25/03/21

Pracownie ze Stacji 26

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Czas pod­su­mo­wań w tego­rocz­nym nabo­rze Biu­ra Lite­rac­kie­go. Ile w tym roku zgło­szo­no ksią­żek? Któ­ry pro­jekt cie­szy się naj­więk­szym zain­te­re­so­wa­niem? Jakie mia­sto ma naj­wię­cej autorek/autorów poszu­ku­ją­cych wydaw­cy? I kto w tego­rocz­nych zgło­sze­niach sta­no­wił więk­szość – uczest­ni­cy poprzed­nich edy­cji czy nowe oso­by? Oto nie­któ­re pyta­nia, na któ­re odpo­wie­dzi udzie­li Ola Olszew­ska. Z kolei Joan­na Muel­ler przed­sta­wi fina­list­ki i fina­li­stów Pra­cow­ni pierw­szej książ­ki wier­szem i sko­men­tu­je prze­sła­ne pro­po­zy­cje. Dowie­my się, czy wśród nade­sła­nych zesta­wów ujaw­nia­ją się „nowe języ­ki poezji”, czy wśród fina­li­stów są oso­by pró­bu­ją­ce po raz kolej­ny swo­ich sił i czy zda­rzy­ły się jakieś spek­ta­ku­lar­ne powro­ty.

Podej­mie­my też tema­ty, któ­rych uni­ka się w mediach. Przyj­rzy­my się sil­nym kobie­tom. Tole­ran­cji i rów­no­upraw­nie­niu. Zain­spi­ru­je­my Afry­ką. Zasta­no­wi­my się, co w nowej deka­dzie jest głów­nym wyróż­ni­kiem pio­se­nek – muzy­ka czy tek­sty. Spró­bu­je­my też poszu­kać alter­na­ty­wy dla życia w wir­tu­al­nym świe­cie. Tym razem z set­ki nowych płyt i nagrań do audy­cji tra­fi osiem­nast­ka wyko­naw­ców: Ali­ce Pho­ebe Lou, Ano­ther Micha­el, Arca­de Fire, Bell Orche­stre, Carm feat. Justin Ver­non, delay_ok, DJ Black Low, Dru­ga Fala, Hia­tus Kaiy­ote feat. Arthur Vero­cai, Kamil Hus­se­in, Ian Swe­et, Kathia, Kiwi Jr, Loret­ta Lynn, New Pagans, Peaches, Serj Tan­kian i Thur­ston Moore.

Lubisz ambit­ną, alter­na­ty­wą muzy­kę? Chcesz być na bie­żą­co z nowo­ścia­mi i zapo­wie­dzia­mi naj­waż­niej­szych płyt? Inte­re­su­jesz się spra­wa­mi spo­łecz­ny­mi, fil­mem i inny­mi dzie­dzi­na­mi sztu­ki? Piszesz wier­sze, pro­zę i inne gatun­ki lite­rac­kie? Szu­kasz infor­ma­cji doty­czą­cych spe­cy­fi­ki ryn­ków wydaw­ni­czych w Pol­sce i za gra­ni­cą? Poży­tecz­nej wie­dzy dla począt­ku­ją­cych auto­rów? Posłu­chaj wcze­śniej­szych odcin­ków „Stro­ny A, stro­ny B”. Chcesz dołą­czyć do gro­na osób, któ­re jako pierw­sze mają szan­sę wysłu­chać pod­ca­stu i sko­men­to­wać go? Dopisz się do listy. Pre­mie­ro­we odcin­ki pod­ca­stu w każ­dy pią­tek o godzi­nie 20:00 w Maga­zy­nie Lite­rac­kim biBLio­te­ka.

ab@biuroliterackie.pl