Ostatnio w biBLiotece
Antoni Zając

Literaturoznawca i krytyk literacki. Autor recenzji i szkiców krytycznych publikowanych m.in. w „Literaturze na Świecie”, „Twórczości”, „Kontencie”, „Małym Formacie”, i w „biBLiotece” Biura Literackiego. Autor posłowia do polskiego wydania Rozprawek Fritza Kochera, debiutanckiego zbioru Roberta Walsera (Państwowy Instytut Wydawniczy 2023). Pisał między innymi o Paulu Celanie, Jamesie Schuylerze, Susan Sontag, Georgim Gospodinowie i Clemensie Setzu. Pracuje nad rozprawą doktorską o polsko-żydowskim pisarzu Leo Lipskim. Prowadzi seminaria, dyskusje i spotkania autorskie w ramach stałej współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie i Państwowym Instytutem Wydawniczym. W latach 2018-2024 redaktor czasopisma literackiego „Wizje”.

03/06/2019

Pomiędzy patrzeniem
Recenzja Antoniego Zająca towarzysząca wydaniu almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2018, który ukazał się nakładem Biura Literackiego 3 czerwca 2019 roku.

11/09/2017

Przedmioty i ich ludzie? „Nakarmić kamień” Bronki Nowickiej
Recenzja Antoniego Zająca książki Nakarmić kamień Bronki Nowickiej, towarzysząca nowemu i rozszerzonemu wydaniu książki, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 11 września 2017 roku.

07/08/2017

Zapchana pamięć. Kilka pytań o „Latakię” Szymona Słomczyńskiego
Recenzja Antoniego Zająca książki Latakia Szymona Słomczyńskiego, wydanej w Biurze Literackim w wersji elektronicznej 14 sierpnia 2017.