„dla mgły, dla pustyni”
Autorski komentarz Romana Honeta do wiersza „dla mgły, dla pustyni” z książki piate królestwo, wydanej nakładem Biura Literackiego 27 stycznia 2013 roku.
„ptak już nigdy”
Autorski komentarz Romana Honeta do wiersza "ptak już nigdy" z książki piąte królestwo.
[moja mała przyjaciółka…]
Wiersz z książki baw się. Klip zrealizowany w ramach konkursu "Etiuda z wierszem" dla studentów wrocławskiej ASP.
[moja mała przyjaciółka…]
Wiersz z książki baw się (2008). Klip zrealizowany w ramach konkursu "Etiuda z wierszem" dla studentów wrocławskiej ASP.
baw się
Fragmenty książki Romana Honeta baw się, która ukazała się nakładem Biura Literackiego w serii "Poezje" 9 czerwca 2008 roku.
baw się
Joanna Orska, Agnieszka Wolny-Hamkało i Radosław Wiśniewski o czwartym tomie poetyckim Romana Honeta; rozmowa z Autorem oraz klip do wiersza „Korona” w reżyserii Anny Jadowskiej.
baw się
Fragment e-booka baw się Romana Honeta, wydanego w Biurze Literackim 13 grudnia 2016 roku.
Chciałem przylgnąć do świata
Rozmowa Przemysława Suchaneckiego z Romanem Honetem, towarzysząca premierze książki pamięć niczyja, ciało moje Romana Honeta, wydanej w Biurze Literackim 15 kwietnia 2024 roku.
ciche psy
Fragment książki ciche psy Romana Honeta, wydanej nakładem Biura Literackiego 21 sierpnia 2017 roku.
Ciche psy (1)
Fragment książki Ciche psy Romana Honeta, która ukaże się w Biurze Literackim 5 września 2017 roku.
Ciche psy (2)
Fragment zapowiadający książkę Ciche psy Romana Honeta, która ukaże się w Biurze Literackim 4 września 2017 roku.
Cztery razy (o) Naraz
Komentarze Marty Podgórnik, Katarzyny Fetlińskiej, Anny Kałuży, Romana Honeta do wierszy z książki Julii Szychowiak Naraz, wydanej w Biurze Literackim 4 kwietnia 2016 roku.
Czysty układ
Rozmowa Romana Honeta z Joanną Mueller, opublikowana w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
Czytajcie sami
Esej Romana Honeta towarzyszący premierze książki Dialog w ciemności Władysława Sebyły w wyborze Wojciecha Bonowicza.
Czytajcie sami
Recenzja Romana Honeta z książki Dialog w ciemności Władysława Sebyły w wyborze Wojciecha Bonowicza.
jabłonie
Wiersz z tomu świat był mój, zarejestrowany podczas spotkania "Odsiecz" na festiwalu Port Wrocław 2015.
Jakby w kamieniu
Z Patrykiem Czarkowskim o książce Połów. Poetyckie debiuty 2012 rozmawia Roman Honet.
Kobieta, muzyka, liryka i pies
Rozmowa Artura Burszty z Romanem Honetem, towarzysząca premierze książki rozmowa trwa dalej, wydanej w Biurze Literackiem 8 marca 2016 roku.
Korona
Wiersz z książki baw się (2008).
matka współczesna
Autorski komentarz Romana Honeta w ramach cyklu „Historia jednego tekstu”, towarzyszący premierze książki ciche psy, wydanej w Biurze Literackim 21 sierpnia 2017 roku.
miesiąc nieśmiertelnych
Wiersz z tomu świat był mój, zarejestrowany podczas spotkania „Odsiecz” na festiwalu Port Wrocław 2015.
moja
Fragmenty książki Romana Honeta moja. trzy zbiory wierszy alicja, pójdziesz synu do piekła i serce, która ukazała się nakładem Biura Literackiego w serii "Poezje" 10 listopada 2008 roku.
Moje likwidacje
Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Romana Honeta, Marty Podgórnik i Krzysztof Siwczyk podczas Portu Wrocław 2009.
