wierszy z książki Zaskroniec, która ukazała się nakładem Biura Literackiego.
WięcejRecenzja Arkadiusza Morawca z książki Rtęć Bogusława Kierca, która ukazała się w listopadzie 2011 roku na łamach „Nowych Książek”.
WięcejRecenzja Pawła Tańskiego z książki Manatki Bogusława Kierca.
WięcejRecenzja Katarzyny Lisowskiej z książki Manatki Bogusława Kierca.
WięcejRecenzja Przemysława Rojka z książki Manatki Bogusława Kierca.
WięcejRecenzja Arkadiusza Morawca z książki Rtęć Bogusława Kierca, która ukazała się w listopadzie 2011 roku na łamach „Nowych Książek”.
WięcejKomentarze Anny Podczaszy, Jacka Dehnela, Tobiasza Melanowskiego, Pawła Sarny oraz Jakuba Winiarskiego, towarzyszące premierze książki Bogusława Kierca Cło, wydanej w Biurze Literackim 16 czerwca 2008 roku.
WięcejRecenzja Karola Maliszewskiego z książki Plankton Bogusława Kierca.
WięcejRecenzja Pawła Mackiewicza z książki Zaskroniec Bogusława Kierca.
Więcej