16/04/21

List do Ministra Kultury

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Trwa stan wyjąt­ko­wy w Biu­rze Lite­rac­kim. Ratu­je­my Sta­cję Lite­ra­tu­ra. W dzi­siej­szej audy­cji m.in. o liście zagra­nicz­nych festi­wa­li i insty­tu­cji do Mini­stra Kul­tu­ry, pod­pi­sach pod ape­lem „o dal­sze doto­wa­nie naj­star­sze­go festi­wa­lu lite­rac­kie­go w Pol­sce” i zbiór­ce finan­so­wej. Z wia­rą, że znaj­dą się środ­ki na Pra­cow­nie, Kac­per Bart­czak ogła­sza dzi­siaj fina­li­stów i fina­list­ki pro­jek­tu „Dru­ga książ­ka wier­szem”, a Joan­na Roszak – „Książ­ki zaan­ga­żo­wa­nej spo­łecz­nie”.

Muzycz­nie też będzie cie­ka­wie. Szes­na­ście utwo­rów z nowych lub wła­śnie zapo­wia­da­nych płyt. Czte­ry blo­ki po czte­ry kawał­ki. Będzie gita­ro­wo. Potem awan­gar­do­wo i eks­pe­ry­men­tal­nie. Następ­nie par­kie­to­wo i na koniec odważ­nie, ina­czej niż wcze­śniej. Prze­wa­żać będą utwo­ry „cudow­nie dzi­wacz­ne”. Chwi­la­mi uza­leż­nia­ją­ce. Nie­któ­re z nich mogą być wyzwa­nia­mi. Ale tyl­ko dla tych, któ­rzy słu­cha­ją audy­cji od nie­daw­na.

Spo­ty­ka­my się od roku. Czter­dzie­ści odcin­ków to już cał­kiem spo­ro. Tym bar­dziej dzię­ku­ję Wam za cie­płe sło­wa, któ­re dosta­ję po każ­dej audy­cji. Ubie­gło­ty­go­dnio­wy rekord, kie­dy w pierw­szej godzi­nie słu­cha­ło „Stro­ny A, stro­ny B” ponad pół tysią­ca osób, to coś, o czym nawet bym nie poma­rzył na począt­ku. O tym, że słu­chać będzie tej audy­cji kil­ka tysię­cy osób, tym bar­dziej.