08/01/24

Strona A, strona B nr 94: O debiutowaniu, nauce u mistrzów i o tym, czym jest pisanie

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

W 94. odcin­ku „Stro­ny A, stro­ny B” o debiu­to­wa­niu, nauce u mistrzów i o tym, czym jest pisa­nie, opo­wia­da­ją: Karol Mali­szew­ski, Tade­usz Róże­wicz i Kry­sty­na Miło­będz­ka. A sko­ro to audy­cja o tym, jak naj­le­piej zaczy­nać pisa­nie, przy­glą­da­my się cie­ka­wym debiu­tom z ostat­niej edy­cji pro­jek­tów wydaw­ni­czych Biu­ra Lite­rac­kie­go – książ­kom Oli Lewan­dow­skiej, Joan­ny Łępic­kiej i Jaku­ba Gra­bia­ka. Zara­zem przy­po­mi­na­my, że już 31 stycz­nia finał tego­rocz­ne­go nabo­ru.

Następ­ny nabór dopie­ro za rok. Ten jest o tyle wyjąt­ko­wy, że po raz pierw­szy w histo­rii od momen­tu zgło­sze­nia do chwi­li wyda­nia książ­ki może minąć led­wie kil­ka czy kil­ka­na­ście tygo­dni. Co wię­cej, wybra­na oso­ba otrzy­ma sty­pen­dium twór­cze na czas fina­ło­wych prac nad debiu­tanc­kim tomem. Dla tych twór­czyń i twór­ców, któ­rzy czu­ją, że to jesz­cze nie czas na wyda­nie książ­ki, prze­zna­czo­na jest pra­cow­nia przed debiu­tem wier­szem i pro­zą. O tym tak­że w tym odcin­ku.

Nie zwle­kaj i wyślij swo­je zgło­sze­nie! Liczę na to, że spo­tka­my się mię­dzy 6 a 9 czerw­ca w Koło­brze­gu oraz że tra­fisz na listę uczest­ni­czek i uczest­ni­ków wybra­nej Pra­cow­ni. A za rok albo dwa, w podob­nym odcin­ku, zosta­nie przed­sta­wio­na Two­ja debiu­tanc­ka książ­ka. A ja będę miał przy­jem­ność opra­wić muzycz­nie Two­je wier­sze lub pro­zę. Tak jak mia­łem przy­jem­ność pra­co­wać nad tek­sta­mi Oli, Joan­ny i Jaku­ba, do posłu­cha­nia któ­rych na koniec tej zapo­wie­dzi zapra­szam.