04/06/21

hoodshit (griptape)

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Michał Myt­nik – 31. debiu­tant w Biu­rze, autor książ­ki „hood­shit (grip­ta­pe)” – to głów­ny boha­ter 47. odcin­ka „Stro­ny A, stro­ny B”. Artur pyta Micha­ła m.in. o tric­ki, sam­ple, wsa­dy, ślizg po zna­cze­niach i desko­rol­kę. Każ­dą kolej­ną część roz­mo­wy koń­czy czy­ta­ny przez auto­ra spe­cjal­ny wiersz. Oj, będzie po wszyst­kim co roz­cho­dzić! Z kolei Anto­ni­na Tosiek, spe­cjal­nie dla osób wybie­ra­ją­cych się na Sta­cję Lite­ra­tu­ra po raz pierw­szy, przy­go­to­wa­ła festi­wa­lo­wy kie­szon­ko­wy porad­nik, któ­ry pozwo­li lepiej przy­go­to­wać się na to nad­cho­dzą­ce coraz więk­szy­mi kro­ka­mi wyda­rze­nie.

Posłu­cha­my też szes­na­stu pio­se­nek. Tro­pić będzie­my to, co w zale­wie nowo­ści pły­to­wych, setek wyda­wa­nych każ­de­go dnia nowych nagrań, wyróż­nia się, albo raczej odróż­nia, intry­gu­je, może nawet iry­tu­je, w dobrym tego sło­wa zna­cze­niu. Na liście zna­leź­li się: Armand Ham­mer and The Alche­mist, Black Midi, Chai, Hiob Dylan, Intruz, J. Cole, Koza & Kuba Wię­cek, Mdou Moc­tar, Geo­r­gia Anne Mul­drow, Muwo­si, Sons Of Kemet, Śli­wa, The Alche­mist feat. Earl Swe­at­shirt, Toki­scha feat. Hara­ca Kiko Y El Cher­ry Scom, Tony Allen feat. Tsu­na­mi, Zde­chły Osa.

Za tydzień zasa­dy tego­rocz­nych wybo­rów lau­re­atów i lau­re­atek pro­jek­tów wydaw­ni­czych. Opo­wie­my, co wyda­rzy się w Sien­nej oraz Stro­niu Ślą­skim pod koniec czerw­ca i potem po festi­wa­lu. Odpo­wie­my też na Wasze wąt­pli­wo­ści i pyta­nia, któ­re moż­na już wysy­łać na adres akcje@biuroliterackie.pl. Reali­za­cja tego typu dzia­łań jest coraz trud­niej­sza. Kosz­ty udzia­łu coraz więk­sze. Na pew­no będzie­my chcie­li w ramach wie­czor­ne­go blo­ku „Roz­mów na koniec” poru­szyć tak­że te tema­ty. A tym­cza­sem posłu­chaj­cie tego odcin­ka. Bo war­to. I nie regu­luj­cie odbior­ni­ków w pierw­szej minu­cie audy­cji. To nie jest audy­cja dla dzie­ci!