14/05/21

Przyszłość poezji

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Pod­su­mo­wu­je­my dzi­siaj deba­tę „Nowe języ­ki poezji”. Roz­ma­wia­my o tym, jaka jest przy­szłość poezji. Jakie będzie podej­mo­wać tema­ty i jaki będzie jej język. Spraw­dza­my, czy te zmia­ny już nastę­pu­ją, czy też są dopie­ro przed nami. W audy­cji wystę­pu­ją kolej­no: Rado­sław Jur­czak, Rafał Gawin, Grze­gorz Jędrek, Kac­per Bart­czak, Olek Tro­ja­now­ski, Jakub Pszo­niak, Paweł Maj­cher­czyk, Wero­ni­ka Janecz­ko i Nina Manel. A na finał Joan­na Orska i Jakub Skur­tys, od któ­rych deba­ta o „języ­kach” się zaczę­ła i na któ­rych się koń­czy.

Wspar­ciem dla roz­mów jest spe­cjal­nie dobra­ny zestaw 15 pio­se­nek, wymy­ka­ją­cych się tra­dy­cyj­nym opi­som, wyma­ga­ją­cych, ale tyl­ko od tych, któ­rzy nie są otwar­ci na to, co nowe. Play­li­sta uwzględ­nia nastę­pu­ją­cych twór­ców: Bastar­da & João De Sousa, Bło­to, Fun­kwa­re, Ire­na & Voj­těch Havlo­vi, Jen­ni­fer Whar­ton feat. Kurt Elling, Jimek, LCY, Lit­tle Sna­ke & Tuta­ra Peak, LSDXOXO, Mena­ge­rie, Michał Toma­sik, Nitin Sawh­ney feat. Nina Miran­da, Pat­ter­son Hood & Jay Gon­za­lez, Pej­zaż, Ste­fan Weso­łow­ski & Maja Sie­miń­ska.

Chcesz być na bie­żą­co z nowo­ścia­mi i zapo­wie­dzia­mi naj­waż­niej­szych płyt? Inte­re­su­jesz się spra­wa­mi spo­łecz­ny­mi, fil­mem lub inny­mi dzie­dzi­na­mi sztu­ki? Piszesz wier­sze, pro­zę i inne gatun­ki lite­rac­kie? Szu­kasz infor­ma­cji doty­czą­cych spe­cy­fi­ki ryn­ków wydaw­ni­czych w Pol­sce i za gra­ni­cą? Posłu­chaj wcze­śniej­szych odcin­ków „Stro­ny A, stro­ny B”. Chcesz dołą­czyć do gro­na osób, któ­re jako pierw­sze mają szan­sę wysłu­chać pod­ca­stu? Dopisz się do listy! Pre­mie­ro­we odcin­ki w każ­dy pią­tek o godzi­nie 20:00 w Maga­zy­nie Lite­rac­kim biBLio­te­ka.