29/10/21

Bestiariusz nowohucki

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Dzi­siaj nie­pla­no­wa­ne wcze­śniej spo­tka­nie z Elą Łap­czyń­ską, któ­ra w nie­dzie­lę 24 paź­dzier­ni­ka otrzy­ma­ła Nagro­dę Con­ra­da. Wcze­śniej było wyróż­nie­nie w „Pierw­szej książ­ce pro­zą”, potem Nagro­da Kra­ko­wa Mia­sta Lite­ra­tu­ry UNESCO, nagro­da Kra­kow­ska Książ­ka Mie­sią­ca, nomi­na­cje do: Nike, Lite­rac­kiej Nagro­dy Gdy­nia i Lite­rac­kiej Nagro­dy m.st. War­sza­wy. Dosta­tecz­ne powo­dy, żeby zła­mać jesien­ną ruty­nę „Stro­ny”.

Nie będę pytał Eli o „Bestia­riusz nowo­huc­ki”. Zamiast tego poroz­ma­wia­my o ape­lu, jaki wygło­si­ła pod­czas gali, o tym, co się zmie­ni­ło w jej życiu od cza­su debiu­tu przed rokiem, dowie­my się, nad czy obec­nie pra­cu­je i czy może­my spo­dzie­wać się następ­nej książ­ki. Posłu­cha­my też autor­skich czy­tań, któ­re spró­bu­ję muzycz­nie zilu­stro­wać. Krót­ko mówiąc, ta audy­cja będzie zupeł­nie nie­po­dob­na do innych!

Roz­mo­wa to rzecz spon­ta­nicz­na, impro­wi­zo­wa­na, opra­wa tak­że. Pomy­śla­łem, że tym razem dla prze­ciw­wa­gi muzycz­ne ilu­stra­cje będą sta­wia­ne nie­przy­pad­ko­wy­mi kre­ska­mi. Taki­mi, jakich nor­mal­nie już w tej audy­cji nie uży­wam. Będzie­my pozna­wać świat, któ­ry – wyda­wa­ło­by się – już daw­no prze­mi­nął, a to, co odkry­je­my na nowo, w teraź­niej­szo­ści będzie­my popy­chać do przo­du!