Urodzony w 1947 roku. Redaktor i edytor. Redaktor naczelny Wydawnictwa Dolnośląskiego (1987-2007). Przez wiele lat był recenzentem literackim miesięcznika „Odra”. Obecnie jest kuratorem spuścizny pisarskiej Tymoteusza Karpowicza, był sekretarzem i edytorem twórczości Tadeusza Różewicza. Mieszka we Wrocławiu.
Teksty i materiały autora w bibliotece
- o książce Poezja wierzchołków i równiny Rozmowa Artura Burszty z Janem Stolarczykiem, towarzysząca premierze książki Odwrócona strefa, wydanej w Biurze Literackim 13 grudnia 2021 roku.
- KOMENTARZE Ewangeliczny połów Komentarz Jana Stolarczyka do wiersza „Połów” Tadeusza Różewicza z książki to i owo, która ukazała się 29 listopada 2012 roku nakładem Biura Literackiego.
- KOMENTARZE Dedykacje Dedykacje Zbigniewa Bieńkowskiego i Kazimierza Wyki z notami Jana Stolarczyka.
- ESEJE Pięćset stron Wbrew sobie i o sobie Szkic Jana Stolarczyka z książki Wbrew sobie Tadeusza Różewicza.
- ESEJE Było lato Recenzja Jana Stolarczyka z książki Stojąca na ruinie Jacka Łukasiewicza.
- książki i autorzy Sen King-Konga o ping-pongu Głos Jana Stolarczyka w debacie „Czy Nobel zasłużył na Różewicza?”.
- stacja Literatura Zmyślony człowiek, Credo, Prawdziwe życie bohatera Spotkanie wokół książek Zmyślony człowiek Tymoteusza Karpowicza, Credo Tadeusza Różewicza i Prawdziwe życie bohatera Rafała Wojaczka z udziałem Joanny Roszak, Jana Stolarczyka, Bogusława Kierca, Joanny Orskiej i Karola Maliszewskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.