09/04/21

Na ratunek Stacji Literatura

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Nie tak to wszyst­ko mia­ło wyglą­dać. Dzi­siej­sza audy­cja musi ruszyć na ratu­nek naj­star­sze­mu festi­wa­lo­wi lite­rac­kie­mu w Pol­sce. Anto­ni­na Tosiek opo­wie o pety­cji, któ­ra jest ini­cja­ty­wą lau­re­atów i lau­re­atek pro­jek­tów wydaw­ni­czych oraz pra­cow­ni Sta­cji Lite­ra­tu­ra. Te chce­my ura­to­wać w pierw­szej kolej­no­ści poprzez zbiór­kę, o któ­rej w audy­cji mówić będzie Ola Olszew­ska. Opo­wiem też o innych dzia­ła­niach, na przy­kład o wywia­dzie, jakie­go udzie­li­łem dzi­siej­sze­mu Dzien­ni­ko­wi Gaze­cie Praw­nej.

Po tym wszyst­kim, co się wyda­rzy­ło od wtor­ku, bar­dzo potrze­bo­wa­łem spo­tka­nia z Wami. Audy­cji, któ­ra będzie bli­ska tej, o któ­rej myśla­łem, zanim zosta­ły ogło­szo­ne mini­ste­rial­ne decy­zje. Dla­te­go dzi­siaj zgod­nie z pla­nem cele­bro­wać będzie­my pre­mie­rę książ­ki „Prze­ły­ka­nie wło­sa” Jána Ondru­ša i na prze­kór wszyst­kie­mu zosta­ną ogło­szo­ne listy fina­li­stów i fina­li­stek pro­jek­tów wydaw­ni­czych „Pierw­sza książ­ka pro­zą” oraz „Kolej­na książ­ka wier­szem”. Gość­mi audy­cji będą Dariusz Sośnic­ki, Zbi­gniew Machej i Dawid Kuja­wa.

Muzy­ka nie raz rato­wa­ła mnie z róż­nych opre­sji. Podob­nie będzie i tym razem. Pozwól­cie, że zagram Wam te same utwo­ry, któ­re pla­no­wa­łem na 39. odci­nek. Żad­ne mar­sze żałob­ne. Po pro­stu zestaw faj­nych pio­se­nek. Wię­cej będzie zapo­wie­dzi płyt niż pre­mie­ro­wych wydań. Nowe gita­ro­we gra­nie z Wysp, kola­bo­ra­cje, wystę­py gościn­ne w zupeł­nie innej for­mie, ryt­my afry­kań­skie i indyj­skie. Sil­ne odwo­ła­nia do lat 80. i 90. Jubi­le­usz wytwór­ni 4AD. Nowe hipho­po­we i jaz­zo­we pły­ty z Pol­ski oraz kil­ka innych nie­spo­dzia­nek.

A teraz obie­ca­ne lin­ki. Tutaj do pety­cji, tutaj do zrzut­ki, a tutaj do wywia­du w Dzien­ni­ku Gaze­cie Praw­nej. Jeśli zaś chcesz dołą­czyć do gro­na osób, któ­re jako pierw­sze mają szan­sę wysłu­chać pod­ca­stu i sko­men­to­wać go, to klik­nij tutaj. Trud­no powie­dzieć, co przy­nio­są naj­bliż­sze dni, ale zwy­cza­jo­wo pre­mie­ro­we odcin­ki pod­ca­stu poja­wia­ją się w każ­dy pią­tek o godzi­nie 20:00 w Maga­zy­nie Lite­rac­kim biBLio­te­ka. Oby do usły­sze­nia!

Pod­pisz apel lau­re­atek lau­re­atów Sta­cji Lite­ra­tu­ra o dal­sze doto­wa­nie naj­star­sze­go festi­wa­lu lite­rac­kie­go w Pol­sce

Wes­przyj naszą zbiór­kę i pomóż ura­to­wać Pra­cow­nie Sta­cji Lite­ra­tu­ra