03/09/24

Strona A, strona B, nr 102: Trzydziestka w Biurze

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Pora na Port Par­ty, „pokręt­ny taniec lokal­nych sku­pisk sen­su, któ­re ule­ga­ją cią­głym i bar­dzo szyb­kim meta­mor­fo­zom”, czas na trzy­dzie­sty sezon w Biu­rze Lite­rac­kim!

Okrą­głe jubi­le­usze to oka­zje do pod­su­mo­wań. Tych nie zabrak­nie, ale my spró­bu­je­my na nowo zde­fi­nio­wać Biu­ro i festi­wal, tak by czwar­ta deka­da naszej dzia­łal­no­ści nadal była „mło­da duchem”.

Cze­go może­cie się spo­dzie­wać w naj­bliż­szych mie­sią­cach? Samych nie­spo­dzia­nek. Część z nich zdra­dza­my w pierw­szej po waka­cyj­nej prze­rwie, trwa­ją­cej led­wie 50 minut „Stro­nie A, stro­nie B”.

Kasia Kosel opo­wia­da o tym, jak od teraz będzie­my wyda­wać książ­ki. Ola Olszew­ska mówi o nowym pro­jek­cie, któ­ry przy­go­to­wa­li­śmy z part­ne­ra­mi z 18 kra­jów.

Asia Muel­ler opi­su­je 20. Połów i nowy nabór, któ­ry wystar­tu­je już 18 wrze­śnia. Jakub Jaku­bik przy­bli­ża zmia­ny, jakie przy­go­to­wu­je­my w Maga­zy­nie Lite­rac­kim biBLio­teka.

Oprócz tego w audy­cji kil­ka zdań o nomi­na­cjach dla „Głod­nych” Iwo­ny Bas­sy i o tym, kie­dy pozna­my wyróż­nie­nia z Pra­cow­ni przed debiu­tem.

A jeśli dla kogoś to jesz­cze mało, na dokład­kę cze­ka­ją: Adam i Ewa, Hans Kloss, Samo­gon i prze­pis na poezję od Kry­sty­ny Miło­będz­kiej.

Wystar­czy? No to słu­chaj­cie i poda­waj­cie dalej!