Kartoteka 25: Portrety (12)
Elżbieta Lempp
Strona cyklu
Kartoteka 25: PortretyElżbieta Lempp
ur. w 1957 r. w Będzinie. Fotografka z zamiłowania, slawistka z wykształcenia. Fotografuje od połowy lat 80. XX wieku. Głównie ludzi kultury, w szczególności pisarzy, którym poświęciła album Krajobrazy literackie. Fotografia 1985‒2007 / Literary Landscapes. Photography 1985-2007 z posłowiem Marka Bieńczyka (Universitas, Kraków 2009). Ponadto wydała: Rozbiórka (Biuro Literackie 2007), Wielka ciekawość (BoSz 2006). Współpracuje z wydawnictwami literackimi oraz portalami internetowymi www.culture.pl oraz www.instytutksiazki.pl. Jej prace ukazują się w licznych pismach, gazetach i periodykach. Wystawia w kraju i zagranicą.
Punktem wyjścia spotkania z Andrzejem Sosnowskim w grudniu 2002 roku była redakcja „Literatury na Świecie”, punktem dojścia – słup ogłoszeniowy przy Muzeum Karykatury na Koziej, przy której „LnŚ” ma siedzibę. Na pierwszy portret z poetą umówiliśmy się na Rynku Mariensztackim w grudniu 1997 roku.
W kwietniu 1994 roku rozpoznawalnym punktem na mapie nieznanej mi Warszawy, gdzie umówiłam się na spotkanie z młodym poetą Marcinem Sendeckim, był Grób Nieznanego Żołnierza. Taki właśnie zapis w kalendarzyku – „Gr. Nieznanego Żołnierza” – pozwala mi zidentyfikować miejsce zdjęcia. Z drzew i alejek w tle wnioskuję, że musiał to być pobliski Ogród Saski. Bardziej precyzyjnych notatek wtedy nie robiłam ani w kalendarzykach, ani na foliach z negatywami. To przyszło z czasem. Wtedy byłam oczekującą mamą – w sierpniu 1994 roku urodziła się nasza Ola. Ponownie na zdjęcia z Marcinem spotkaliśmy się w lutym 2002 roku – znalazłam zaciszne przejście z placu Zamkowego w dół, wzdłuż murów kościoła, w stronę Mariensztatu.