Prozatorskie nowości z Pracowni Biura Literackiego
Artur Burszta
Strona cyklu
Strona A, strona BArtur Burszta
Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.
Coraz mniej czasu na wysyłkę zgłoszeń w tegorocznych projektach wydawniczych Biura Literackiego. Spróbujemy dzisiaj wesprzeć prace tych, którzy piszą prozę, za tydzień tych, którzy piszą poezję. Naszymi gościniami i gośćmi będą laureatki i laureaci poprzednich edycji projektów, którzy wydali albo za chwilę wydadzą swoje książki w Biurze Literackim. Dzisiaj Krzysztof Chronowski (Nieobecność), Maria Krzywda (Wszystko dobrze) i Jakub Wiśniewski (Myja). Za tydzień Tomek Gromadka (Komunizm, gówno i może cię kocham) i Julek Rosiński (streszczenie pieśni). Za dwa tygodnie Marcin Mokry (żywe linie nowe usta), Karolina Sałdecka (Rekuhkara) i Przemysław Suchanecki (O).
Po ostatniej audycji „Jak spełnić marzenia o własnej książce”, która zaliczyła rekordową słuchalność, gdzie zagraliśmy wyłącznie krajową muzykę, dostałem sporo listów z przesłaniem „grajmy więcej polskich kawałków”. No to dzisiaj zagramy ich aż dwanaście. Na początek trójka muzyków związanych z naszym festiwalem, potem trzy piosenki z zaskakujących literackich płyt, później trójka „szybkich” chłopaków i na koniec trzy debiuty, których nie można przegapić. Cytując klasyka: „Dziwny, dziwny, dziwny czas”. A parafrazując jednego z bohaterów dzisiejszego odcinka: „Chciałbym być tylko tam, gdzie byłem,/ Bo zniknąłem tu, gdzie jestem”.
Powrót do „Strony A, strony B” okazał się dla mnie w tym tygodniu taką pozytywną recydywą. Mam nadzieję, że i dla Was słuchanie tego odcinka będzie przyjemnością!