List do Ministra Kultury
Artur Burszta
Strona cyklu
Strona A, strona BArtur Burszta
Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.
Trwa stan wyjątkowy w Biurze Literackim. Ratujemy Stację Literatura. W dzisiejszej audycji m.in. o liście zagranicznych festiwali i instytucji do Ministra Kultury, podpisach pod apelem „o dalsze dotowanie najstarszego festiwalu literackiego w Polsce” i zbiórce finansowej. Z wiarą, że znajdą się środki na Pracownie, Kacper Bartczak ogłasza dzisiaj finalistów i finalistki projektu „Druga książka wierszem”, a Joanna Roszak – „Książki zaangażowanej społecznie”.
Muzycznie też będzie ciekawie. Szesnaście utworów z nowych lub właśnie zapowiadanych płyt. Cztery bloki po cztery kawałki. Będzie gitarowo. Potem awangardowo i eksperymentalnie. Następnie parkietowo i na koniec odważnie, inaczej niż wcześniej. Przeważać będą utwory „cudownie dziwaczne”. Chwilami uzależniające. Niektóre z nich mogą być wyzwaniami. Ale tylko dla tych, którzy słuchają audycji od niedawna.
Spotykamy się od roku. Czterdzieści odcinków to już całkiem sporo. Tym bardziej dziękuję Wam za ciepłe słowa, które dostaję po każdej audycji. Ubiegłotygodniowy rekord, kiedy w pierwszej godzinie słuchało „Strony A, strony B” ponad pół tysiąca osób, to coś, o czym nawet bym nie pomarzył na początku. O tym, że słuchać będzie tej audycji kilka tysięcy osób, tym bardziej.