debaty / ankiety i podsumowania

Schadzka języka ze światem

Karol Maliszewski

Głos Karola Maliszewskiego w debacie "Książka 2008".

strona debaty

Książka 2008

Wska­za­nie: Wio­let­ta GRZEGORZEWSKA Ori­no­ko

Był to wyjąt­ko­wy rok, jeśli cho­dzi o debiu­ty. Zwró­ci­łem uwa­gę na kil­ka z nich, wyra­zi­stych, moc­nych i osob­nych: Anty­po­dy Sła­wo­mi­ra Elsne­ra, Hostel Pio­tra Gaj­dy, punc­tum Micha­ła Muro­wa­niec­kie­go, porę­cze Iwo­ny Kac­per­skiej, Luna i pies Iza­be­li Kaw­czyń­skiej, Gru­ba tań­czyDomi­ni­ka Bie­lic­kie­go, cosi­nus sal­sa Moni­ki Mosie­wicz, Fał­szy­we zapro­sze­nia Mar­ci­na Czer­ka­so­wa.

Zaś z „doro­słych” tomi­ków trud­no jest mi coś wybrać. Waham się pomię­dzy czte­re­ma pro­po­zy­cja­mi (Wio­let­ta Grze­go­rzew­ska Ori­no­ko, Roman Honet baw się, Rado­sław Kobier­ski Lacri­mo­sa) i Jacek Bie­rut Fizy­ka) i po ponow­nej lek­tu­rze wska­zu­ję na książ­kę Grze­go­rzew­skiej. Tutaj nie zosta­wia się czy­tel­ni­ka tyl­ko mądrzej­szym, bowiem wycho­dzi się z zało­że­nia, że musi ponad­to zostać poru­szo­ny. Tacy poeci to praw­dzi­we bło­go­sła­wień­stwo dla poezji. Nie chcę w tym miej­scu uchy­bić auto­rom pokro­ju Sosnow­skie­go czy Sen­dec­kie­go, gdyż bez nich poezja (w sen­sie tech­nicz­nym) sta­ła­by w miej­scu, jed­nak gdy­bym miał wybie­rać, to wybrał­bym powie­trze, świa­tło i praw­dę, jakie ofe­ru­je mi swo­bod­ny i natu­ral­ny gest poetyc­ki Grze­go­rzew­skiej. Nie bio­rę w tym momen­cie udzia­łu w spo­rze o poezję zro­zu­mia­łą, pod­kre­ślam tyl­ko, że docze­ka­li­śmy się kolej­ne­go talen­tu, któ­ry poświad­cza, że schadz­ka języ­ka ze świa­tem jest moż­li­wa, a sztu­ka poetyc­kiej har­mo­nii pole­ga na zręcz­nym umoż­li­wia­niu tej schadz­ki. Dzię­ki temu poeta zabie­ra nas do miejsc, któ­re w sen­sie obra­zo­wym i ide­owym sta­ją się wia­ry­god­ne, roz­po­zna­wal­ne, nasze. Docho­dzi do zaży­ło­ści, do roz­po­zna­nia zakre­su pokre­wień­stwa, a nawet do empa­tycz­ne­go wybu­chu całej serii bły­sko­tli­wych i czu­łych utoż­sa­mień. Gło­su­ję na to.

O AUTORZE

Karol Maliszewski

Urodzony w 1960 roku w Nowej Rudzie. Poeta, prozaik, krytyk literacki. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Założyciel Noworudzkiego Klubu Literackiego „Ogma”. Laureat nagrody im. Marka Jodłowskiego (1994), nagrody im. Barbary Sadowskiej (1997), nagrody im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno (1999). Nominowany do NIKE za zbiór krytyk literackich Rozproszone głosy. Notatki krytyka (2007). Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Mieszka w Nowej Rudzie.