07/02/22

Prozatorskie nowości z Pracowni Biura Literackiego

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Coraz mniej cza­su na wysył­kę zgło­szeń w tego­rocz­nych pro­jek­tach wydaw­ni­czych Biu­ra Lite­rac­kie­go. Spró­bu­je­my dzi­siaj wes­przeć pra­ce tych, któ­rzy piszą pro­zę, za tydzień tych, któ­rzy piszą poezję. Naszy­mi gości­nia­mi i gość­mi będą lau­re­at­ki i lau­re­aci poprzed­nich edy­cji pro­jek­tów, któ­rzy wyda­li albo za chwi­lę wyda­dzą swo­je książ­ki w Biu­rze Lite­rac­kim. Dzi­siaj Krzysz­tof Chro­now­ski (Nie­obec­ność), Maria Krzyw­da (Wszyst­ko dobrze) i Jakub Wiśniew­ski (Myja). Za tydzień Tomek Gro­mad­ka (Komu­nizm, gów­no i może cię kocham) i Julek Rosiń­ski (stresz­cze­nie pie­śni). Za dwa tygo­dnie Mar­cin Mokry (żywe linie nowe usta), Karo­li­na Sał­dec­ka (Rekuh­ka­ra) i Prze­my­sław Sucha­nec­ki (O).

Po ostat­niej audy­cji „Jak speł­nić marze­nia o wła­snej książ­ce”, któ­ra zali­czy­ła rekor­do­wą słu­chal­ność, gdzie zagra­li­śmy wyłącz­nie kra­jo­wą muzy­kę, dosta­łem spo­ro listów z prze­sła­niem „graj­my wię­cej pol­skich kawał­ków”. No to dzi­siaj zagra­my ich aż dwa­na­ście. Na począ­tek trój­ka muzy­ków zwią­za­nych z naszym festi­wa­lem, potem trzy pio­sen­ki z zaska­ku­ją­cych lite­rac­kich płyt, póź­niej trój­ka „szyb­kich” chło­pa­ków i na koniec trzy debiu­ty, któ­rych nie moż­na prze­ga­pić. Cytu­jąc kla­sy­ka: „Dziw­ny, dziw­ny, dziw­ny czas”. A para­fra­zu­jąc jed­ne­go z boha­te­rów dzi­siej­sze­go odcin­ka: „Chciał­bym być tyl­ko tam, gdzie byłem,/ Bo znik­ną­łem tu, gdzie jestem”.

Powrót do „Stro­ny A, stro­ny B” oka­zał się dla mnie w tym tygo­dniu taką pozy­tyw­ną recy­dy­wą. Mam nadzie­ję, że i dla Was słu­cha­nie tego odcin­ka będzie przy­jem­no­ścią!