Bestiariusz nowohucki
Artur Burszta
Strona cyklu
Strona A, strona BArtur Burszta
Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.
Dzisiaj nieplanowane wcześniej spotkanie z Elą Łapczyńską, która w niedzielę 24 października otrzymała Nagrodę Conrada. Wcześniej było wyróżnienie w „Pierwszej książce prozą”, potem Nagroda Krakowa Miasta Literatury UNESCO, nagroda Krakowska Książka Miesiąca, nominacje do: Nike, Literackiej Nagrody Gdynia i Literackiej Nagrody m.st. Warszawy. Dostateczne powody, żeby złamać jesienną rutynę „Strony”.
Nie będę pytał Eli o „Bestiariusz nowohucki”. Zamiast tego porozmawiamy o apelu, jaki wygłosiła podczas gali, o tym, co się zmieniło w jej życiu od czasu debiutu przed rokiem, dowiemy się, nad czy obecnie pracuje i czy możemy spodziewać się następnej książki. Posłuchamy też autorskich czytań, które spróbuję muzycznie zilustrować. Krótko mówiąc, ta audycja będzie zupełnie niepodobna do innych!
Rozmowa to rzecz spontaniczna, improwizowana, oprawa także. Pomyślałem, że tym razem dla przeciwwagi muzyczne ilustracje będą stawiane nieprzypadkowymi kreskami. Takimi, jakich normalnie już w tej audycji nie używam. Będziemy poznawać świat, który – wydawałoby się – już dawno przeminął, a to, co odkryjemy na nowo, w teraźniejszości będziemy popychać do przodu!