04/03/21

Raport o stanie poezji polskiej na świecie (1)

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury i społecznik.

 

Dzi­siaj i za tydzień „Raport o sta­nie poezji pol­skiej na świe­cie”. W tym odcin­ku wysłu­cha­my rela­cji z Ukra­iny (Ostap Sły­wyn­ski), Czech (Lucie Zako­pa­lo­vá), Nie­miec (Bern­hard Hart­mann), Łotwy (Ing­māra Balo­de) oraz Bel­gii (Doro­ta Wal­czak-Dela­no­is). Za tydzień – ze Sta­nów Zjed­no­czo­nych, Korei Połu­dnio­wej, Wysp Bry­tyj­skich, Pół­wy­spu Ibe­ryj­skie­go i Rosji. Dowie­my się, jaka jest kon­dy­cja poezji w cza­sach pan­de­mii, jakie poet­ki i jakich poetów aktu­al­nie się tłu­ma­czy, wyda­je, nagra­dza i zapra­sza na zagra­nicz­ne festi­wa­le.

Na liście nowo­ści pły­to­wych, któ­re chciał­bym zare­ko­men­do­wać w tym tygo­dniu, zna­la­zło się 50 tytu­łów! Co wybrać, z cze­go zre­zy­gno­wać, jakie zna­leźć klu­cze? Już daw­no nie mia­łem takie­go zawro­tu gło­wy. Osta­tecz­nie gra­my dzi­siaj elek­tro­nicz­nie, tanecz­nie i hip-hopo­wo. Za tydzień gita­ro­wo, roc­ko­wo i jaz­zo­wo. Na co zwró­cić uwa­gę? Na pew­no na pły­tę z wier­sza­mi Alle­na Gins­ber­ga, ale to nie jedy­na muzycz­na wspa­nia­łość z ostat­nich dni i tygo­dni, któ­rą trze­ba poznać.

Moje poko­le­nie śpie­wa­ło „Boys don’t cry”. To było wezwa­niem do okre­ślo­nej męskiej posta­wy. Teraz uro­dzo­ny w 1991 roku Oscar Schel­ler na pły­cie „Boys Cry” śpie­wa coś odmien­ne­go. Opi­su­je nową męskość opar­tą na zdro­wych emo­cjach. Coraz wię­cej arty­stek i arty­stów wycho­dzi z zało­że­nia, że muzy­ka musi dzi­siaj nieść za sobą moc­ne prze­sła­nie. I tym tema­tem się zaj­mie­my. Na przy­kład pły­tą „The Ame­ri­can Negro” Adria­na Younge’a, któ­ra opo­wia­da o śle­pym rasi­zmie i nie­wol­nic­twie, na któ­rych zbu­do­wa­na zosta­ła Ame­ry­ka.

Spodo­ba­ła Ci się audy­cja? Podaj ją dalej. Niech inni pozna­ją tych, któ­rzy wyko­nu­ją nie­sa­mo­wi­tą pra­cę na rzecz naszej lite­ra­tu­ry. Posłu­chaj też wcze­śniej­szych odcin­ków na podob­ne tema­ty: „Nowe języ­ki poezji”, „Gdzie jest poezja”, „Obce sta­ny”, „Co jest waż­ne, gdy wyda­je się książ­kę”, „Co po debiu­cie”, „Czym jest pisa­nie” i „Wydaj książ­kę”. Chcesz jako pierwsza/pierwszy posłu­chać kolej­ne­go odcin­ka pod­ca­stu? Dołącz do gro­na sta­łych słu­cha­czy!