Poetyckie debiuty 2021
Artur Burszta
Strona cyklu
Strona A, strona BArtur Burszta
Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.
Dzisiaj na przekór wszystkiemu ogłosimy nazwiska 24 finalistek i finalistów projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2021” oraz 56 uczestniczek i uczestników „Pracowni otwartych wierszem”. Moimi gośćmi będą Dawid Mateusz i Jakub Skurtys, którzy przez kilka ostatnich tygodni czytali zgłoszenia w Połowie, oraz Kacper Bartczak, z którym porozmawiam o jego najnowszej książce „Widoki wymazy”. Pojawią się też inne niespodzianki. Pierwsza już na początku audycji.
Jeśli chodzi o granie, to będziemy celebrować niedoskonałość i muzyczne eksperymenty. Pojawią się klaustrofobiczne, mantrowe piosenki, idealnie współgrające z czasem domowych izolacji, ale będą także pierwsze letnie przebłyski muzyczne. Poznamy, co to takiego „New Cute” i braterska miłość w krajowym wydaniu. Sprawdzimy, jak można wykorzystać klasykę awangardy do stworzenia nowej muzyki. Odnotujemy także nowy pomysł na płyty rocznicowe.
Wciąż nie wiadomo, czy festiwal się odbędzie. Prowadzimy zbiórkę na stronie zrzutka.pl. Chcemy w pierwszej kolejności uratować Pracownie. Jesteśmy coraz bliżej połowy kwoty. Pod listem do Ministra Kultury podpisało się już 33 dyrektorów najważniejszych festiwali i instytucji literackich z 21 krajów. Pod apelem „o dalsze dotowanie najstarszego festiwalu literackiego w Polsce” zebraliśmy podpisy blisko 900 osób. Naprawdę nie wiem, jak za to wszystko dziękować. Jednego jestem pewien. Jako wspólnota wyjdziemy z całej tej sytuacji znacznie silniejsi!