Myśląc o zmienności
Autorski komentarz Romana Honeta w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki rozmowa trwa dalej, wydanej w Biurze Literackim 8 marca 2016 roku.
Nie łączyć, nie dzielić
Roman Honet współredaktor antologii Połów. Poetyckie debiuty 2011 o twórczości Kamila Brewińskiego, Macieja Burdy, Szymona Domagały-Jakucia i Grzegorza Jędrka.
O baw się
Komentarze Joanny Mueller, Konrada Wojtyły, Macieja Milacha, Bartosza Sadulskiego, Jakuba Momry, Bartłomieja Majzla.
O poezji Konrada Góry
Poeta, który mówi swoją prawdę, nie ma potrzeby oglądania się wstecz, nie prowadzi go konieczność konfrontowania swojego komunikatu wobec innego.
O poezji Sławomira Elsnera
Bohater Elsnera przypomina człowieka znajdującego się na skraju wyczerpania, zatem jeśli miała tu miejsce konfrontacja, to właśnie jego zmuszono do kapitulacji. Do życia utajonego: na dnie, w piwnicy...
O wierszach Dominika Piotra Żyburtowicza
Daleko - to miara z naszego świata, mogłyby doskonale widnieć na niej dokładniejsze i wymierniejsze stopnie, ale tu nie chodzi o rachunek, ale o wysłanie pewnego sygnału: możliwość ostatecznego zniweczenia - może bezpowrotnej śmierci, może rozstania na zawsze - zostaje wykluczona.
O wierszach Krzysztofa Dąbrowskiego
Krzysztof Dąbrowski ujął mnie swoją zachłannością na życie. Na świat. Przenikająca pazerność. Żarliwość. Nieoczekiwane, błahe zdarzenie, przypadkowy epizod potęguje głębię tego nienasycenia.
O wierszach Martyny Buliżańskiej
Buliżańska pisze nonszalancko, ale to typ nonszalancji, który odnosi się nie do ignorancji, ale do wariacji powstałych dzięki jakości wykonania.
O wierszach Urszuli Kulbackiej
Wydaje mi się, że w wierszach Kulbackiej szczególnie ważne jest nieprzerwane zachowywanie czujności, tyle że powody tego stanu - odwrotnie niż w poprzednim wypadku - przeniosły się z ludzi, (którzy, ilekroć by się w liryce Kulbackiej nie spotkali, niemal zawsze krzyczą, przeklinają, narzekają) na rzeczy martwe i dlatego teraz nawet w zetknięciu z nimi trzeba zdać się na obsesyjną ostrożność...
Obecnie jestem panterą
Rozmowa Romana Honeta z Justyną Bargielską, towarzysząca premierze antologii Poeci na nowy wiek, wydanej w Biurze Literackim w 2010 roku.
Odsiecz
Zapis spotkania autorskiego "Odsiecz" z Romanem Honetem, Martą Podgórnik i Filipem Zawadą w ramach 20. edycji festiwalu Port Literacki 2015.
Otworzyłem sen nie mój
Wiersz z tomu baw się, zarejestrowany podczas spotkania "Moje likwidacje" na festiwalu Port Wrocław 2009.
pamięć niczyja, ciało moje
Czytanie z książki pamięć niczyja, ciało moje z udziałem Romana Honeta w ramach festiwalu TransPort Literacki 29. Muzyka Malina Midera.
pamięć niczyja, ciało moje
w oczach, w ogniu może popatrzę na park okryty śniegiem, z rzeką białych kamieni, może na życie szarpane przez wiatr kołyszący się nad stacją paliw, dalej, dalej. mówiłem ci, odległość nie wybiera, w oczach zostaje kształt twojej głowy pod moją ręką, ciało rośnie tak nieprzerwanie jak kiedyś, przed czasem. o! tu przed czasem rozstaliśmy się […]
Pamięć rozmawia z wiatrem
Czytanie z książki Pamięć rozmawia z wiatrem z udziałem Romana Honeta w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.
