Nasłuch nr 6: Zlutować poezję
Jakub Jakubik
Strona cyklu
Nasłuch
Jakub Jakubik
Studiował filologię polską i historię sztuki. Od 2023 współpracownik Biura Literackiego. Publikował w „Śląsku” i „ArtPapierze”. Interesują go teoria literatury, Norwegia i niderlandzkie retabula ołtarzowe.
Gruchnął luty, podkuj buty, bo trudno będzie dotrzymać kroku. Dziś literacką lutownicą zasalutuję generałom krytyki. Wymusztruję bieganinę myśli, skręcając z tekstu w bezpieczną linę logosu. En gard, tekście. Przygotuj się na chłostę.
Robert Kowalski z @paryskiesalonyromantykow przechadza się po Samotności przestrzeni Emily Dickinson, zatrzymując się na pauzach, skacząc obok WIELKICH LITER. To filozoficzna, intelektualna forma, w której zamykają się iście romantyczne emocje. Być może warto ją czytać na dwie ręce z Psem i aniołem Jona Fossego, w którym tak ważna jest strata oraz norweskie odludzie, i choć trzeba czasem nad wierszami pochylić się kilkukrotnie, to składa się to nam na niepowtarzalną przestrzeń poetycką.
Przestrzeń, w której trudno się ukryć. Jakub Belina-Brzozowski w rozmowie z Katarzyną Kachel odsłania doświadczenia i motywy stojące za debiutanckim tomem córka tańczy. Można śmiało pytać „co ma wspólnego tybetologia z tańcem” i „czy w męskiej szatni można rozmawiać o poezji”. To nie do końca pytania, które padły, bo sam wywiad jest bardzo intymny, szczery i dla mnie, mężczyzny, poruszający. Więc tym razem nie będę żartował i zwyczajnie zaproszę do lektury, a Jakubowi gratuluję tomiku.
Po takim akapicie trudno na nowo przyspieszyć. Może dobrze zrobi truchcik w Miejsca odległe. @zaduzoczytam otwarcie pisze, że to debiut dojrzały i świetnie napisany, a Aleksandra Pakieła wyróżnia, że zbiór opowiadań przez swoje relacje między poszczególnymi historiami składa się na poczucie efektu motyla. Uspokajam wszystkich przestraszonych – książkę można zamówić przez internet, nie trzeba nigdzie latać samolotem. To naprawdę niepowtarzalna okazja, bo teraz, żeby mieć Wnuka, nie trzeba być ani dziadkiem, ani babcią.
Karol Maliszewski w „Odrze” pisze krótko o Zeszycie ćwiczeń Joanny Łępickiej – „Łępicka rozgrywa całą tę ekstatyczność po swojemu. To znaczy jak? Trudno orzec.” To dzieje się intuicyjnie, wzloty, porywy i „fale bijące o skałę cholernie skonwencjonalizowanej poezji”. „Oto tomik, który wyłania, jeśli chodzi o przyszłość poezji, coś znaczącego”, pozasystemowego i buntowniczego od niechcenia. Trudno wobec takiej rekomendacji przejść obojętnie. Może to jak australijski vegemite, albo kochasz albo nienawidzisz?
Potem, już w „Twórczości” Maliszewski schodzi do podziemi (ale nie do piekieł!) Katawotry Przemysława Owczarka. Tomik podziemny, łódzki, „depresji walczącej”, Robin Łódź, który przeistacza się w Odyseusza. „Współczucie, ten pierwszy odruch poświęcony biednej, szarpiącej się duszy to za mało”. Ciągła szamotanina niesprawiedliwości, zderzeń i trudności. Nie sposób tego streścić, tak jakbym, nasłuchując, nie mógł dosłyszeć, tego co dzieje się głęboko pod ziemią.
Za to słychać i to dobrze, bo z radioodbiornika, głos Aleksandry Kasprzak, która gościła na antenie radiowej czwórki Polskiego Radia. Dla Alicji Michalskiej Wydrąż mi rodzinę w serze to książka przełomowa i bardzo wciągająca. O memach, debiutach, nowym pokoleniu pisarzy i internecie można posłuchać tutaj.
Dziś mija nam półrocze nasłuchiwania. Nie za bardzo wiem, co się mówi w takich sytuacjach, więc pożyczę sobie dobrego lutego, a Wam dużo cierpliwości, bo musicie czekać miesiąc na następny numer. Czołem!
Terminarz pojedynków z literaturą jest dostępny pod adresem: jjakubik@biuroliterackie.pl
Jak pisałem powieść kryminalną (w tym biednym kraju), Krzysztof Jaworski:
Piotr Banasiak, Warszawa.pl, 09.01.2025: https://www.warszawa.pl/jak-pisalem-powiesc-kryminalna-w-tym-biednym-kraju/
Samotność przestrzeni, Emily Dickinson:
Instagram, @paryskiesalonyromantykow: https://www.instagram.com/p/DD4xaZIiYXu/?utm_source=ig_web_copy_link
córka tańczy, Jakub Belina-Brzozowski:
Katarzyna Kachel, Rzadko staję tak nago, „Gazeta Krakowska” 20.12.2024: https://plus.gazetakrakowska.pl/jakub-belinabrzozowski-rzadko-staje-tak-nago/ar/c15-19004670.
Miejsca odległe, Maciej Wnuk:
Instagram, @zaduzoczytam: https://www.instagram.com/p/DD6ZQLLtVxn/
Instagram, Aleksandra Pakiela @ola_czyta: https://www.instagram.com/p/DD65BTeuWi6/
Zeszyt ćwiczeń, Joanna Łępicka:
Karol Maliszewski, Z raptularza czytelnika nowości poetyckich, Miesięcznik „Odra” 12/2024, s. 57–60.
Katawotra, Przemysław Owczarek:
Karol Maliszewski, „przekopać się do miejsca podziemnego” i wrócić, „Twórczość” 12/2024: https://tworczosc.com.pl/artykul/przekopac-sie-do-miejsca-podziemnego-i-wrocic/
Wydrąż mi rodzinę w serze, Aleksandra Kasprzak:
Alicja Michalska, „Wydrąż mi rodzinę w serze” – literacki debiut Aleksandry Kasprzak Polskie, Polskie Radio „Czwórka”: https://www.polskieradio.pl/10/11062/Artykul/3464598,wydraz-mi-rodzine-w-serze-literacki-debiut-aleksandry-kasprzak