Urodzona w 1909 roku w Warszawie. Poetka, prozaiczka, autorka utworów scenicznych i słuchowisk radiowych. Sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim. Jako poetka postać zupełnie osobna; jej wieloletnie zmagania z formą sprowadziły ją do roli niemal wieszczki codziennego wymiaru śmierci i kobiecości: w tomach Czarne słowa (1967), Jestem baba (1972) i Budowałam barykadę (1974) osiągnęła zupełnie nowy poziom języka poetyckiego. Jedna z najważniejszych autorek nurtu feministycznego. Zmarła w 1984 roku w Krakowie.
Teksty i materiały autora w bibliotece
- POEZJA POLSKA OD NOWA Kona ostatni człowiek Fragmenty książki Anny Świrszczyńskiej Kona ostatni człowiek w wyborze Konrada Góry, wydanej w Biurze Literackim 20 czerwca 2013 roku.
- RECYTACJE Opowieść o pustym koszu (czyta Konrad Góra) Wiersz z tomu Kona ostatni człowiek, zarejestrowany podczas spotkania „44. Poezja Polska od nowa” na festiwalu Port Wrocław 2014.
- między wierszami 44. Poezja polska od nowa: Ginczanka, Kamieńska, Świrszczyńska Spotkanie autorskie „44. Poezja polska od nowa” z udziałem Tadeusza Dąbrowskiego, Bogusława Kierca i Konrada Góry w ramach 19. festiwalu literackiego Port Wrocław 2014.