11/09/24

Strona A, strona B nr 103: Kasprzak, Siwczyk, Różewicz

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Trzydziecha hula, więc audycja na bogato! Zapraszam na spotkanie z trzema premierami książkowymi, które wybraliśmy na inaugurację trzydziestego sezonu w Biurze Literackim.

Aleksandra Kasprzak zapoznaje nas z Wydrąż mi rodzinę w serze, Krzysztof Siwczyk wprowadza Na przecięcie arterii, Tadeusz Różewicz czyta swoje Wiersze ostatnie.

Ola rzeźbi w rzeczywistości zarazem ostro i śmiesznie. Krzysztof opowiada o przechodnim charakterze iluzji życia. Pan Tadeusz uruchamia zarówno pojedyncze słowa, jak i przestrzenie między słowami, wszystko to, co wyrażone, ale też przemilczane.

Oprócz tego mam dla Was nową muzykę artystek i artystów związanych z Biurem i TransPortem Literackim. Na playliście: Laurie Anderson, Nick Cave & The Bad Seeds, Bob Dylan, Lech Janerka, Tymek Papior, Patti Smith, Dominik Strycharski i Wacław Zimpel.

I to jeszcze nie wszystko, bo w audycji pojawiają się także głosy Anny Cieplak, Joanny Łępickiej i Karola Maliszewskiego. Jak to wszystko udało się pomieścić w 88 minutach? Sprawdzicie już teraz!