05/02/24

Strona A, strona B nr 95: Co po naborze?

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Kil­ka dni temu zakoń­czył się dwu­dzie­sty pią­ty nabór do pro­jek­tów wydaw­ni­czych, edu­ka­cyj­nych i szko­le­nio­wych towa­rzy­szą­cych festi­wa­lo­wi Trans­Port Lite­rac­ki 29. Trwa wery­fi­ka­cja zgło­szeń, ale już teraz moż­na powie­dzieć, że zosta­nie pobi­ty ubie­gło­rocz­ny wynik, kie­dy to zare­je­stro­wa­li­śmy pół tysią­ca zgło­szeń. Mię­dzy 6 a 9 czerw­ca w Koło­brze­gu w 32 Pra­cow­niach z zajęć sko­rzy­sta oko­ło czte­ry­stu osób. W tym po raz pierw­szy w Pra­cow­ni dra­ma­tu. Powró­cą tak­że zaję­cia dla biblio­te­ka­rek i biblio­te­ka­rzy.

W audy­cji szcze­gó­ło­wo opo­wia­dam o tym, co dalej ze zgło­sze­nia­mi, cze­go się spo­dzie­wać, na co przy­go­to­wać, jak będzie prze­bie­gać i kie­dy zakoń­czy się wybór fina­li­stek i fina­li­stów oraz uczest­ni­czek i uczest­ni­ków Pra­cow­ni, kto będzie podej­mo­wać decy­zje, w jaki spo­sób ogło­si­my wyni­ki, kie­dy wystar­tu­ją zaję­cia onli­ne, jakie zmia­ny nastą­pią w Poło­wie i co to takie­go Pra­cow­nie przed debiu­tem. Tłu­ma­czę, dla­cze­go nie będzie­my zaraz po wybo­rze publi­ko­wać list fina­li­stów i fina­li­stek. Wspo­mi­nam o oso­bach pro­wa­dzą­cych, zdra­dzam, kto dołą­czył do nasze­go teamu.

Naj­cie­kaw­sze wyda­ją się jed­nak wier­sze i auto­ko­men­ta­rze do dwóch kolej­nych festi­wa­lo­wych pre­mier – „tru­li” Joan­ny Muel­ler i „Kryp­to­do­mu” Kata­rzy­ny Szau­liń­skiej. Dla osób, któ­re prze­sła­ły swo­je zgło­sze­nia w nabo­rze, mamy spe­cjal­ny pre­zent, o któ­rym opo­wia­da Alek­san­dra Szy­mań­ska. I wresz­cie tra­dy­cyj­nie słu­cha­my pre­mie­ro­wych płyt (The Smi­le, Hizbut Jámm, Jozep Obol, Nailah Hun­ter, Futu­re Islands i Lee „Scratch” Per­ry) i zapo­wie­dzi nowo­ści (Bil­ly Joel, Kim Gor­don, Yaya Bey, Azi­za Bra­him).

Jeśli spodo­ba­ła Ci się dzi­siej­sza audy­cja, to posłu­chaj jej raz jesz­cze i podaj ją dalej!

 


Posłu­chaj rów­nież audy­cji z pre­zen­ta­cja­mi ksią­żek Oli Lewan­dow­skiej, Joan­ny Łępic­kiej i Jaku­ba Gra­bia­ka.

A tak­że spe­cjal­ne­go odcin­ka o pro­jek­tach wydaw­ni­czych, edu­ka­cyj­nych i szko­le­nio­wych festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki.