debaty / ankiety i podsumowania

Smutek i żal

Marta Podgórnik

Głos Marty Podgórnik w debacie "Być poetą dzisiaj".

strona debaty

Być poetą dzisiaj

Żyli­śmy w cza­sach, kie­dy na poezji pol­skiej zna­li się naj­le­piej: poseł, infor­ma­tyk, mena­dżer kul­tu­ry, tłu­macz i tłu­macz­ka, i nie­do­je­ba­na (za prze­pro­sze­niem pań­stwa) dok­to­rant­ka cze­goś, nie­do­uczo­ny gów­niarz, żało­sny dzien­ni­karz, kur­sant­ka kur­su twór­cze­go pisa­nia, zespół redak­cyj­ny redak­cji kul­tu­ry plaj­tu­ją­ce­go już na dniach dzien­ni­ka, stu­den­ci trze­cie­go roku symu­lo­wa­nia czy­ta­nia, pra­wi­co­wy mini­ster, lewi­co­wa kre­tyn­ka, miss zagłę­bia, foto­graf, mister wiel­ko­pol­ski.

Jakiej dopusz­czam się tu para­fra­zy, wie­dzą Ci, dla któ­rych lite­ra­tu­ra jest dzie­dzi­ną wie­dzy, twór­czej i zawo­do­wej dzia­łal­no­ści, jest sztu­ką i rado­ścią, zwy­czaj­nie rado­ścią; nie zaś zaśnie­dzia­łym lub roz­bły­sku­ją­cym bro­ka­ta­mi nic z per­spek­ty­wy zna­czą­cej nagro­dy skar­bem naro­do­wym, któ­ry trze­ba po nogach cało­wać, na ramio­nach wyno­sić z pło­mie­ni, zako­pać lub oszczać.

Smu­tek i żal ogar­nia, kie­dy się trze­ba zapa­dać jak w zjeł­cza­łe masło w tek­sty kry­tycz­ne zada­nych ludzi na zada­ny temat. Bo by się chcia­ło raczej przez nie prze­dzie­rać. A tu nikt nie woła. Nikt nie sta­wia pytań.

I nie ma żad­nej, ale to żad­nej siły na zie­mi, w nie­bie­siech etc., co by potra­fi­ła spra­wić, że bycie poetą będzie czymś mniej lub wię­cej niż bycie poetą. Gdy­by wyple­nić bluszcz naro­słych na zawo­dzie (zawo­dzie, dodaj­my, jak każ­dy inny) chwa­stów, zosta­ły­by naresz­cie same, gołe wier­sze. Może łatwiej by wte­dy było je prze­czy­tać.

O AUTORZE

Marta Podgórnik

Ur. w 1979 r., poetka, krytyczka literacka, redaktorka. Laureatka Nagrody im. Jacka Bierezina (1996), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nominowana do Paszportu „Polityki” (2001), laureatka Nagrody Literackiej Gdynia (2012) za zbiór Rezydencja surykatek. Za tomik Zawsze nominowana do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej (2016) oraz do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2016). W 2017 r. wydała nakładem Biura Literackiego tom Zimna książka, który również nominowany był do tych samych nagród. Książka Mordercze ballady przyniosła autorce Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike. Mieszka w Gliwicach.