Ostatnia Stacja
Artur Burszta
Strona cyklu
Strona A, strona BArtur Burszta
Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.
Ostatni dzień tegorocznej edycji festiwalu przypadnie dokładnie na pierwszy dzień pierwszej edycji z 1996 roku. W ten sposób historia zatoczy koło. Domknie się dokładnie po 25 latach. Co do jednego dnia. Czy Stacja Literatura 26 będzie „Ostatnią Stacją”? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym odcinku „Strony A, strony B”. Poznajemy daty, program, nazwiska wszystkich gości oraz prowadzących wydarzenia i zajęcia w Pracowniach na żywo, a także tytuły premierowych książek, w tym takich, których jeszcze nie zapowiadaliśmy.
Na czytanie autorów z Połowu zaprosi Karolina Kapusta, „Odwróconą strefę” dedykowaną Tymoteuszowi Karpowiczowi i Tadeuszowi Różewiczowi zapowie Asia Mueller (jest nowy termin nadsyłania zgłoszeń!), a dwa zupełnie nowe wydarzenia, które rozegrają się na torach i na plenerowej scenie w Siennej, zaprezentuje Jakub Skurtys. Ola Olszewska poinformuje zaś o ankietach, noclegach, przejazdach oraz warunkach wyboru laureatów projektów. Poznamy też prowadzących Pracownie otwarte oraz daty zajęć online dla finalistów głównych projektów.
Przygotujcie się też na muzyczne perełki, nigdy nie prezentowane fragmenty koncertów z Fortów i Portów sprzed lat. Audycję rozpocznie Wacław Zimpel, który muzycznie oprawi wszystkie czytania i zagra jeden z trzech zaplanowanych koncertów. Posłuchamy też premierowych nagrań wykonawców, którzy dadzą koncerty w tegorocznej Stacji. Kto to będzie? O tym w dzisiejszej audycji, która faktycznie pełna jest niespodzianek i ważnych informacji, tych dotyczących najbliższej edycji, ale też przyszłości imprezy.