28/05/21

Ostatnia Stacja

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Ostat­ni dzień tego­rocz­nej edy­cji festi­wa­lu przy­pad­nie dokład­nie na pierw­szy dzień pierw­szej edy­cji z 1996 roku. W ten spo­sób histo­ria zato­czy koło. Domknie się dokład­nie po 25 latach. Co do jed­ne­go dnia. Czy Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26 będzie „Ostat­nią Sta­cją”? Na to pyta­nie odpo­wia­da­my w dzi­siej­szym odcin­ku „Stro­ny A, stro­ny B”. Pozna­je­my daty, pro­gram, nazwi­ska wszyst­kich gości oraz pro­wa­dzą­cych wyda­rze­nia i zaję­cia w Pra­cow­niach na żywo, a tak­że tytu­ły pre­mie­ro­wych ksią­żek, w tym takich, któ­rych jesz­cze nie zapo­wia­da­li­śmy.

Na czy­ta­nie auto­rów z Poło­wu zapro­si Karo­li­na Kapu­sta, „Odwró­co­ną stre­fę” dedy­ko­wa­ną Tymo­te­uszo­wi Kar­po­wi­czo­wi i Tade­uszo­wi Róże­wi­czo­wi zapo­wie Asia Muel­ler (jest nowy ter­min nad­sy­ła­nia zgło­szeń!), a dwa zupeł­nie nowe wyda­rze­nia, któ­re roze­gra­ją się na torach i na ple­ne­ro­wej sce­nie w Sien­nej, zapre­zen­tu­je Jakub Skur­tys. Ola Olszew­ska poin­for­mu­je zaś o ankie­tach, noc­le­gach, prze­jaz­dach oraz warun­kach wybo­ru lau­re­atów pro­jek­tów. Pozna­my też pro­wa­dzą­cych Pra­cow­nie otwar­te oraz daty zajęć onli­ne dla fina­li­stów głów­nych pro­jek­tów.

Przy­go­tuj­cie się też na muzycz­ne pereł­ki, nigdy nie pre­zen­to­wa­ne frag­men­ty kon­cer­tów z For­tów i Por­tów sprzed lat. Audy­cję roz­pocz­nie Wacław Zim­pel, któ­ry muzycz­nie opra­wi wszyst­kie czy­ta­nia i zagra jeden z trzech zapla­no­wa­nych kon­cer­tów. Posłu­cha­my też pre­mie­ro­wych nagrań wyko­naw­ców, któ­rzy dadzą kon­cer­ty w tego­rocz­nej Sta­cji. Kto to będzie? O tym w dzi­siej­szej audy­cji, któ­ra fak­tycz­nie peł­na jest nie­spo­dzia­nek i waż­nych infor­ma­cji, tych doty­czą­cych naj­bliż­szej edy­cji, ale też przy­szło­ści impre­zy.