Pamięć rozmawia z wiatrem
Fragment zapowiadający książkę Pamięć rozmawia z wiatrem Romana Honeta, która wkrótce ukaże się w Biurze Literackim.
piąte królestwo
Fragmenty książki Romana Honeta piąte królestwo, która ukazała się nakładem Biura Literackiego w serii "Poezje" 27 stycznia 2013 roku.
Poczucie łączności
Rozmowa Romana Honeta z Joanną Roszak, towarzysząca premierze książki Przyszli niedokonani, wydanej nakładem Biura Literackiego 5 lutego 2018 roku.
Poeci na nowy wiek
Fragmenty książki Poeci na nowy wiek przygotowanej przez Romana Honeta, która ukazała się nakładem Biura Literackiego w serii "Poezje" 14 lutego 2010 roku.
Poeci na nowy wiek. Rocznik 2000
Prezentacje najciekawszych debiutantów z rocznika 2000. Wśród wyróżnionych: Wojciech Brzoska, Julia Fiedorczuk, Krzysztof Gedroyć, Anna Podczaszy, Adam Pluszka.
Poeci na nowy wiek. Rocznik 2001
Prezentacje najciekawszych debiutantów z rocznika 2001. Wśród wyróżnionych: Marcin Cecko, Agnieszka Kuciak, Paweł Lekszycki, Piotr Macierzyński, Marcin Ożóg, Edward Pasewicz, Michał Sobol, Małgorzata Sochoń.
Poeci na Nowy Wiek. Rocznik 2002
Prezentacje najciekawszych debiutantów z rocznika 2002. Wśród wyróżnionych: Jacek Bierut, Ryszard Chłopek, Grzegorz Giedrys, Małgorzata Jurczak, Tobiasz Melanowski, Anna Piekara, Paweł Sarna, Marcin Siwek.
Poeci na Nowy Wiek. Rocznik 2003
Prezentacje najciekawszych debiutantów z rocznika 2003 (Justyna Bargielska, Juliusz Gabryel, Michał Kasprzak, Paweł Kozioł, Robert Król, Joanna Mueller, Robert Rybicki, Radosław Wiśniewski), towarzyszące projektowi "Poeci na nowy wiek".
Poeci na nowy wiek. Rocznik 2004
Prezentacje najciekawszych debiutantów z rocznika 2004. Wśród wyróżnionych: Jacek Dehnel, Tomasz Gerszberg, Tomasz Jamroziński, Roman Kaźmierski, Joanna Wajs.
Poeci na Nowy Wiek. Rocznik 2005
Prezentacje najciekawszych debiutantów z rocznika 2005. Wśród wyróżnionych: Magdalena Komoń, Bartosz Konstrat, Szczepan Kopyt, Piotr Kuśmirek, Piotr Mierzwa, Artur Nowaczewski, Dariusz Pado, Justyna Radczyńska, Dagmara Sumara, Anna A. Tomaszewska, Adam Zdrodowski.
Poeci na Nowy wiek. Rocznik 2007
Prezentacje najciekawszych debiutantów z rocznika 2007. Wśród wyróżnionych: Kamila Janiak, Przemysław Owczarek, Marcin Perkowski, Jakub Przybyłowski, Jarosław Spuła, Julia Szychowiak i Marek Wojciechowski.
Poeci na nowy wiek. Rocznik 2008
Prezentacje najciekawszych debiutantów z rocznika 2008. Wśród wyróżnionych: Szymon Bira, Marcin Czerkasow, Sławomir Elsner, Konrad Góra, Iwona Kacperska, Izabela Kawczyńska, Grzegorz Kwiatkowski, Monika Mosiewicz, Kamila Pawluś, Bohdan Sławiński.
Poeci na nowy wiek. Rocznik 2009
Prezentacje najciekawszych debiutantów z rocznika 2009. Wśród wyróżnionych: Waldemar Jocher, Małgorzata Lebda, Joanna Lech, Dawid Majer, Agnieszka Mirahina, Teresa Radziewicz, Bianka Rolando, Anna Wieser.
