09/01/22

Jak spełnić marzenia o własnej książce

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Marzysz o wyda­niu książ­ki? Wła­śnie przy­go­to­wu­jesz swo­je zgło­sze­nie do pro­jek­tów wydaw­ni­czych Biu­ra Lite­rac­kie­go? Ten odci­nek „Stro­ny A, stro­ny B” jest dla Cie­bie. Tego­rocz­na edy­cja znacz­nie róż­ni się od poprzed­nich. W cią­gu nie­ca­łej godzi­ny przy­bli­żam zmia­ny i mówię o rze­czach, któ­rych nie ma w ofi­cjal­nych komu­ni­ka­tach, a przy tym uni­kam powta­rza­nia tego, o czym była mowa w 55. odcin­ku przy oka­zji star­tu nabo­ru.

O wła­snej książ­ce marzy każ­dy, kto w pew­nym momen­cie uzna­je, że jego pisa­nie jest czymś wię­cej niż tyl­ko zaba­wą, odskocz­nią od codzien­no­ści. To, co pro­po­nu­je już od kil­ku lat Biu­ro Lite­rac­kie, nie jest pro­stym przyj­mo­wa­niem pro­po­zy­cji jak u innych wydaw­ców ani też zapro­sze­niem na kla­sycz­ne warsz­ta­ty. To autor­ska, uni­kal­na, wypra­co­wy­wa­na przez dwa­dzie­ścia lat kom­plek­so­wa for­ma wspar­cia dla auto­rek i auto­rów.

Pro­jek­ty wydaw­ni­cze Biu­ra Lite­rac­kie­go oka­za­ły się prze­pust­ką do suk­ce­sów dla wie­lu auto­rek i auto­rów. W ostat­nim roku mię­dzy inny­mi dla Anny Ada­mo­wicz (Nagro­da im. Wisła­wy Szym­bor­skiej), Rado­sła­wa Jur­cza­ka (Nagro­da Lite­rac­ka m.st. War­sza­wy), Elż­bie­ty Łap­czyń­skiej (Nagro­da Con­ra­da) i Alek­san­dra Tro­ja­now­skie­go (Wro­cław­ska Nagro­da Poetyc­ka Sile­sius). Dowiedz się, jak pójść w ich śla­dy i speł­nić wła­sne marze­nie o książ­ce!