Poeci na nowy wiek. Suplement
Kierowało mną wyłącznie przekonanie, że wiersze przywołanych autorów, to, co wnieśli oraz wnieść mogą do liryki polskiej, domaga się - z racji mojej roli w całym projekcie - zdecydowanej reakcji.
Poeci: Roman HONET
Program telewizyjny „Poeci”, w którym Justyna Sobolewska rozmawia z Romanem Honetem.
Poezja z nagrodami: świat był mój
Roman Honet odpowiada na pytania w ankiecie dotyczącej książki świat był mój, wydanej w Biurze Literackim 28 kwietnia 2014 roku, a w wersji elektronicznej 5 grudnia 2018 roku. Książka ukazuje się w ramach akcji „Poezja z nagrodami”.
Połów
Redaktor według mnie nie powinien ogrywać żadnej roli. Ma być czytelnikiem. Sam tak traktowałem autorów, którzy trafili do mnie w Połowie.
Połów 2010 okiem Romana Honeta
Czasem trafiały się zestawy oryginalne, świadczące o gotowości, ale także o zdolności do podjęcia ryzyka przez autora, zdarzało się to sporadycznie, zresztą nie spodziewałem się odwrotnych proporcji, i to właśnie owe zestawy stanowiły dla mnie punkt odniesienia...
Raczej szarpnięcie niż chwyt
Rozmowa Zuzanny Sali z Romanem Honetem, towarzysząca premierze książki żal, może on Romana Honeta, wydanej w Biurze Literackim 17 października 2022 roku.
rozmowa trwa dalej
Fragmenty książki rozmowa trwa dalej Romana Honeta, wydanej w Biurze Literackim 7 marca 2016 roku, a w wersji elektronicznej 24 marca 2020 roku.
rzeczy używane
Wiersz z tomu świat był mój, zarejestrowany podczas spotkania "Odsiecz" na festiwalu Port Wrocław 2015.
świat był mój
Fragment książki Romana Honeta świat był mój, wydanej w Biurze Literackim 28 kwietnia 2014 roku, a w wersji elektronicznej 5 grudnia 2018 roku. Książka ukazuje się w ramach akcji „Poezja z nagrodami”.
Symulacja świata
Spotkanie autorskie w ramach festiwalu Stacja Literatura 22, w którym udział wzięli Kacper Bartczak, Martyna Buliżańska, Roman Honet, Szymon Słomczyński i Maciej Jakubowiak.
Trzeba walczyć do końca
Zapis rozmowy Romana Honeta z Robertem Rybickim, opublikowanej w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
W literaturze zawsze zostaje się w tyle
Rozmowa Jakuba Winiarskiego z Romanem Honetem, towarzysząca premierze książki ciche psy, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 21 sierpnia 2017 roku.
Żadnego pokolenia nie było
Jeśli istnieje coś takiego, jak poezja roczników 70., to można być nawet królową angielską, ale lepiej się z tym nie obnosić, żeby nie wzbudzać zainteresowania psychiatrów. Ale ja tam nie wiem, czy istnieje...
żal, może on
Fragmenty książki żal, może on Romana Honeta, wydanej w Biurze Literackim 17 października 2022 roku.
żal, może on
Czytanie z książki żal, może on z udziałem Romana Honeta w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.
żal, może on (1)
Fragmenty zapowiadające książkę żal, może on Romana Honeta, która ukaże się w Biurze Literackim 17 października 2022 roku.
żal, może on (2)
Fragmenty zapowiadające książkę żal, może on Romana Honeta, która ukaże się w Biurze Literackim 17 października 2022 roku.
Zapis niepewności
Rozmowa Romana Honeta z Jackiem Dehnelem, towarzysząca premierze antologii Poeci na nowy wiek, wydane w Biurze Literackim w 2010 roku.
Żeby wrzał
Wiersz z tomu baw się, zarejestrowany podczas spotkania "Moje likwidacje" na festiwalu Port Wrocław 2009.